Jest jedna dobra wiadomość – wszyscy ósmoklasiści zaliczą ten egzamin, bo nie ma w nim ma minimalnego progu punktowego. Jednak liczba punktów jest istotna podczas rekrutacji do wybranej przez ucznia szkoły średniej – czym bardziej oblegana szkoła, tym więcej punktów trzeba mieć, by się do niej dostać.
Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych w ciągu trzech dni podejdą do egzaminów z j. polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego:
- 24 maja (wtorek), godz. 9:00 - język polski;
- 25 maja (środa), godz. 9:00 - matematyka;
- 26 maja (czwartek), godz. 9:00 - język obcy.
Czas przeznaczony na egzamin zależy od przedmiotu. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego potrwa 120 minut, z matematyki 100 minut, a egzamin z języka obcego nowożytnego - 90 minut. W każdym arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.
Dodatkowe terminy egzaminów ( dla tych, którzy nie mogli podejść wcześniej z powodów zdrowotnych lub losowych):
- 13 czerwca (poniedziałek), godz. 9:00 - język polski;
- 14 czerwca (wtorek), godz. 9:00 - matematyka;
- 15 czerwca (środa), godz. 9:00 - język obcy.
Za wynik egzaminu ósmoklasisty będzie można zdobyć max. 100 punktów: za bezbłędnie napisane testy z języka polskiego – 35 pkt., matematyki – 35 pkt. i języka obcego nowożytnego – 30 pkt.),
Uczniowie poznają wyniki egzaminów 1 lipca, a zaświadczenia dostaną tydzień później - 8 lipca. Będą na nich dokładne informacje dotyczące wyniku procentowego oraz skali centylowej dla egzaminu z każdego zdawanego przedmiotu.
Pełne listy osób, które zakwalifikowały się do wybranej szkoły, zostaną opublikowane 20 lipca, a do 27 lipca kandydaci będą mieli czas na potwierdzenie podjęcia nauki w szkole, do której się zakwalifikowali, natomiast 29 lipca zostaną podane listy osób przyjętych. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 2 sierpnia i potrwa do końca tego miesiąca.
Poradnik od egzaminatorów
Centralna Komisja Egzaminacyjna opracowała i udostępniła na swojej stronie internetowej poradnik „Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów". W dostępnym do pobrania pliku PDF uczniowie znajdą wskazówki, jak rozładować napięcie dzień przed egzaminem, ale także, jak opanować nerwy podczas rozwiązywania zadań w arkuszu i jak radzić sobie po egzaminie. Za opracowanie merytoryczne poradnika odpowiedzialna jest dr Marta Majorczyk psycholog i pedagog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej USWPS w Poznaniu oraz nauczyciel akademicki z Collegium Humanum.
Co po egzaminie?
Stresu będzie pewnie jeszcze więcej, bo w tym roku o miejsca w szkołach średnich w tym roku będzie ubiegać się 1,5 rocznika. Są dwa główne problemy: nie wiadomo gdzie będą uczyły się pierwszaki, bo w budynkach i tak już jest ciasno, i kto ich będzie uczył, bo nauczycieli już teraz brakuje – szczególnie uczących przedmiotów ścisłych i zawodowych. Powodem są poprzednie reformy i ich dzisiejszy efekt, czyli kumulacja roczników i zbyt duża liczba absolwentów podstawówek.
- Nabór dopiero przed nami, ale już prosimy dyrektorów naszych szkół o tworzenie dodatkowych oddziałów – mówił już kilka miesięcy starosta powiatu chojnickiego Marek Szczepański i jako przykład podawał sytuację w swoim powiecie. W powiecie chojnickim szkoły ponadpodstawowe są przygotowane na przyjęcie ok. 1700 uczniów. Z samego powiatu chojnickiego naukę w ósmej klasie zakończy 1500 uczniów. Jednak co roku, chojnickie placówki wybierane są też przez uczniów z sąsiednich powiatów, którzy chcą kontynuować naukę w Zespole Szkół czy II LO.
- Co roku takich uczniów mamy od 20 do 30 proc., a więc w przypadku tej górnej liczby byłoby to dodatkowo około 450 uczniów. To 200-250 uczniów więcej, niż miejsc, którymi do tej pory dysponowaliśmy – ocenia.
W województwie pomorskim do tegorocznego egzaminu ma podejść ponad 33,3 tys. uczniów. Wśród nich będzie 363 uczniów ukraińskich.
Napisz komentarz
Komentarze