Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolorowe pasy przed 77 szkołami w Gdańsku

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przygotowuje się na pierwszy dzwonek. W sierpniu odmalowuje i uzupełnia oznakowanie przy placówkach edukacyjnych. Nowością są zielono-czerwone pasy malowane przy przejściach dla pieszych oraz napisy „szkoła”. Wszystko po to, by były widoczne z daleka i skłaniały kierowców do zachowania szczególnej ostrożności.
Kolorowe pasy przed 77 szkołami w Gdańsku
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Malowanie nowych znaków poziomych zainaugurowano jeszcze przed wakacjami. Pierwsze pojawiły się w czerwcu, przy Szkole Podstawowej nr 42 przy ul. Czajkowskiego. W sierpniu malowane są kolejne pasy oraz napisy „szkoła” przy innych placówkach. W sumie nowe oznakowanie wykonane zostanie przy siedemdziesięciu siedmiu szkołach w wybranych lokalizacjach. Dlaczego właśnie tam?

- To efekt przeprowadzonego w 2019 i 2022 r. audytu warunków ruchu pieszego i rowerowego wokół gdańskich szkół - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa GZDiZ. - Audyt pozwolił na określenie podstawowych standardów bezpieczeństwa w zakresie wyposażenia dróg dojścia i dojazdu uczniów do szkół. Pojawiły się w nim również zalecenia z zakresu inżynierii ruchu i oznakowania dla konkretnych lokalizacji, które pozwolą na podniesienie bezpieczeństwa ruchu przy szkołach. Bazując na doświadczeniach z Danii, Holandii oraz Włoch zdecydowano się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa przy szkołach, przy których dotychczasowe elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego wymagały uzupełnienia.

Do istniejących znaków pionowych T-27, tzw. agatek oraz tablic radarowych informujących o prędkości pojazdów, dokładane są dodatkowe elementy jednolite dla całego miasta – zielono-czerwone pasy wraz z napisami „szkoła”.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Dlaczego zielono-czerwone pasy?

- Projektując oznakowanie w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły, kierowaliśmy się aspektami dostrzegalności z poziomu kierowcy. Stąd też kolory, które mają „rzucać się w oczy” i odróżniać się od tradycyjnie stosowanych znaków poziomych barwy białej - wyjaśnia rzeczniczka GZDiZ. - Przyjęta została przy tym forma analogiczna do znaku poziomego p-10 - „przejście dla pieszych”, czyli popularna „zebra”.

Oznakowanie będzie identyczne przy każdej z siedemdziesięciu siedmiu szkół. Dzięki temu ma zwiększyć się świadomość kierowców, którzy widząc zielono-czerwone pasy od razu będą wiedzieć, że znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Nowe oznakowanie wykonane zostanie w technice, dzięki której kierowca „usłyszy” je pod kołami swojego pojazdu. Ponadto, w ramach przygotowań do nowego roku szkolnego, GZDiZ odmalowuje oznakowanie poziome przejść dla pieszych w rejonie placówek oświatowych. Oczyszcza również znaki pionowe „przejście dla pieszych” oraz „agatki”.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama