Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Silny wiatr oraz mokry śnieg. Od wczoraj strażacy mają pełne ręce roboty

Od godzin porannych w czwartek, 2 grudnia pomorscy strażacy wyjeżdżali 39 razy do zdarzeń wywołanych porywistym wiatrem oraz opadami mokrego śniegu. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach chojnickim oraz człuchowskim. Niekorzystne warunki pogodowe utrzymają się przynajmniej do piątku, 3 grudnia. IMGW wydało ostrzeżenia związane zarówno z silnym wiatrem, jak i z przekroczeniami stanów ostrzegawczych wód.
(Fot. KP PSP Chojnice)

96 interwencji w całym województwie

Od godz. 7:00 do godz. 22:00 w związku z silnym wiatrem strażacy na Pomorzu interweniowali 96 razy. Najwięcej zdarzeń było w powiatach:

  • starogardzkim: 16,
  • w Gdańsku: 8,
  • w Gdyni: 7.

86 interwencji w całym województwie

Od godz. 7:00 do godz. 18:00 w związku z silnym wiatrem strażacy na Pomorzu interweniowali 86 razy. Najwięcej zdarzeń było w powiatach:

  • starogardzkim: 14,
  • człuchowskim: 6,
  • w Gdańsku: 6.

70 interwencji w całym województwie

Od godz. 7.00 do godz. 14.00 odnotowano 70 interwencji strażaków związanych z silnymi podmuchami wiatru na Pomorzu. Najwiecej pracy strażacy mieli w powiatach:

  • starogardzkim: 12,
  • tczewskim: 6, 
  • w Gdyni: 5.

Ostatnia noc oraz poranek 2 grudnia przebiegają pod dyktando wiatru. Wszystko za sprawą dość głębokiego niżu o nazwie Daniel, którego ośrodek przemieszcza się znad Danii, przez Morze Bałtyckie, nad Łotwę. Zwiększająca się różnica ciśnienia, a także napływ chłodnego powietrza w tylnej części niżu spowodowały szybki wzrost prędkości wiatru, zwłaszcza na Pomorzu.

Silny wiatr na Pomorzu! Strażacy głównie usuwali połamane drzewa

Siłę Daniela odczuli m.in. strażacy, którzy już od godzin porannych 2 grudnia wyjeżdżali do usuwania skutków zdarzeń wywołanych porywistym wiatrem. Do teraz najwięcej odnotowano ich w powiatach chojnickim oraz człuchowskim – po 8.

– Na szczęście nie mamy poważnych zdarzeń. Głównie są one związane z usuwaniem powalonych drzew na drogi czy linie energetyczne (m.in. w Mokrych, Przymuszewie oraz w Nieżychowicach – dop. red.) – mówi bryg. mgr inż. Henryk Koźlewicz, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Chojnicach. – Odnotowaliśmy również poderwane zadaszenie nad balkonem w jednym z budynków wielorodzinnych w Chojnicach. W wymienionych zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

Jak informuje Komenda Wojewódzka PSP, od godz. 8:00 2 grudnia odnotowano 39 zdarzeń związanych z silnym wiatrem oraz opadami mokrego śniegu. Oprócz wspomnianych powiatów, służby interweniowały także na terenie powiatów bytowskiego oraz gdańskiego, a także w samym Gdańsku.

(Fot. KP PSP Chojnice)

Pogoda na Pomorzu. Będzie mocno wiało!

Synoptycy wskazują na utrzymanie niekorzystnych warunków pogodowych co najmniej do godzin porannych w piątek, 3 grudnia. 2 grudnia prognozują dla Pomorza silny wiatr o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu, od zachodu skręcający na północno-zachodni. Najsilniejsze porywy mają być odczuwalne głównie w rejonie Mierzei Wiślanej i Żuław. Następnie sytuacja pogodowa będzie pogarszać się we wschodniej części kraju. Tam w ciągu dnia porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h. Takie warunki utrzymywać się będą na północnym wschodzie, w centrum i na Pomorzu Wschodnim nawet do godzin wieczornych.

Na Bałtyku sztorm, zagrożenie hydrologiczne na Wybrzeżu

Na stacjach wodowskazowych, będących pod wpływem Bałtyku, prognozowane silne porywy wiatru w strefie nadmorskiej oraz wciąż utrzymujące się wysokie napełnienie Bałtyku (529 cm) powodować będą wahania i wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. 2 grudnia IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne:

„W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (1 grudnia – 529 cm) oraz prognozowanym silnym, sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego na Wybrzeżu, przewidywany jest od zachodu wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanu alarmowego”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa