Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku zleca monitoring ogrodzonego jeziora

Kaszubskie jezioro Wielkie Oczko, ogrodzone wiosną tego roku, zostanie objęte monitoringiem na zlecenie RDOŚ w Gdańsku. Do grudnia dowiemy się, czy działania podjęte przez właściciela zagrażają narażonej na wyginięcie i chronionej przez prawo międzynarodowe roślinie elisima wodna.
jezioro Wielkie Oczko

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Skandal wokół leżącego w kościerskich lasach na trasie między ośrodkiem w Stawiskach a Juszkami jeziora Wielkie Oczko wybuchł wiosną tego roku po umieszczeniu wpisu na FB przez gdańskiego radnego Andrzeja Kowalczysa. Radny ujawnił, że przedsiębiorca budowlany z Kościerzyny ogrodził po wykupieniu wysokim na dwa metry płotem jezioro na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000.

Zabrał dostęp do wody jeleniom, sarnom dzikom, lisom, wydrom, borsukom, jenotom i licznej rodzinie chronionego bobra europejskiego, która tam mieszkała od wielu lat. Pod topór poszły dęby, jałowce, brzozy, jesiony i olsy. Zniszczono żeremia i piękną edukacyjną ścieżkę wokół jeziora. Zapadł też wyrok na bardzo rzadką, szczególnym prawem chronioną lobelię dortmanna pisał Andrzej Kowalczys.

Szybko okazało się, że od strony formalnej trudno cokolwiek zarzucić właścicielowi jeziora. Wysokość ogrodzenia nie przekraczała 2,20 m, więc ani urzędnicy Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kościerzynie ani Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie musieli wydawać zezwoleń na jego budowę. Poza tym jezioro nieprzepływowe w myśl polskiego prawa traktowane jest jak zwyczajna działka, którą po zakupie można sobie ogrodzić.

WIĘCEJ O OGRODZONYM JEZIORZE WIELKIE OCZKO PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Święte prawo własności? Jezioro uwięzione za płotem

Będzie monitoring jeziora Wielkie Oczko. Jest decyzja RDOŚ

Jedyną instytucją, która mogła sprzeciwić się postawieniu płotu wokół jeziora pozostała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. RDOŚ wszczął postępowanie już w kwietniu. Co do tej pory zrobiono w tej sprawie?

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku zlecił wykonanie monitoringu stanu ochrony siedliska przyrodniczego 3110 Jeziora lobeliowe i monitoring stanu ochrony gatunku 1831 elisma wodna Luronium natas w jeziorze Wielkie Oczko w obszarze Natura 2000 Jeziora Wdzydzkie PLH220034 wraz z określeniem wpływu budowy ogrodzenia wokół zbiornika wzdłuż całej linii brzegowej na stan ochrony ww. przedmiotów ochrony w obszarze Natura 2000 czytamy w odpowiedzi na pytania, które wysłaliśmy do RDOŚ.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jezioro w Jeleniu. Bogate łowisko upodobały sobie nawet orły bieliki

Elisima wodna, o pływających liściach i małych, białych kwiatkach, jest wyjątkowo rzadką rośliną.Wpisana do tzw. czerwonej księgi roślin, objęta jest  ścisłą ochroną gatunkową od 2001 r.  W Polsce występuje na Pomorzu, głównie w Borach Tucholskich.

Gdańska RDOŚ ogłosiła już przetarg na monitoring jeziora. Zgodnie z informacjami zawartymi w ogłoszeniu dotyczącym przetargu, otwarcie ofert nastąpi 12 października 2022 r. Jezioro będzie monitorowane do 2 grudnia 2022 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama