Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

W dawnej szkole w Łebczu powstaje Muzeum Sportu Wiejskiego

To będzie szczególne miejsce nie tylko dla sportu na Pomorzu, ale także całej Polski. W Łebczu koło Pucka trwają prace adaptacyjne nad budynkiem pierwszego w kraju Muzeum Sportu Wiejskiego.
Ekipa budowlana przed budynkiem w Łebczu (Fot. Pomorskie Zrzeszenie LZS)

Pomorskie Zrzeszenie LZS w roku 2020 zainicjowało pomysł stworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Sportu Wiejskiego. Pomysł zrodził się w ramach przygotowań do uroczystych obchodów 75-lecia LZS, które świętowano przez cały 2021 rok. Od pomysłu do realizacji droga długa i trudna, jednak działacze LZS są stworzeni do podejmowania trudnych wyzwań. Pomysłodawcą muzealnego przedsięwzięcia jest Jan Trofimowicz, wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS.

Przez kilka miesięcy trwały poszukiwania miejsca do stałej ekspozycji pamiątek zgromadzonych przez pomorskich działaczy LZS. Z ofertą wyszli samorządowcy z gminy Puck, w której są najsilniejsze struktury terenowe LZS na Pomorzu. Dzięki zaangażowaniu wójta Tadeusza Puszkarczuka i jego zastępcy Jerzego Tkaczyka udało się znaleźć odpowiedni obiekt w urokliwym Łebczu, na trasie między Puckiem a Jastrzębią Górą. 

- Liczymy na to, że Muzeum Sportu Wiejskiego nie tylko ocali pamięć o wieloletnich sukcesach "Zielonego Bractwa" jak nazywa się niekiedy ludzi LZS, ale będzie także łączyć kolejne pokolenia miłośników sportu i kibiców – dodaje Trofimowicz.

Pod jego kierownictwem trwają prace adaptacyjne starego budynku szkoły w Łebczu, oczywiście przy ul. Sportowej. Pozytywne jest to, że wielu ludzi związanych z gminą, ale i sportem wiejskim, pomaga w przystosowaniu tego budynku do potrzeb muzealnych. - Tych życzliwych sprawie ludzi jest mnóstwo – dodaje Jan Trofimowicz.

Trofimowicz dziękuje wszystkim, za sprawą których można obserwować postępy w powstawaniu muzeum. Szczególne podziękowania należą się uczniom Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, którzy w ramach wolontariatu pomagali w uprzątnięciu terenu wokół muzeum. Specjalne podziękowania wędrują również do firmy Koszałka z Kartuz, która jako sponsor przekazywała i nadal przekazuje wszelkie potrzebne materiały budowlane i elektryczne, firmy ELWOZ za nieodpłatny montaż instalacji elektrycznej, marszałka województwa pomorskiego - Mieczysława Struk za wsparcie finansowe, Przemysława Grandickiego, radnego sołectwa Łebcz oraz prezesa LZS Wicher w Łebczu, Krzysztofa Wosa za pomoc w czynnościach budowlanych, Pawła Hinza za wsparcie architektoniczne i zaprojektowanie loga Muzeum Sportu Wiejskiego, Witolda Warnke za nieodpłatne udostępnienie traktora i przyczepy.

Jan Trofimowicz dziękuje i prosi o kontakt wszystkich, którzy chcieliby przekazać pamiątki do powstającego Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu. Telefon kontaktowy: 508 738 161.

Otwarcie muzeum planowane jest na koniec czerwca tego roku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama