W Gdańsku świętuje się demokracje. Od poniedziałku, 12 września do niedzieli 18 września w ECS organizowany jest Gdański Tydzień Demokracji. I edycja wydarzenia miała miejsce w 2016 roku. Jej inicjatorem był ówczesny prezydent miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. Celem Tygodnia Demokracji są wykłady ekspertów, dyskusje i poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych problemów.
W programie znajdują się takie wydarzenia jak:
12-13 września
Solidarni w rozwoju – Aktywni dla rozwoju, czyli kongres w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022 w ECS. Jego tegoroczne hasła to: społeczeństwo - solidarność - rozwój - wspólnota - demokracja w czasach permanentnego kryzysu.
- Celem kongresu jest wypracowanie rekomendacji na przyszłość, które mogą stać się podstawą do wprowadzenia zmian ustawowych, systemowych oraz społecznych, w tym zmian w obszarze uregulowań ustawowych i rozwiązań samorządowych – informuje Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Wstęp wolny, ale z obowiązującą wcześniej rejestracją. Zapisy prowadzone są drogą elektroniczną: https://solidarniwrozwoju.pl/kongres2022/
13 września – godz.17
Porozmawiajmy przy stole. Spotkanie mieszkańców dzielnic: Orunia Górna – Gdańsk Południe z prezydentką Gdańska, Aleksandrą Dulkiewicz w dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 19 w Gdańsku. W tym roku w ramach tego cyklu odbyły się już spotkania w 3 dzielnicach: Ujeścisko-Łostowice, VII Dwór i Zaspa-Młyniec. Wstęp wolny.
14-15 września
Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Tegoroczny cykl akcji rozpocznie się o godz. 9 mini wykładami dla uczniów i nauczycieli w audytorium ECS.
Uczniowie w trakcie zajęć będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można angażować się w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej. Zostaną zapoznani z różnymi formami osiągania celów, m.in. budżetem obywatelskim, panelami obywatelskimi, wolontariatem czy Młodzieżową Radą Miasta Gdańska.
Pierwszego, jak i drugiego dnia organizowane zostaną także debaty: „Wojna to strach, ból i...dezinformacja. Jak obronić się przed fake newsem?” i „Dziennikarstwo śledcze na straży prawdy i demokracji. Misja, a nie sensacja” (rekrutacje na nie są już zamknięte) oraz warsztaty dziennikarskie – wstęp wolny.
16-18 września
Czwarta edycja Gdańskich Targów Książki, czyli największej inicjatywy poświęconej literaturze na Pomorzu odbędzie się w ECS. W związku z nią zorganizowane zostaną spotkania autorskie, wystawy około 50 wydawnictw z całej Polski czy warsztaty dot. estetyki i projektowania książek. Wstęp oraz udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny.
17 września
9. sezon Dnia Kreatywnej Pedagogiki, zainauguruje w audytorium ECS o godz. 10.00. wykład: „Bez tabu. O czym nie mówi się w szkole (edukacja, prawo, zdrowie)”. Później zorganizowane zostanie 6 równoległych wykładów dla nauczycieli. Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich. Zgłoszenia na nią za pośrednictwem formularza online.
Transmisje z większości wydarzeń będzie można obejrzeć na stronie: http://www.gdansk.pl.
Napisz komentarz
Komentarze