Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

100 lat Związku Polaków w Niemczech. Centralne obchody w Sztumie

Znak Rodła to symbol Związku Polaków w Niemczech, obchodzącego w bieżącym roku 100-lecie powstania. To zarazem symbol walki o polskość, w której wielu oddało życie. Znak Rodła widoczny jest zwłaszcza na Powiślu, gdzie już w okresie międzywojennym Polacy byli poddawani prześladowaniom. Poświęcony im pomnik w centrum Sztumu nosi nazwę Pomnika Rodła, ten znak jest na nim umieszczony. Rodło znalazło się także na głowicy sztandaru samorządu miasta i gminy Sztum. Centralne obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech odbędą się w piątek, 22 kwietnia na Powiślu.
Pomnik Rodła w Sztumie - tradycyjne miejsce obchodów uroczystości patriotycznych z udziałem mieszkańców Powiśla (Fot. Archiwum)

Związek Polaków w Niemczech powstał 27 sierpnia 1922 roku, jego siedziba znajdowała się w Berlinie. W roku 1933 związek przyjął za swój znak symbol rodła, zaprojektowany przez artystkę Janinę Kłopocką. Rodło symbolizuje bieg Wisły, z zaznaczeniem Krakowa.

Centralne obchody 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech rozpocznie się w piątek 22 kwietnia od spotkania w pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, z udziałem marszałków województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i opolskiego. O godz. 16. marszałkowie złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Rodła w Sztumie. Otwarta zostanie też wystawa plenerowa poświęcona historii Związku Polaków w Niemczech. 

Obchody uzupełni uroczysty koncert w sali kinoteatru Powiśle z udziałem orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W programie m.in. "Pożegnanie Ellenai" Feliksa Nowowiejskiego. Rozpoczęcie koncertu o godz. 17., bezpłatne wejściówki można odebrać w Sztumskim Centrum Kultury.

Pomnik Rodła - zwany początkowo Pomnikiem Wdzięczności - został odsłonięty w Sztumie w roku 1959. Znajdują się na nim tablice poświęcone bojownikom o polskość Powiśla. Pod tym pomnikiem odbywają się uroczystości patriotyczne podczas świąt państwowych.

Symbol Rodła ważny jest również dla mieszkańców Kwidzyna. I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Gębika w Kwidzynie znajduje się aula nazywana Salą Rodła. 

- Wspomina o nim Władysław Gębik w swojej książce "Chłopcy z Rzeczypospolitej Kwidzyńskiej". Ówczesna młodzież oddawała Rodłu cześć na komendę „Oddział stój! Do Rodła zwrot! Rodłu cześć!”. Dzień w Polskim Gimnazjum rozpoczynał się i kończył hasłem Rodła - czytamy w Kwidzynopedii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama