Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Tczewski Zakład Wodociągów i Kanalizacji ozonuje... SPiD-em

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie należy do wciąż dość nielicznego grona firm wodociągowych w Polsce, które posiadają możliwość przeprowadzania dezynfekcji urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych z zastosowaniem ozonu. Jest to możliwe dzięki zakupionemu mobilnemu systemowi płukania i dezynfekcji ozonem. To same plusy dla firmy i mieszkańców.
Tczewski Zakład Wodociągów i Kanalizacji ozonuje... SPiD-em

Autor: ZWiK Tczew

Tczewski ZWiK świadczy usługi z wykorzystaniem mobilnego systemu płukania i dezynfekcji ozonem od około czterech lat.

- W urządzeniu została zastosowana technologia wykorzystania ozonu w sposób przyjazny dla środowiska, bazująca wyłącznie na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie – mówi Karol Raszewski, mistrz sieci wodociągowych w ZWiK-u. - Ozon, po procesach technologicznych, całkowicie rozkłada się do czystego tlenu. Co więcej, produkty i urządzenia infrastruktury nie wymagają ponownego płukania. Dzięki temu spada ilość wody wykorzystywanej do płukania sieci po usunięciu awarii, skrócony jest czas usuwania awarii i przywrócenia urządzeń do ruchu.

Urządzenie posiada przenośny system wysokociśnieniowy do mycia powierzchni technologicznych oraz zbiorników i samochodów dostawczych. Warto też pamiętać o ważnej zalecie urządzenia, tj. ozonowaniu wody w przepływie w celach bakteriobójczych zamiast stosowania chloru.

Mobilny system płukania i dezynfekcji ozonem pozwala dezynfekować sieci bez ich wyłączania. Nowoczesny system ma też inne zalety. Na przykład na stacji uzdatniania wody urządzenie wykorzystywane jest do dezynfekcji ujęć wody, komór z kratami, piaskowników, studni głębinowych, zbiorników terenowych, sieci wewnątrz zakładowych.

System SPiD, to autonomiczne urządzenie, wytwarzające roztwór dezynfekcyjny na bazie wody ozonowej, do wytwarzania którego potrzebna jest tylko woda i energia elektryczna dostarczona bezpośrednio z sieci elektrycznej lub z generatora prądu.

- System doskonale sprawdził się w warunkach pandemii SARS COV 2 przy dezynfekcji pomieszczeń miejskiej pływalni – podkreśla Karol Raszewski. - Brygada specjalistów obsługujących SPID swój „chrzest bojowy" przeszła w czasie awarii Warszawskiej Oczyszczalni „Czajka" w 2019 roku. Pracownicy Tczewskiego ZWiK-u przez ponad dwa tygodnie oczyszczali wyciekające ścieki przed ich wprowadzeniem do Wisły, co skutecznie zmniejszyło skutki tej awarii i zapobiegło skażeniu środowiska wodnego w królowej polskich rzek – dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama