Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

33 tysiące ósmoklasistów zacznie we wtorek na Pomorzu egzaminy

We wtorek ponad 33 tys. pomorskich ósmoklasistów rozpocznie swoje pierwsze ważne egzaminy. Muszą do niego podejść, aby ukończyć podstawówkę. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała poradnik „Jak radzić sobie ze stresem”, ale stres czeka uczniów również podczas rekrutacji - w tym roku do szkoły ponadpodstawowej pójdzie 1,5 rocznika.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Jest jedna dobra wiadomość – wszyscy ósmoklasiści zaliczą ten egzamin, bo nie ma w nim ma minimalnego progu punktowego. Jednak liczba punktów jest istotna podczas rekrutacji do wybranej przez ucznia szkoły średniej – czym bardziej oblegana szkoła, tym więcej punktów trzeba mieć, by się do niej dostać.

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych w ciągu trzech dni podejdą do egzaminów z j. polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego:

  • 24 maja (wtorek), godz. 9:00 - język polski;
  • 25 maja (środa), godz. 9:00 - matematyka;
  • 26 maja (czwartek), godz. 9:00 - język obcy.

Czas przeznaczony na egzamin zależy od przedmiotu. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego potrwa 120 minut, z matematyki 100 minut, a egzamin z języka obcego nowożytnego - 90 minut. W każdym arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

Dodatkowe terminy egzaminów ( dla tych, którzy nie mogli podejść wcześniej z powodów zdrowotnych lub losowych):

  • 13 czerwca (poniedziałek), godz. 9:00 - język polski;
  • 14 czerwca (wtorek), godz. 9:00 - matematyka;
  • 15 czerwca (środa), godz. 9:00 - język obcy.

Za wynik egzaminu ósmoklasisty będzie można zdobyć max. 100 punktów: za bezbłędnie napisane testy z języka polskiego – 35 pkt., matematyki – 35 pkt. i języka obcego nowożytnego – 30 pkt.),

Uczniowie poznają wyniki egzaminów 1 lipca, a zaświadczenia dostaną tydzień później - 8 lipca. Będą na nich dokładne informacje dotyczące wyniku procentowego oraz skali centylowej dla egzaminu z każdego zdawanego przedmiotu.

Pełne listy osób, które zakwalifikowały się do wybranej szkoły, zostaną opublikowane 20 lipca, a do 27 lipca kandydaci będą mieli czas na potwierdzenie podjęcia nauki w szkole, do której się zakwalifikowali, natomiast 29 lipca zostaną podane listy osób przyjętych. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 2 sierpnia i potrwa do końca tego miesiąca.

Poradnik od egzaminatorów

Centralna Komisja Egzaminacyjna opracowała i udostępniła na swojej stronie internetowej poradnik „Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów". W dostępnym do pobrania pliku PDF uczniowie znajdą wskazówki, jak rozładować napięcie dzień przed egzaminem, ale także, jak opanować nerwy podczas rozwiązywania zadań w arkuszu i jak radzić sobie po egzaminie. Za opracowanie merytoryczne poradnika odpowiedzialna jest dr Marta Majorczyk psycholog i pedagog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej USWPS w Poznaniu oraz nauczyciel akademicki z Collegium Humanum.

Co po egzaminie?

Stresu będzie pewnie jeszcze więcej, bo w tym roku o miejsca w szkołach średnich w tym roku będzie ubiegać się 1,5 rocznika. Są dwa główne problemy: nie wiadomo gdzie będą uczyły się pierwszaki, bo w budynkach i tak już jest ciasno, i kto ich będzie uczył, bo nauczycieli już teraz brakuje – szczególnie uczących przedmiotów ścisłych i zawodowych. Powodem są poprzednie reformy i ich dzisiejszy efekt, czyli kumulacja roczników i zbyt duża liczba absolwentów podstawówek.

- Nabór dopiero przed nami, ale już prosimy dyrektorów naszych szkół o tworzenie dodatkowych oddziałów – mówił już kilka miesięcy starosta powiatu chojnickiego Marek Szczepański i jako przykład podawał sytuację w swoim powiecie. W powiecie chojnickim szkoły ponadpodstawowe są przygotowane na przyjęcie ok. 1700 uczniów. Z samego powiatu chojnickiego naukę w ósmej klasie zakończy 1500 uczniów. Jednak co roku, chojnickie placówki wybierane są też przez uczniów z sąsiednich powiatów, którzy chcą kontynuować naukę w Zespole Szkół czy II LO.

- Co roku takich uczniów mamy od 20 do 30 proc., a więc w przypadku tej górnej liczby byłoby to dodatkowo około 450 uczniów. To 200-250 uczniów więcej, niż miejsc, którymi do tej pory dysponowaliśmy – ocenia.

W województwie pomorskim do tegorocznego egzaminu ma podejść ponad 33,3 tys. uczniów.  Wśród nich będzie 363 uczniów ukraińskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama