Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nie żyje Euzebiusz Marciniak, założyciel [nl] i trener Baszty Bytów [nl] oraz Honorowy Obywatel Bytowa

W Bytowie smutek i żal. Odszedł założyciel klubu MLKS Baszta Bytów, Honorowy Obywatel Bytowa i kolekcjoner, a przede wszystkim świetny człowiek – Euzebiusz Marciniak. Miał 86 lat. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 9 grudnia.
Euzebiusz Marciniak przy swoich kolekcjonerskich skarbach (Fot. Jan Trofimowicz | www.lzs-pomorski.pl)

Euzebiusz Marciniak urodził się w 1935 r. W wieku 11 lat zamieszkał z bliskimi w Bytowie i tu rozpoczął swoją karierę. Zarówno tę zawodową, jak i sportową. Jego „sportowym dzieckiem” była „Baszta” Bytów.

Od 20. roku życia Euzebiusz Marciniak związał się zawodowo z instytucjami działającymi na rzecz bytowskiego sportu. W 1957 r. ukończył kurs instruktora kolarstwa i stał się głównym pomysłodawcą oraz założycielem „Baszty”. Po spełnieniu formalności i rejestracji sekcji kolarskiej w Polskim Związku Kolarskim, Euzebiusz Marciniak był w klubie… od wszystkiego. Został działaczem, trenerem, organizatorem.
 
– Euzebiusz Marciniak był żywą legendą bytowskiego kolarstwa. W krajowym środowisku sportowym Bytów i sekcja kolarska „Baszty” są kojarzone nieodłącznie z jego nazwiskiem. W 2010 r. za zasługi dla kolarstwa otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – przypominają członkowie „Baszty” Bytów.

Warto wspomnieć, że spod skrzydeł trenera Marciniaka wyszło wielu wspaniałych kolarzy, w tym jeden z najwybitniejszych w historii Polski – Czesław Lang.

Za swoją działalność i promocję miasta Eugeniusz Marciniak otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bytowa.

Oprócz kolarstwa, Euzebiusz Marciniak kochał również kolekcjonerstwo, z którego też był znany – i to nie tylko w kraju. Zbierał wiele ciekawych rzeczy, m.in. znaczki pocztowe, monety, militaria, różne przedmioty codziennego użytku z Bytowa i okolic, czy te związane z bytowskimi browarami. Wrażenie robiła również jego kolekcja związana z kolarstwem – zaczynając od rowerów, po różne rowerowe akcesoria.

Pogrzeb Euzebiusza Marciniaka odbędzie się w czwartek, 9 grudnia 2021 r. o godz. 14:00 w kościele pw. św. Katarzyny w Bytowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama