Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

W Łebczu powstanie Muzeum Sportu Wiejskiego

Będzie jedynym takim muzeum w Polsce. Wiele osób już o nim wie, ale niewiele jeszcze wie, jak wiele można dla tego muzeum zrobić. Każdy może być współtwórcą tej wyjątkowej placówki.
Otwarcie zawodów LZS, lata 70. (fot. Archiwum Pomorskie Zrzeszenie LZS)

Pomorskie Zrzeszenie LZS w roku 2020 zainicjowało pomysł stworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Sportu Wiejskiego. Pomysł zrodził się w ramach przygotowań do uroczystych obchodów 75-lecia LZS, które uroczyście świętowane jest przez cały 2021 rok. Od pomysłu do realizacji droga długa i trudna, jednak działacze LZS są stworzeni do podejmowania trudnych wyzwań. Pomysłodawca przedsięwzięcia Jan Trofimowicz, zastępca prezesa Pomorskiego Zrzeszenia LZS wykorzystał czas pandemii i wszelkich ograniczeń związanych z obostrzeniami w organizacji imprez i zaczął "kopać" w archiwum Pomorskiego Zrzeszenia. - To było tysiące przeczytanych stron wszelkich sprawozdań z imprez sportowych, licznych protokołów, regulaminów, zaproszeń. Kilkadziesiąt publikacji książkowych o działalności klubów zrzeszonych w LZS na Pomorzu – mówi nam Jan Trofimowicz.

Liczne spotkania prezesa Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotra Klechy i Trofimowicza z byłymi sportowcami rodem z LZS, trenerami i działaczami terenowymi pozwoliły zebrać ogromną ilość różnych pamiątek sportowych i turystycznych. Ponad 150 spotkań u wyjątkowo ciekawych osób od Gardei, Postolina, Gościszewa i Brachlewa na Powiślu poczynając poprzez Smętowo Graniczne, Godziszewo, Skórcz na Kociewiu, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Strzelno, Puck, Szemud na Kaszubach aż po Człuchów, Przechlewo, Bytów, Słupsk na Ziemi Słupskiej kończąc. To rzecz jasna jedynie "wycinek" miejscowości, które udało się odwiedzić. - Spotkania z olimpijczykami i trenerami kadry narodowej, kadry Polski, kadry LZS, wiele opowieści, historycznych zdjęć, dokumentów budowało z każdym dniem coraz większy zbiór bezcennych okazów – dodaje Trofimowicz.

Odwiedzane osoby ze swych domowych archiwów przekazywały wręcz białe kruki. Tak powstała powstała wystawa, z okazji 75-lecia LZS na Pomorzu, którą uroczyście otwarto 18 czerwca w Hali Widowiskowo Sportowej im. Macieja Płażyńskiego w Luzinie.

Udało się przygotować specjalne gabloty i tablice ekspozycyjne, a w nich zaprezentować m.in historyczne dyplomy, medale, dokumenty, proporczyki, odzież sportową, liczne trofea. Pomysł zyskał wsparcie wielu samorządów z Pomorza, które wsparły inicjatywę. Dzięki środkom samorządowym udało się przygotować i wykonać 50 tablic, na których zaprezentowano bogaty dorobek LZS na Pomorzu. Na tablicach przedstawiono m.in bogatą historię z lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku, początki i organizację struktur LZS na Pomorzu, historię wojewódzkich klubów sportowych LZS Morze Gdańsk i WLKS Neptun Gdańsk. Ponadto przedstawiono m.in historię LZS na Ziemi Słupskiej, dorobek szkół rolniczych, które przez lata były naturalnym "zapleczem" LZS wśród młodzieży. Dzięki wielu działaczom przedstawione zostały wyjątkowo ciekawe osiągnięcia LZS z lat 70-tych i 80-tych z województwa gdańskiego, a także współczesne sukcesy Pomorzan. Na tablicach prezentowane są także m.in: zjazdy działaczy LZS, kolarstwo LZS, piłka nożna, akcja Piłkarska Kadra Czeka, olimpijczycy pomorscy rodem z LZS, igrzyska i spartakiady LZS i wiele innych ciekawych wydarzeń.

Z każdym dniem przybywa pamiątek i zaczyna brakować miejsca na ekspozycję. O pomyśle na muzeum zrobiło się głośno i zaczęły napływać pamiątki z różnych stron kraju. Bezcenne pamiątki - m.in sztandary byłych wojewódzkich zrzeszeń dotarły m.in z Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Olsztyna, Białegostoku czy Szczecina. Swoje pamiątki podczas zwiedzania wystawy przekazywali także sportowcy i działacze m.in z województw: łódzkiego, śląskiego, zachodniopomorskiego. Wystawę w Luzinie odwiedził  marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który zadeklarował swoje wsparcie dla inicjatywy. Ostatnio wystawę w Luzinie z zainteresowaniem oglądał  także minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Przez kilka miesięcy trwały poszukiwania miejsca do stałej ekspozycji. Z ofertą nie do odrzucenia wyszli samorządowcy z gminy Puck, w której są najsilniejsze struktury terenowe LZS na Pomorzu. Dzięki zaangażowaniu wójta Tadeusza Puszkarczuka i jego zastępcy Jerzego Tkaczyka (jednocześnie Prezes Rady Gminnej LZS w gminie Puck i Sekretarza Rady Wojewódzkiej Pomorskiego LZS) i Radnych gminy Puck udało się znaleźć odpowiedni obiekt w urokliwym Łebczu w gminie Puck, na trasie między Puckiem a Jastrzębią Górą. Jest zatem obiekt, jest sporo eksponatów i zapał wielu ludzi. Coś, co wydawało się jeszcze niedawno tylko odległą przyszłością, szalonym pomysłem Jana Trofimowicza staje się faktem.

- Teraz trzeba mieć nadzieję, że znajdą się środki na adaptację i przystosowanie starego budynku szkolnego w Łebczu i niebawem mieszkańcy Pomorza i liczni turyści będą mogli podziwiać zbiory. A warto nadmienić, że medale przekazali m.in - złoty medalista olimpijski Andrzej Wroński z Żukowa, mistrzyni Polski Agnieszka Borowska ze Sztumu i kajakarze z LKS Piast Człuchów. Ale także zawodnicy LZS Morze Gdańsk sprzed 60 lat jak chociażby: Helena Warnke z Pelplina, Andrzej Semborowski z Dąbrówki Tczewskiej, Waldemar Płomień z Pucka, Władysława Wierzbowska z Tczewa. Do zbiorów trafiły także liczne archiwalne legitymacje i dokumenty oraz wyróżnienia, które ofiarowali m.in: Wiesław Szczodrowski z Godziszewa, Zenon Bogucki z Przechlewa, Wiesław Kempa z Trąbek Wielkich, Sylwester Maliszewski z Gołębiewka, Franciszek Kaszubowski ze Starej Jani, Ryszard Mazerski ze Sztumu, Janusz Domaszewski z Nowego Dworu Gdańskiego, Danuta Janczak z Pszczółek, Agnieszka Murawska z Przodkowa,  Brunon Ceszke i Józef Białk ze Strzelna i wielu innych. Pomysł chwycił wśród ludzi sportu w całym kraju i kolejni kolekcjonerzy, a także sportowcy z pierwszych stron gazet obiecali przekazywać swe pamiątki.

- Liczymy na to, że Muzeum Sportu Wiejskiego nie tylko ocali pamięć o wieloletnich sukcesach "Zielonego Bractwa" jak nazywa się niekiedy ludzi LZS,  ale będzie także łączyć kolejne pokolenia miłośników sportu i kibiców – dodaje Trofimowicz.

Jan Trofimowicz prosi o kontakt z wszystkimi, którzy chcieliby przekazać pamiątki do powstającego Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu. Telefon kontaktowy:508-738-161.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama