Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Oceanograf wyruszył w rejs badawczy z naukowcami z nadmorskich uczelni

4000 mil morskich na trasie Gdańsk – Kilonia – Brest – Kadyks ma do pokonania Oceanograf, statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas rejsu kilkudziesięciu naukowców z konsorcjum sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich przeprowadzi pięć wypraw badawczych i trzy projekty.
Oceanograf wyruszył w rejs badawczy z naukowcami z nadmorskich uczelni
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Ponad miesiąc poza macierzystym portem w Gdyni i misja badawcza na międzynarodowych wodach – katamaran Oceanograf rozpoczął wyprawę przez Bałtyk, Morze Północne i Atlantyk, aż do portu w Kadyksie.

Badania z pokładu R/V Oceanograf na wodach terytorialnych Polski, Niemiec, Holandii, Francji i Hiszpanii prowadzone są w ramach ramach konsorcjum uczelni SEA-EU z całej Europy – z Gdańska, hiszpańskiego Kadyksu, francuskiego Brestu, niemieckiej Kilonii, chorwackiego Splitu oraz z Malty.

- Wyprawa jest świetną okazją do promocji sojuszu SEA-EU i zaprezentowania wspólnych działań w zakresie badań środowiska morskiego – uważa prof. Anna Jurkowska-Zeidler, prorektor ds. współpracy międzynarodowej na Uniwersytecie Gdańskim. Założeniem tego projektu jest współpraca naukowa, promowanie innowacji i transfer wiedzy.

Zespół badawczy złożony jest z zakwaterowanych na statku 7-9 badaczy z uczelni partnerskich SEA-EU. Wyjątkiem będą jednodniowe rejsy naukowe z portów w Kilonii, Breście lub Kadyksie – tam na pokład zostanie zabranych dodatkowo 2-10 naukowców lub studentów. W Kilonii część polskich naukowców wymieni się z zespołem badawczym tamtejszego Uniwersytetu Chrystiana Albrechta.

Dla każdego projektu z osobna powołano międzynarodowe zespoły badawcze złożone z naukowców ze wszystkich partnerów SEA-EU. Łącznie w ten kilkudziesięciodniowy projekt zaangażowanych będzie aż 43 naukowców morskich i studentów oceanografii.

Oceanografowie z Trójmiasta będą badać skupiać się na trzech najważniejszych celach badawczych: sprawdzą kwestię akumulacji gazu w osadach powierzchniowych szelfu kontynentalnego(tu badaniami kieruje dr Aleksandra Brodecka -Goluch z Uniwersytetu Gdańskiego), zbadają jakość powietrza w obszarach przybrzeżnych Europy (główny naukowiec – dr hab. Anita Lewandowska, prof. UG) i przeprowadzą badania porównawcze mikroplastików w europejskich akwenach (dr Daniel Gonzales Fernandez z Uniwersytetu w Kadyksie).

- W tak szerokiej skali geograficznej tego typu badania nie były jeszcze przeprowadzane, w pewnym sensie nasze wyniki będą miały charakter unikatowy, a nawet pionierski - mówi o badaniach dotyczących mikroplastików koordynator komitetu naukowego rejsu, dr hab. Adam Sokołowski, prof. UG.

Finałowi rejsu w Kadyksie towarzyszyć będzie dzień promocji sojuszu SEA EU i idei Uniwersytetu Europejskiego. Alians uczelni nadmorskich to część szerszej inicjatywy Komisji Europejskiej pod hasłem "Uniwersytet Europejski".  Celem jest wspólna budowa międzynarodowej i interdyscyplinarnej uczelni.

(fot. materiały UG)

R/V Oceanograf o napędzie hybrydowym to  najbardziej zaawansowana jednostka badawczą tego typu w Europie, należąca do Uniwersytetu Gdańskiego. Jej prędkość maksymalna to 12 węzłów, a zasięg statku – maksymalnie do 2400 mil morskich, co pozwala przebywać na morzu bez zawijania do portu nawet do 21 dni. Na pokładzie jest łącznie 6 pomieszczeń badawczych z nowoczesnym sprzętem: laboratorium mokre, laboratorium pomiarowe, laboratorium sterylne, laboratorium termostatyzowane, stacja badań aerozoli oraz pokład namiarowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama