Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Cleo i Sound'N'Grace wystąpią na otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej

Koncert muzyczny z udziałem Cleo i Sound'N'Grace, widowiskowy pokaz dronów oraz animacje w strefie rodzinnej planowane są w sobotę, 17 września w pobliżu przekopu Mierzei Wiślanej dla wszystkich, którzy tego dnia będą chcieli obejrzeć otwarty już oficjalnie kanał przez mierzeję. Ministerstwo Infrastruktury zdementowało pojawiające się informacje o odwołaniu koncertu. Impreza przy przekopie na pewno się odbędzie. Natomiast odwołano koncert planowany przez Telewizję Polską tego samego dnia w Elblągu.
przekop Mierzei Wiślanej
(Materiały prasowe NDI | BESIX)

Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z największych inwestycji ostatnich lat w naszym kraju, towarzyszy mu zrozumiałe zainteresowanie. Już w czasie budowy kanału przez teren mierzei przejeżdżało wiele osób, by to miejsce obejrzeć. Powstała nawet swoista „turystyka przekopowa”.

Sam przekop to tylko część budowy nowej drogi morskiej do portu w Elblągu – konieczne są jeszcze tor wodny na Zalewie Wiślanym oraz droga wodna przez rzekę Elbląg, które dopiero powstają.

Tor wodny na rzece Elbląg jest częścią drogi z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany

Przekop Mierzei Wiślanej. Kiedy otwarcie?

Jak informują Ministerstwo Infrastruktury oraz Urząd Morski w Gdyni, „oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, zbudowanego jako pierwszy etap nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, nastąpi 17 września 2022 roku. Docelowe parametry, zgodnie z harmonogramem prac, uzyskane zostaną w przyszłym roku, po zakończeniu pogłębiania toru wodnego na Zalewie Wiślanym i Rzece Elbląg”.

Z uwagi na charakter uroczystości towarzyszących otwarciu nowej przeprawy, ogólnodostępne śluzowanie jednostek w Porcie Nowy Świat możliwe będzie od niedzieli, 18 września 2022 roku.

 • Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej, przez Zalew Wiślany, do Elbląga to blisko 25 kilometrów.
 • Samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów,
 • na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, 
 • a pozostałe to ok. 2,5-km odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.
Przekop Mierzei Wiślanej w lipcu 2022 roku wygląda już jak ukończony (Materiały prasowe NDI | BESIX)

Kanał, jak i cały tor wodny:

 • będą miały docelowo 5 m głębokości,
 • droga wodna zaprojektowana została dla statku o długości 100 m (zestaw barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m

– tyle informacja resortu oraz Urzędu Morskiego, który jest inwestorem całości.

Otwarcie kanału żeglugowego nastąpi w sobotę, 17 września o godz. 12:00. Tego dnia przez kanał przepływać będą tylko jednostki służbowe instytucji państwowych.

(Materiały prasowe NDI | BESIX)

Otwarcie przekopu Mierze Wiślanej. Co w programie?

Zaplanowano ponadto dużą „część artystyczną”, zlokalizowaną na terenie w pobliżu przekopu, od strony Zatoki Gdańskiej.

 • Od godz. 16:00 otwarta zostanie Strefa Rodzinna z licznymi animacjami dla dzieci i młodzieży.
 • Dwie godziny później, od godz. 18:00, koncerty muzyczne na scenie na plaży. Rozpocznie je zespół szantowy Cztery Refy. Godzinę później na scenę wejdzie DJ Brave, polski wykonawca muzyki tanecznej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Żeglarze oburzeni organizacją otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej

 • Około godz. 20:00 koncert znakomitego zespołu wokalnego Sound'N'Grace,
 • natomiast około 21:00 na estradzie pojawi się Cleo.
 • Całość zakończy pokaz dronów, zaplanowany około godz. 22:00.

Dla przybyszów przygotowane zostały parkingi samochodowe w okolicach Kątów Rybackich, Skowronek i Przebrna. Ich lokalizację można sprawdzić na specjalnej stronie internetowej wydarzenia otwarcie-mierzei.pl.

(Materiały prasowe NDI | BESIX)

Według informacji podanych 9 września w specjalnym komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, koncert z okazji otwarcia przekopu mierzei z udziałem m.in. Cleo i Sound'N'Grace z pewnością się odbędzie. Cytując dosłownie: "plany Ministerstwa Infrastruktury dotyczące wydarzeń zaplanowanych na 17 września br. pozostają aktualne."

Skąd wątpliwości? 2 września w telewizyjnym programie "Pytanie na śniadanie" prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział zorganizowanie w Elblągu dużego koncertu muzycznego z okazji otwarcia przekopu mierzei. Impreza miała się odbyć na Bulwarze Zygmunta Augusta nad rzeką Elbląg, z udziałem m.in. Zenka Martyniuka, Jana Pietrzaka i Ryszarda Rynkowskiego. Po dymisji Jacka Kurskiego nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz odwołał ten koncert. W przestrzeni internetowej pojawiły się wiadomości o tej decyzji, jednak bez wyraźnego sprecyzowania, że chodzi o Elbląg. Można było odebrać tę informację w ten sposób, że nie będzie żadnego koncertu z okazji tego szeroko reklamowanego wydarzenia. Tymczasem impreza w okolicy Skowronek na Mierzei Wiślanej ma się jak najbardziej odbyć! Stąd specjalny komunikat resortu infrastruktury. Także w Urzędzie Morskim w Gdyni usłyszeliśmy, że wszystkie plany na dzień 17 września są aktualne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka