Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Posłowie KO ostro [nl] o nowej roli Wyszkowskiego

Z ogromnym zażenowaniem przeczytaliśmy, że jedną z osób, która będzie zasiadać w komisji konkursowej na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, będzie wydelegowany przez ministra kultury pan Krzysztof Wyszkowski. To człowiek, który od początku rządów PiS zajmuje się hejterką w mediach społecznościowych oraz obrażaniem ludzi zasłużonych dla polskiej historii – mówiła na konferencji prasowej pod ECS posłanka Agnieszka Pomaska. Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą złożyć do ministra interpelację z apelem o wycofanie się z decyzji w sprawie Wyszkowskiego.
Piotr Adamowicz, Agnieszka Pomaska, Barbara Nowacka, konferencja KO, wybory dyrektora ECS

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Posłowie Koalicji Obywatelskiej stanowczo zaprotestowali przeciwko dokooptowaniu Krzysztofa Wyszkowskiego do komisji konkursowej, której zadaniem będzie wskazanie nowego dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Zarządzeniem prezydent miasta, konkurs ogłoszono pod koniec lipca 2022 r. Nowego dyrektora, który będzie zarządzać instytucją do końca 2025 r., powinniśmy poznać nie później niż do połowy grudnia.

Konkurs na dyrektora ECS. „W ministerstwie brakuje fachowców?”

Były doradca premierów Bieleckiego oraz Olszewskiego, obecnie pełniący funkcje doradcy wojewody pomorskiego oraz członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, został wydelegowany do komisji na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Zdaniem posłów KO, ostatnia działalność Krzysztofa Wyszkowskiego wskazuje, że jego zadaniem będzie jedynie wywołanie politycznej awantury, a nie merytoryczna praca.

– Z ogromnym zażenowaniem przeczytaliśmy, że jedną z osób, która będzie zasiadać w komisji konkursowej na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, będzie wydelegowany przez ministra kultury pan Krzysztof Wyszkowski. To człowiek, który od początku rządów PiS zajmuje się hejterką w mediach społecznościowych oraz obrażaniem ludzi zasłużonych dla polskiej historii – mówi Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. – Nie mamy wątpliwości, że w Polsce jest mnóstwo osób, które mogłyby wnieść coś do tego typu konkursu. Z zaskoczeniem przyjmujemy fakt, że w komisji nie ma nikogo z ministerstwa kultury. Czy tam nie ma fachowców? Czy nie ma tych, którzy bez politycznej nawalanki potrafią prowadzić rzeczowy dialog?

PRZECZYTAJ TEŻ: Burza wokół „proputinowskiej” kandydatki na dyrektora ECS

Na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 25 października pod ECS, parlamentarzyści KO przypominali m.in. niedawne wpisy opublikowane w mediach społecznościowych przez obecnego doradcę Dariusza Drelicha.

– Jeden z takich wpisów brzmi: „Dulkiewicz nie wie nawet tego, kto jest ojcem jej córki, więc nic dziwnego, że do swoich bezecnych szaleństw na rocznicę wojny wybrała niemieckiego oszusta i żydowskiego aferzystę. Gdańszczanie – obudźcie się i odeślijcie tę tuskoidową bandę antypolaków do domu wariatów” – zacytowała posłanka. – Podobnych wypowiedzi jest mnóstwo. Takie są widocznie standardy PiS-u.

KO będzie zachęcać posłów opozycji oraz wszystkich parlamentarzystów z Pomorza do podpisania interpelacji z pytaniami do ministra o motywację włączenia Krzysztofa Wyszkowskiego do prac komisji, wraz z apelem o wycofanie się z decyzji.

– Pan Wyszkowski, mający niewątpliwe zasługi z czasów „Solidarności”, cały swój wielki dorobek rozmienia na drobne, na hejt w Internecie, na pogardę i mowę nienawiści – komentuje posłanka Barbara Nowacka. – W pewnym momencie myśleliśmy, że, skoro został doradcą wojewody, to będzie się opanowywać. Nic takiego się nie stało. Rok temu apelowaliśmy do wojewody o pozbycie się doradcy, który zajmuje się hejtem i obelgami. Nawet wpisy z tego weekendu pokazują, że przestał być człowiekiem zajmującym się pamięcią, a zajął się nienawiścią. I taka osoba ma z ramienia ministerstwa kultury decydować, kto będzie stać na straży symbolu, jakim jest ECS. Na coś takiego nie możemy się zgodzić.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Proputinowska” kandydatka na dyrektora ECS? Miasto zawiadamia ABW

– Tą interpelacją mówimy stanowcze „nie” politycznej awanturze wokół historii Gdańska oraz Polski. Sprzeciwiamy się również zawłaszczaniu takich instytucji kultury, jaką jest ECS – dodawała Agnieszka Pomaska.

– Prawo i Sprawiedliwość traktuje Europejskie Centrum Solidarności jako zło konieczne. Skoro nie może przejąć tej instytucji, tak jak przejęło Muzeum II Wojny Światowej, to ograniczyło finansowanie. Będziemy składać poprawkę do budżetu o zwiększenie dotacji dla ECS. Od kilku lat żaden wniosek o zwiększenie finansowania ECS nie został przyjęty. Jest to bardzo przykre, tym bardziej, że pieniądze dla skrajnie prawicowych organizacji, np. pana Bąkiewicza, się znajdują – dodawał poseł Piotr Adamowicz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Konkurs na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności

Od 2011 r. dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności jest Basil Kerski. Na stanowisku zastąpił o. Macieja Ziębę, który zrezygnował z pełnienia obowiązków we wrześniu 2010 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa