Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Kolorowe otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego

Kolorowa i głośna parada kupców, rzemieślników, bławatników, piwowarów, bednarzy i piekarzy oraz towarzyszących im bębniarzy otworzyła w sobotę o godzinie 16 Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Paradę odnoszącą się do "Opowieści wigilijnej" poprzedziło krótkie widowisko wykonaniu Teatru GAK i zespołu „Taraban” oraz koncert pieśni adwentowych w wykonaniu zespołu „Tubicinatores Gedanenses”
Kolorowe otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego

Autor: Karol Makurat|Zawsze Pomorze

Barwne, świąteczne domki stanęły w tym roku na Targu Węglowym oraz przy ulicach Tkackiej i Bogusławskiego. Strefę Jarmarku  rozszerzono na Dziedziniec Forum Gdańsk. Od 2 grudnia otwarte zostaną kolejne stoiska w  gmachu zabytkowej Zbrojowni.

- Rozpoczyna się najpiękniejszy czas w roku, czas pięknych zapachów świątecznych, wspaniałych potraw, pięknych dekoracji i na choinkę i do naszych domów. Rzemiosła, które możecie tutaj również na tym jarmarku zakupić. Ale przede wszystkim spotkania z drugim człowiekiem. Jest to czas rozmowy spojrzenia sobie w oczy, w którym możemy sobie również wybaczyć wszystkie nasze grzechy, które wzajemnie sobie uczyniliśmy. Jest to piękny czas w którym siadamy do wspólnego stołu również z naszymi gośćmi – mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak na uroczystym otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego.

155 stoisk Jarmarku i ponad 40 kramów oferuje  wyroby rękodzielnicze, lokalne produkty, także potrawy z 20 krajów, w tym  z: Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji, Japonii, Tajlandii, Turcji  i Polski.  Organizatorzy zapraszają do Świątecznych Zakątków - Łosiowego, Mikołajowego, Radosnego i Artystycznego.

Jarmark to nie tylko zakupy. Gości wita słynny Łoś Lucek, który mówi ludzkim głosem. Na Targu Węglowym pojawił się także zakątek dla zakochanych pod jemiołą i bajkowa karuzela.Ci, którzy chcą poczuć "magię świąt", zachwycą się nowymi  iluminacjami. Będzie można zobaczyć m.in. tym anielskie skrzydła, fontannę i leśną altanę. Wśród odwiedzających jarmark będą krążyć ożywione postacie dziadków do orzechów w mundurach żołnierzy Gdańskiego Garnizonu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć akcja organizowana wraz z GPEC na rzecz Fundacji Hospicyjnej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co się będzie działo na jarmarku? Niech zagrają święta!

Jarmark Bożonarodzeniowy stał się już gdańską tradycją, docenianą nie tylko w Trójmieście. Wydarzenie przed dwoma laty zostało nominowane w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market 2020” i zajęło w nim  trzecie miejsce. Organizatorzy już teraz zapraszają gości, by głosowali w tegorocznej edycji konkursu.

- Myślę, że w tych trudnych czasach wszyscy potrzebujemy tego, by móc spotkać się w przyjemnym miejscu z innymi ludźmi – mówiła zapowiadając otwarcie jarmarku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Dlatego cieszę się, że miasto Gdańsk wraz z licznymi partnerami konsekwentnie tworzy od wielu lat markę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jest on dobrze postrzegany nie tylko przez gdańszczan i odwiedzających nasze miasto, ale zdobywa laury także jako jeden z najładniejszych jarmarków europejskich.

Jarmark, odbywający się w ramach akcji „Odpalamy Święta w Gdańsku”, potrwa do 23 grudnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka