Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

100 lat Związku Polaków w Niemczech obchodzono w Waplewie i Sztumie

Jubileusz 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech uroczyście obchodzono w Waplewie Wielkim oraz Sztumie. Przybyli nie tylko przedstawiciele samorządów z województwa pomorskiego, także z województw: warmińsko - mazurskiego, opolskiego i wielkopolskiego. Szczególnie uhonorowano Izabellę Sierakowską-Tomaszewską, której przodkowie byli właścicielami dóbr waplewskich i za walkę o polskość zapłacili najwyższą cenę.
Izabella Sierakowska-Tomaszewska na honorowym miejscu przed wręczeniem Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego (Fot. Piotr Piesik)

Mieszkańcy tych stron udowodnili, że możemy z dumą powiedzieć o naszych przodkach, iż stworzyli nowoczesne i na wskroś polskie społeczeństwo - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Gospodarność, wytrwałość, przywiązanie do praworządności, to cechy szczególne. Podjęli wyzwanie rzucone przez aparat państwa niemieckiego. Chronili i rozwinęli rodzimy język i wiarę. Pamiętajmy o powstańcach wielkopolskich, o trzech powstaniach śląskich, o działaczach Związku Polaków w Niemczech. 

Mieczysław Struk przypomniał wydarzenia z Poznania, gdzie zaledwie trzy tygodnie po zakończeniu działań wojennych, od 3 do 5 grudnia 1918 roku zebrał się Sejm Dzielnicowy. Posłem na ten Sejm był też Stanisław Sierakowski z Waplewa, reprezentujący Ziemię Sztumską. Dlatego właśnie w pałacu Sierakowskich w Waplewie rozpoczęto obchody 100 - lecia Związku Polaków w Niemczech. Tu znajduje się Muzeum Tradycji Szlacheckiej, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, także Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią. 

- Pamiętajmy o tych wszystkich rzeczach które nas łączą, o pięciu prawdach Polaka, zwłaszcza o trzeciej prawdzie "Polak Polakowi bratem" - dodał Mieczysław Struk. 

- Dla województwa opolskiego Rodło to wielka rzecz - mówił z kolei Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek Opolszczyzny. - Fenomen Rodła jest nadal aktualny. Rok temu obchodziliśmy setną rocznicę III powstania śląskiego. Edmund Jan Osmańczyk i Jadwiga Kłopocka, należący do najaktywniejszych działaczy Związku Polaków w Niemczech wywodzili się właśnie z Opolskiego.

Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko - mazurskiego, przypomniał utworzenie w 1937 roku Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie, którego dyrektorem był Władysław Gębik. Na uroczystości do Waplewa przybył prof. Roch Mackowski, który jest już jedynym żyjącym absolwentem Gimnazjum Polskiego. 

Obszerny wykład pt. "Związek Polaków w Niemczech: między Waplewem a Zakrzewem i Berlinem" przedstawił prof. Józef Borzyszkowski. 

Zebrani kilkuminutową owacją na stojąco nagrodzili Izabellę Sierakowską-Tomaszewską, która odebrała Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego z rąk marszałka Mieczysława Struka i przewodniczącego Sejmiku Jana Kleinszmidta.

Uroczystości 100 - lecia Związku Polaków w Niemczech odbyły się również w Sztumie. Pod Pomnikiem Rodła w centrum miasta złożono wiązanki kwiatów. W sali kinoteatru Powiśle odbył się koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej pod batutą Wojciecha Rajskiego.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama