Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańskie Sprzątanie Świata na Motławie i wokół zbiorników retencyjnych

Pod wodą, na wodzie i wokół wody wolontariusze oczyszczali Gdańsk ze śmieci w ramach akcji Sprzątanie Świata. Z dna Motławy płetwonurkowie wydobyli m. in. bagażnik skuterowy, opony i zapakowany plecak.
Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Sobota w Gdańsku upłynęła pod znakiem nurkowo-kajakowo-pieszego Sprzątania Świata. To pierwsza odsłona działań zaplanowanych w ramach akcji Czyste Miasto Gdańsk, skupiona na akwenach wodnych zanieczyszczonych odpadami stałymi.

Sprzątanie odbyło się na Nowej Motławie, w Marinie przy ul. Żabi Kruk oraz przy sześciu zbiornikach retencyjnych na południu Gdańska,.

W akwenie tzw. Nowej Motławy za Mostem Stągiewnym (na wysokości pomostu) pod wodę zeszli płetwonurkowie. Byli to wolontariusze z własnym sprzętem i – oczywiście – odpowiednimi uprawnieniami.

– Spodziewamy się tam znaleźć znaczną ilość odpadów, przede wszystkim puszek, butelek szklanych i plastikowych. Będzie zatem dużo dobrego do zrobienia. Dla nurków będzie to też okazja do sprawdzenia nowego miejsca – zapowiadał Rafał Dadej, koordynujący akcję podwodną.

Faktycznie wśród znalezionych odpadów przeważały szklane butelki, puszki czy opakowania po słodyczach. Ale było też nico mniej przewidywalnych znalezisk, takich jak bagażnik skuterowy, opony czy zapakowany plecak.

Kto nie zbierał odpadów pod wodą, mógł pomóc oczyścić jej powierzchnie i brzegi. Dla chętnych Gdański Ośrodek Sportu udostępnił bezpłatnie, na dwie godziny sprzęt w postaci kajaków, rowerów wodnych bądź łódki wiosłowej, a ponadto dostali oni chwytaki i worki na śmieci. Zebrane śmieci po powrocie do przystani były ważone, a uczestnicy posortowali je do odpowiednich pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów. 

Trzecim elementem akcji był #TrashChallenge – wspólne sprzątanie przy sześciu zbiornikach retencyjnych na południu Gdańska.

– Priorytetem jest nie tylko usunięcie odpadów, ale też propagowanie społecznej postawy współodpowiedzialności za czystość terenów publicznych, w kontekście pogłębiającego się problemu zaśmiecania terenów nadwodnych, powierzchni i dna akwenów. Przykładowo, po co tyle zachodu z wyrzucaniem opon do rzeki, skoro można je zostawić przy altanie przed własnym blokiem? One będą przecież odebrane w ramach zbiórki odpadów gabarytowych. Pracujemy nad eliminowaniem złych a wyrabianiem dobrych nawyków – wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Gdańsk, mając nadzieję na integrację wokół idei Czystego Miasta odpowiedzialnych współgospodarzy swoich dzielnic, osiedli, a nawet firm, planuje na ten rok aż cztery odsłony akcji Sprzątanie Świata. Dwie kolejne odbędą się jeszcze przed wakacjami – 21 maja (rodzinne sprzątanie pasa nadmorskiego i plaż) oraz przez cały czerwiec (sprzątanie w ramach wolontariatu pracowniczego firm oraz instytucji). Ostatnia, szkolna, edycja przewidziana jest na wrzesień. To efekt coraz poważniejszego zanieczyszczenia terenów publicznych, ale też większego zainteresowania mieszkańców tego typu działaniami. 

– Zamierzamy zbudować efekt synergii pod szyldem Czyste Miasto Gdańsk i nieformalną koalicję ludzi dobrej woli o tzw. zielonych sercach – zapewnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. – Rozwińmy wspólnie ten ruch organizacyjnie, logistycznie i działajmy dla środowiska na większą niż dotychczas skalę.

W podziękowaniu za wspólne sprzątanie ZUT przygotował dla uczestników słodkie upominki. Dla szczególnie aktywnych uczestników przygotowano również: „Słownik segregacji” w formie ebook, „Smok króla Lula” i „Kot Amadeusz” – bajki edukacyjne w formie ebooka oraz voucher na słodki poczęstunek z gdańskiej kawiarni społecznej Caffe Aktywni.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama