Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Solidarność Codziennie, czyli obchody Święta Wolności w ECS

Zapraszamy na kilkudniowe Święto Wolności – na debaty, działania artystyczne, wydarzenia symboliczne – do którego swoistym prologiem jest jubileusz 5-lecia programu i przestrzeni Solidarność Codziennie, realizowanego na 3 piętrze ECS. To aktywność społeczna naszej instytucji służąca wzmacnianiu zaangażowania obywatelskiego, budowaniu dialogu, tworzeniu innowacji i praktykowaniu solidarności. Codziennie - napisał Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w zaproszeniu do udziału w Święcie Wolności. Z pewnością warto będzie odwiedzić ECS i to nie jeden raz.
(fot. Stanisław Składanowski)

Solidarność nie jest historią zamkniętą. Naszym zadaniem jest odczytywanie jej ideowego przesłania na co dzień, dostrzeżenie jej inspirującej mocy. W obliczu wojny w Ukrainie, kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej i – trwającej nadal – globalnej pandemii jesteśmy w przełomowym momencie rozwoju naszej cywilizacji. Tylko ponadnarodowa solidarność i silnie rozwinięta wspólnotowość mogą przeciwstawić się niebezpiecznym tendencjom: radykalizacji poglądów, ksenofobicznym zachowaniom, dezinformacji i niszczeniu społeczeństw obywatelskich. Czy stać nas dziś na solidarność? Co, jeśli nie solidarność? – na te pytania szczególnie intensywnie szukamy odpowiedzi w sierpniu, miesiącu kluczowym dla pamięci pokojowej rewolucji Solidarności - czytamy w zaproszeniu na Święto Wolności.

Przedsięwzięcia składające się na Święto Wolności prowadzone będą nie tylko w ECS, także w Nadbałtyckim Centrum Kultury i na placu Solidarności. Wstęp na część spośród nich jest wolny, na inne trzeba się zaopatrzyć w bilety.

Wszystko rozpocznie się już w najbliższą niedzielę 28 sierpnia, kiedy o godz. 12. i 16. odbędą się oprowadzenia kuratorskie po wystawie czasowej "Sława Ukrajini. Symbole Niepodległości". Tego samego dnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury od godz. 12. do 15. trwać będzie interwencja artystyczna "Solidarity of Arts/Wolność".

(fot. Leszek Biernacki | zbiory ECS)
(fot. Stanisław Składanowski | zbiory ECS)

W poniedziałek od godz. 10. do 19. dostępna będzie w ECS wystawa czasowa "Sława Ukrajini. Symbole Niepodległości" oraz wystawa "Stocznia/Człowiek, Przemysł, Miasto".

We wtorek Fundacja Grand Press oraz miasto Gdańsk organizują w salach ECS uroczystość wręczenia Medalu Wolności Słowa.

Bardzo dużo wydarzeń szykowanych jest w środę, ostatniego dnia sierpnia. O godz. 11. na placu Solidarności rozpoczną się uroczystości dla upamiętnienia narodzin Solidarności, ze złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 oraz otwarciem Bramy nr 2. W salach ECS trwać będą kuratorskie i subiektywne oprowadzenia po wystawach. O godz. 15. inauguracja projektu "Latający Uniwersytet Praw Człowieka", godzinę później projekcja filmu w reżyserii Mariusza Michalika "Lane Kirkland. Lider przemian", zaś o godz. 17. uroczystość wręczenia Medalu Wdzięczności.

(fot. Edward Roedin | zbiory ECS)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama