Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uczniów i nauczycieli czeka mała rewolucja

Egzamin ósmoklasisty przesunięty na maj, nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych - historia i teraźniejszość, szkolenia strzeleckie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa, zmiany w udzielaniu zwolnień z WF - to najważniejsze zmiany, jakie czekają uczniów w roku szkolnym 2022/2023.
szkoła, uczniowie

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Rozpoczynający się właśnie rok szkolny pełen będzie zmian zarówno w tym, czego będą uczyć się uczniowie, jak i sposobów egzaminowania.

Egzaminy ósmoklasisty

W roku szkolnym 2022/2023 – podobnie ja we wcześniejszych latach podczas pandemii - egzamin ósmoklasisty i matura przeprowadzone zostaną według wymagań egzaminacyjnych. Oznacza to mniej wymagań określonych w podstawie programowej.

Zmieni się natomiast termin egzaminu ósmoklasisty: przesunięto go już na stałe z kwietnia na maj. Będzie się też tak jak dotąd składał z trzech części: egzaminu z języka polskiego, egzaminu z matematyki oraz z języka obcego. Zrezygnowano natomiast z planów wprowadzenia czwartego egzaminu: z przedmiotu do wyboru.

Harmonogram egzaminów ósmoklasisty 2023:

  • język polski - 23 maja 2023 r. (wtorek) - godz. 9:00
  • matematyka - 24 maja 2023 r. (środa) - godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 25 maja 2023 r. (czwartek) - godz. 9:00

W terminie dodatkowym egzaminy odbędą się w czerwcu:

  • język polski - 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) - godz. 9:00
  • matematyka - 13 czerwca 2023 r. (wtorek) - godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 14 czerwca 2023 r. (środa) - godz. 9:00
  • Wyniki uczniowie poznają 3 lipca 2023 r.

ZOBACZ TEŻ: Gwizdy i krzyki podczas wiyzyty Przemysława Czarnka w Kościerzynie

Matura

W maju 2023 r. licealiści będą zdawać tzw. nową maturę; podejdzie do niej pierwszy rocznik absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej.
Będą musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne będą na poziomie podstawowym, chętni będą mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru (chętni będą mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego.

Nieco inne będą zasady egzaminów z języka polskiego (pisemnym i ustnym). Przede wszystkim maturzystów obowiązywać będzie dłuższa lista lektur, będą musieli też napisać dłuższe wypracowanie: - w 2023 i 2024 r. uczniowie będą musieli napisać min. 300 słów, a od 2025 - 400 słów (do tej pory było to minimum to 250 słów).

Zadania na egzamin ustny na nowej maturze będą jawne. Według nowych zasad dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ma ogłaszać listę zadań nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przeprowadzany jest egzamin - lista zadań obowiązujących wiosną 2023 r. jest dostępna na stronie internetowej CKE

Na nowej maturze wydłużony będzie czas z egzaminów pisemnych z niektórych przedmiotów i czas egzaminów ustnych.

ZOBACZ TAKŻE CKE opublikowała terminy matur i egzaminów ósmoklasisty w 2023 r.

Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników. Wiosną 2023 r. absolwenci techników zdawać będą maturę jeszcze według starych zasad - będzie to ostatni rocznik absolwentów 4-letnich techników.

Harmonogram egzaminów maturalnych 2023:

  • 4 maja - czwartek język polski (poziom podstawowy) - godz. 9:00
  • 5 maja - piątek język angielski (poziom podstawowy) - godz. 9:00, godz. 14:00 poziom podstawowy - język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski
  • 8 maja - poniedziałek matematyka (poziom podstawowy) - godz. 9:00

Od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja) odbędą się egzaminy ustne.

Historia i Teraźniejszość

Od nowego roku szkolnego do plano lekcji w I klasach szkół ponadpodstawowych wszedł nowy przedmiot szkolny - Historia i Teraźniejszość. Obejmuje zakres wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r. Został wprowadzony w miejsce WOS (na poziomie podstawowym). Uczniowie będą uczyli się więc

- Celem wprowadzenia nowego przedmiotu na początku kształcenia w szkołach ponadpodstawowych jest poprawa znajomości historii najnowszej wśród młodzieży szkolnej, lepsze przygotowanie do rozumienia współczesności oraz do świadomego i odpowiedzialnego udziału w życiu publicznym - przekonuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

PRZECZYTAJ W tych szkołach nie będzie podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego

Nie wszyscy uczniowie jednak wiedza na razie, z jakiego podręcznika będą się uczyli tego przedmiotu. Zdecydowana większośc szkół albo w ogole zrezygnowała z kontrowersyjnego podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, albo podejmie decyzję dopiero w trakcie wrześniowych lekcji.

Nauka strzelania

Są także zmiany w podstawie programowej przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa. Wprowadzono nowe treści, m.in. naukę reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, zasad pierwszej pomocy w zagrożeniu z użyciem broni konwencjonalnej oraz edukacji obronnej, w tym szkolenia strzeleckiego. Najpierw będzie jednak teorai, dopiero w szkole średniej ma być praktyka.

W przypadku szkolenia strzeleckiego na poziomie szkoły podstawowej będzie to wyłącznie teoria bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych szkolenie strzeleckie będzie obejmowało podstawy strzelania z częścią praktyczną z wykorzystaniem np. broni kulkowej, pneumatycznej czy laserowej.

W przypadku szkół, które nie mają dostępu strzelnic, realizacja praktycznego szkolenia strzeleckiego ma być obowiązkowa od roku szkolnego 2024/2025. Do tego czasu szkoły te będą mogły prowadzić zajęcia z tego zakresu w miarę dostępnych możliwości.

Zawieszanie zajęć

Ministerstwo edukacji wprowadziło też rozporządzenie o możliwości zawieszenia zajęć w przypadku: zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, zbyt niskiej temperatury na zewnątrz lub w pomieszczeniach czy zagrożenia epidemiologicznego. Jeśli nauka zostanie zawieszona na więcej niż dwa dni, szkoła ma przejść na zdalne nauczanie.

Koniec zwolnień z WF

Od tego roku szkolnego – według zapowiedzi ministra sportu i turystyki, trudniej będzie dostać długoterminowe zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego. Teraz, by zostać zwolnionym z WF przez semestr, uczeń będzie musiał przynieść zwolnienie od lekarza specjalisty, np. ortopedy lub kardiologa.

Gorący posiłek dla każdego

Każdy uczeń szkoły podstawowej ma od 1 września prawo do jednego gorącego posiłku w ciągu dnia - szkoła musi stworzyć takie warunki, by było to możliwe. Korzystanie z tego posiłku jest oczywiście dobrowolne i odpłatne, a kwestie ponoszenia kosztów pozostają bez zmian.

PRZECZYTAJ Nowy rok szkolny zacznie się od protestów

Pedagog w każdej szkole

Z nowym rokiem szkolnym wchodzą też w życie zmiany dotyczące awansu zawodowego nauczycieli, wprowadzane są także nowe standardy zatrudnienia w szkołach specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych. W każdej placówce ma pojawić się stanowisko pedagoga specjalnego. W ten sposób resort edukacji chce zapewnić dzieciom i młodzieży pomoc psychologiczno-pedagogiczną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama