Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tramwaj i piknik naukowy w Gdańsku z okazji Dnia Fahrenheita

336 lat temu w Gdańsku urodził się Daniel Gabriel Fahrenheit – fizyk i inżynier, wynalazca m.in. termometru rtęciowego, twórca znanej na całym świecie skali pomiaru temperatury, a także patron Uczelni Fahrenheita – które współtworzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański. Przy okazji rocznicy, trzy czołowe uczelnie z Gdańska wespół z magistratem, organizują obchody Dnia Fahrenheita - nowe święto nauki w mieście.
(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Na gdańskie tory wyjechał właśnie specjalny tramwaj, a w najbliższą niedzielę na Górze Gradowej odbędzie się piknik naukowy dla mieszkańców

– Od wielu lat staramy się podtrzymywać pamięć o tym znakomitym uczonym – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W Gdańsku znajdziemy wiele akcentów przypominających jego postać. Jest to m.in. termometr stojący przy Długim Targu, czy tablica w miejscu jego urodzenia, przy ul. Ogarnej. Jest również tramwaj jego imienia oraz sztuka wystawiana w Teatrze Miniatura. Cieszymy się także, że Uczelnie Fahrenheita, czyli związek trzech największych gdańskich uczelni, wybrał właśnie jego na swojego patrona.

Święto studenckie oraz piknik naukowy

Od wtorku, 24 maja na gdańskie tory wyruszył specjalnie oklejony tramwaj, który przez najbliższy rok będzie promować ideę integracji czołowych gdańskich uczelni, których patronem jest urodzony w Gdańsku słynny naukowiec. Tramwaj to jednak tylko jeden z elementów obchodów Dnia Fahrenheita. Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański (Uczelnie Fahrenheita - FarU) organizują wraz z Gdańskiem i Hevelianum imprezy towarzyszące.

29 maja, w godz. 11-18, odbędzie się Piknik Nauki Fahrenheita, który Uczelnie Fahrenheita organizują wraz z miastem na Górze Gradowej (Hevelianum przy ul. Gradowej 6). Wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp na nie jest bezpłatny. Wyjątek stanowią stałe wystawy w pomieszczeniach Hevelianum, których zwiedzanie będzie płatne zgodnie z cennikiem.

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

– Podczas pikniku zaprosimy uczestników do wspólnego odkrywania nauki poprzez zabawę. Nie zabraknie pokazów przygotowanych przez pracowników naukowych, studentów i doktorantów naszych trzech uczelni – mówił podczas prezentacji tramwaju Uczelni Fahrenheita, prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Stypendium Fahrenheita w nowej odsłonie

Od najbliższej edycji planowane są zmiany w przyznawaniu Stypendium Naukowego im. Daniela Fahrenheita, ufundowanego przez prezydenta Gdańska. Stypendium funkcjonuje od 2005 r.

– To program umożliwiający zdolnym, gdańskim absolwentom szkół średnich, wyjazd na uczelnie zagraniczne. Na program stypendialny wydaliśmy dotychczas ponad 15,5 mln zł, a kwota ta pozwoliła na przyznanie aż 436 stypendiów dla 150 osób – podkreślała prezydent Dulkiewicz. - Dzisiaj jednak myślimy o Gdańsku jako miejscu, które powinno przyciągać studentów, zamiast wysyłać ich do innych krajów. Dlatego od przyszłego roku chcemy nieco zmienić formułę stypendium.

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Nowy projekt powstał w porozumieniu z Uczelniami Fahrenheita i zostanie poddany pod głosowanie podczas jednej z najbliższych sesji rady miasta.

– W nowej formule, program zakłada przyznanie jednego stypendium naukowego dla wybitnie uzdolnionej osoby na rozpoczęcie studiów zagranicznych o wartości od 3 do 6 tys. zł miesięcznie – mówiła na konferencji prasowej prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Uczelni Fahrenheita, która współtworzyła nowy projekt stypendium. – Kolejne zmiany to przyznanie lokali mieszkalnych i stypendiów naukowych o wartości do 6,5 tys. zł miesięcznie dla trzech doktorantów z zagranicy, którzy będą kontynuować naukę w Gdańsku. Ostatnim założeniem jest ufundowanie co najmniej dziesięciu jednorazowych stypendiów naukowych za szczególną działalność na rzecz Gdańska, które wyniosą od 10 do 20 tys. zł.

Pamiętamy o Fahrenheicie

Zaprezentowany dziś tramwaj nie jest pierwszym, który związany jest z postacią słynnego fizyka. Daniel Gabriel Fahrenheit jest patronem tramwaju Pesa Swing nr 1015. W 2008 r. odsłonięta została kolumna meteorologiczna Fahrenheita na Długim Targu, a w miejscu jego urodzenia przy ul. Ogarnej 95 znajdziemy poświęconą mu tablicę pamiątkową. Utworzenie Uczelni Fahrenheita jest z kolei nawiązaniem do kilkusetletnich tradycji naukowych w Gdańsku, które współtworzą i kontynuują gdańskie uczelnie.

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Imię Daniela Fahrenheita nosi również Szkoła Podstawowa nr 88 w Gdańsku Świbnie, a naukowiec jest też patronem jednego z zadaszonych dziedzińców Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Z kolei nieopodal Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego biegnie ulica Fahrenheita, a przy ul. Grodzkiej mieści się hotel Fahrenheit. Twórca termometru patronuje nawet jednemu z dzwonów carillonu w Ratuszu Głównego Miasta.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama