Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Silny wiatr oraz mokry śnieg. Od wczoraj strażacy mają pełne ręce roboty

Od godzin porannych w czwartek, 2 grudnia pomorscy strażacy wyjeżdżali 39 razy do zdarzeń wywołanych porywistym wiatrem oraz opadami mokrego śniegu. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach chojnickim oraz człuchowskim. Niekorzystne warunki pogodowe utrzymają się przynajmniej do piątku, 3 grudnia. IMGW wydało ostrzeżenia związane zarówno z silnym wiatrem, jak i z przekroczeniami stanów ostrzegawczych wód.
(Fot. KP PSP Chojnice)

96 interwencji w całym województwie

Od godz. 7:00 do godz. 22:00 w związku z silnym wiatrem strażacy na Pomorzu interweniowali 96 razy. Najwięcej zdarzeń było w powiatach:

  • starogardzkim: 16,
  • w Gdańsku: 8,
  • w Gdyni: 7.

86 interwencji w całym województwie

Od godz. 7:00 do godz. 18:00 w związku z silnym wiatrem strażacy na Pomorzu interweniowali 86 razy. Najwięcej zdarzeń było w powiatach:

  • starogardzkim: 14,
  • człuchowskim: 6,
  • w Gdańsku: 6.

70 interwencji w całym województwie

Od godz. 7.00 do godz. 14.00 odnotowano 70 interwencji strażaków związanych z silnymi podmuchami wiatru na Pomorzu. Najwiecej pracy strażacy mieli w powiatach:

  • starogardzkim: 12,
  • tczewskim: 6, 
  • w Gdyni: 5.

Ostatnia noc oraz poranek 2 grudnia przebiegają pod dyktando wiatru. Wszystko za sprawą dość głębokiego niżu o nazwie Daniel, którego ośrodek przemieszcza się znad Danii, przez Morze Bałtyckie, nad Łotwę. Zwiększająca się różnica ciśnienia, a także napływ chłodnego powietrza w tylnej części niżu spowodowały szybki wzrost prędkości wiatru, zwłaszcza na Pomorzu.

Silny wiatr na Pomorzu! Strażacy głównie usuwali połamane drzewa

Siłę Daniela odczuli m.in. strażacy, którzy już od godzin porannych 2 grudnia wyjeżdżali do usuwania skutków zdarzeń wywołanych porywistym wiatrem. Do teraz najwięcej odnotowano ich w powiatach chojnickim oraz człuchowskim – po 8.

– Na szczęście nie mamy poważnych zdarzeń. Głównie są one związane z usuwaniem powalonych drzew na drogi czy linie energetyczne (m.in. w Mokrych, Przymuszewie oraz w Nieżychowicach – dop. red.) – mówi bryg. mgr inż. Henryk Koźlewicz, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Chojnicach. – Odnotowaliśmy również poderwane zadaszenie nad balkonem w jednym z budynków wielorodzinnych w Chojnicach. W wymienionych zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Jak informuje Komenda Wojewódzka PSP, od godz. 8:00 2 grudnia odnotowano 39 zdarzeń związanych z silnym wiatrem oraz opadami mokrego śniegu. Oprócz wspomnianych powiatów, służby interweniowały także na terenie powiatów bytowskiego oraz gdańskiego, a także w samym Gdańsku.

(Fot. KP PSP Chojnice)

Pogoda na Pomorzu. Będzie mocno wiało!

Synoptycy wskazują na utrzymanie niekorzystnych warunków pogodowych co najmniej do godzin porannych w piątek, 3 grudnia. 2 grudnia prognozują dla Pomorza silny wiatr o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu, od zachodu skręcający na północno-zachodni. Najsilniejsze porywy mają być odczuwalne głównie w rejonie Mierzei Wiślanej i Żuław. Następnie sytuacja pogodowa będzie pogarszać się we wschodniej części kraju. Tam w ciągu dnia porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h. Takie warunki utrzymywać się będą na północnym wschodzie, w centrum i na Pomorzu Wschodnim nawet do godzin wieczornych.

Na Bałtyku sztorm, zagrożenie hydrologiczne na Wybrzeżu

Na stacjach wodowskazowych, będących pod wpływem Bałtyku, prognozowane silne porywy wiatru w strefie nadmorskiej oraz wciąż utrzymujące się wysokie napełnienie Bałtyku (529 cm) powodować będą wahania i wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. 2 grudnia IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne:

„W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (1 grudnia – 529 cm) oraz prognozowanym silnym, sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego na Wybrzeżu, przewidywany jest od zachodu wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanu alarmowego”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama