Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Będzie więcej połączeń kolejowych z Trójmiasta

Wyższy komfort podróżowania nowoczesnymi pociągami i więcej połączeń do Warszawy i Wrocławia zapowiada PKP Intercity wraz z nowym rozkładem jazdy, który wejdzie w życie w niedzielę 11 grudnia 2022 roku. Z Trójmiasta można będzie wybrać się pociągiem aż do Wiednia.
Będzie więcej połączeń kolejowych z Trójmiasta
Zdjęcie ilustracyjne

Autor: Intercity | materiał prasowy

Gdańsk, Gdynię, Sopot z innymi miastami połączy aż 49 pociągów, a sezonowo będzie kursować dodatkowych 9. Z Trójmiasta będzie można wyruszyć bezpośrednio również za granicę. Przez cały rok dostępne będą dwa pociągi międzynarodowe, a sezonowo zostanie uruchomione jedno dodatkowe połączenie. Całorocznie kursować będą pociągi relacji Gdynia – Berlin i Gdynia - Wiedeń.

- W nowym rozkładzie pasażerowie będą mieć do wyboru 33 (wliczając pociągi sezonowe) połączenia pomiędzy Trójmiastem a Warszawą - mówi Cezary Nowak, p.o. rzecznika PKP Intercity. - Czasy przejazdu do stolicy kraju będą oscylować w granicach 3 lub nieco ponad 3 godzin dla kategorii TLK oraz IC. Pociągi ekspresowe (EIP) pokonają tę trasę nawet o pół godziny szybciej. Mieszkańcy Pomorza zyskają od marca przyszłego roku nowe połączenie obsługiwane szybkim pojazdem Pendolino do Bielska-Białej przez Warszawę oraz nowe połączenie ekspresowe (EIP) ze Śląska przez Warszawę do Trójmiasta (odjazd z Warszawy Centralnej o godz. 20:25).

W dni wysokiej frekwencji uruchamiane będzie dodatkowe połączenie kategorii EIC. Ekspresowy skład Kaszub wyruszy z Gdyni o 20:30 – do Warszawy dotrze około kwadrans przed północą. W nowym rozkładzie godziny kursowania pociągów ekonomicznych pomiędzy Gdańskiem a Warszawą ułożone są tak, aby zapewniać możliwości dojazdu o różnych porach dnia.

Podróżujących pociągami TLK oraz Intercity zapewne ucieszy fakt, że nowy rozkład przynosi również wzrost komfortu podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC.

- Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami i elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT) w ramach największego w historii spółki programu inwestycyjnego, liczba połączeń IC z i do Gdańska zwiększy się z 25 do 28 – informuje rzecznik.

Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Kociewie relacji Gdynia Główna – Łódź Fabryczna – Gdynia Główna – w nowym rozkładzie już jako IC Kociewie będzie obsługiwany nowoczesnym elektrycznym zespołem trakcyjnym ED160 FLIRT. Kolejnym pociągiem w wyższej kategorii i standardzie będzie kursujący m.in. przez Wejherowo, Trójmiasto i Tczew skład Pobrzeże relacji Łódź Fabryczna – Kołobrzeg – Łódź Fabryczna – pociąg kategorii IC zestawiony będzie ze zmodernizowanych wagonów z klimatyzacją. Kursujący w wakacje pociąg TLK Jamno pojedzie w wydłużonej relacji Kraków – Ustka – Kraków i także zmieni kategorię z TLK na IC Od 11 grudnia codziennie kursować będzie pociąg IC Bryza łącząc Szczecin z Olsztynem i Trójmiastem.

W nowym rozkładzie pasażerowie będą mieć do wyboru 33 (wliczając pociągi sezonowe) połączenia pomiędzy Trójmiastem a Warszawą. Czasy przejazdu do stolicy kraju będą oscylować w granicach 3 lub nieco ponad 3 godzin dla kategorii TLK oraz IC

Cezary Nowak / PKP Intercity

Zmieni się godzina odjazdu ostatniego połączenia kategorii EIP z Gdyni do Krakowa. W obecnym rozkładzie ostatnie Pendolino do stolicy Małopolski rusza z Gdańska o godzinie 16:01, a od 11 grudnia odjazd zaplanowano kilka minut po godzinie 18. Lepsza perspektywa jawi się także dla podróżujących do Wrocławia. Już nie tylko w wakacyjne weekendy, ale w piątki, soboty i niedziele oraz w okresach o wzmożonym popycie w wydłużonej relacji pojedzie IC Lednica, zapewniając dodatkowe połączenie Trójmiasta z Wrocławiem.

- W dni robocze pociąg będzie kończyć bieg w Poznaniu – dodaje Cezary Nowak.

Nowy rokład jazdy pociągów uwzględnia także prace w ramach modernizacji linii kolejowych.

- Prace modernizacyjne na linii kolejowej nr 38 wymuszą wstrzymanie kursowania pociągu IC Niegocin, zapewniającego dojazd do Giżycka – stanie się to w maju 2023 roku - wyjaśnia rzecnik Intercity. - Wagony prowadzone do Jeleniej Góry składem IC Pomorzanin nie będą kursować w weekendy. Skład EIC Wysocki jadący do Katowic przez Warszawę, będzie wyruszać z Gdyni Głównej w południe.

Także prace inwestycyjne na stacji Warszawa Zachodnia wpłyną na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej.

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator.

Podróżujący PKP Intercity mogą kupić bilety również w aplikacji mobilnej KOLEO oraz na stronie koleo.pl, a także w aplikacji mPay i serwisie e-podróżnik.

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 11 i 12 grudnia na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama