Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dron antysmogowy krąży nad Tczewem. Korzystają z niego też inne miasta

Coraz więcej samorządów decyduje się na zakup dronów antysmogowych. Niedawno do tego grona dołączył Tczew. Strażnicy miejscy z Eko Patrolu przeszli specjalistyczne szkolenie dotyczące obsługi drona, uzyskali wymagane certyfikaty przyznane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i wyruszyli w teren.
Dron antysmogowy krąży nad Tczewem. Korzystają z niego też inne miasta
Fot. UM Tczew

Specjalistyczne urządzenie jest w stanie przeprowadzić badanie dymu pod kątem emisji szkodliwych pyłów i związków chemicznych. Na tej podstawie można stwierdzić, czy w piecach spalane są odpady. Pierwsze pomiary zostały wykonane.

- Obecnie dron jest wykorzystywany podczas kontroli stanu sanitarno-porządkowego na terenie tczewskich ogródków działkowych – informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. - Użycie drona pozwala na sprawdzenie dużego obszaru w krótkim czasie. Już wcześniej do straży wpływały zgłoszenia dotyczące spalania odpadów i podrzucania śmieci w okolicach ogródków działkowych.

Fot. UM Tczew

Do walki z „kopciuchami” przyłączył się również Malbork. Zakupiony dron kosztował 10 tys. zł. Dron wyposażony w głowicę antysmogową od kilku miesięcy krąży także nad lęborskimi ulicami. Badanie składu dymu kominowego wykazało przekroczenia poziomu zanieczyszczenia. Z podobnego urządzenia korzystają również strażnicy w Słupsku. 

Posypały się pierwsze mandaty za spalanie niedozwolonych substancji.

Badanie powietrza dronem antysmogowym zlecił również samorząd Starogardu Gdańskiego. Przeprowadziła je firma SoftBlue SA., która badała dym za pomocą drona wyposażonego w specjalną głowicę. Ujawniono znaczną ilość związku formaldehydu , co było dla miasta niemiłym zaskoczeniem. Przypomnijmy, formaldehyd to związek odpowiadający za występowanie tak zwanej „chemii” w powietrzu. Wykrycie formaldehydu (VOC) oznacza, że w danym budynku zostały użyte w piecu związki chemiczne. Jeżeli wykryto małą ilość VOC, a wskaźnik ppm nie jest wysoki, oznaczać może to, że ktoś użył rozpałki lub rozpuszczalnika do rozpalenia w palenisku. Wysokie współczynniki ppm-VOC wskazują, że ktoś spala odpady (plastiki), lakierowane drewno, drewno z klejem, bądź inne przedmioty tak jak oleje, farby, gumę, czy opony.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama