Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Krzyże Wolności [nl] i Solidarności dla działaczy opozycji w PRL

17 działaczy opozycji z czasów PRL odebrało w Gdańsku, w piątek, 17 grudnia br. Krzyże Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył je prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
(Fot. IPN)

Uroczystość odbyła się w historycznej sali BHP w Gdańsku, w 51. rocznicę Grudnia ’70 i Czarnego Czwartku oraz 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

– To, co wydarzyło się w Grudniu ’70 i po wprowadzeniu stanu wojennego było wołaniem o godność, godność, którą system komunistyczny próbował Wam zabrać. To z godności i pragnienia wolności powstali robotnicy w grudniu roku 1970 i narodziła się Solidarność. To z godności i pragnienia wolności zderzyliście się z systemem komunistycznym – podkreślił w swoim przemówieniu dr Karol Nawrocki. – Chciałbym, aby Krzyż i Wolności Solidarności, który miałem zaszczyt zawiesić na waszych szyjach w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, przypominał wam każdego dnia o ciężarze, który nieśliście w okresie rządów komunistycznych. O tym dziedzictwie, który wynosicie poza rok 1989. Dziedzictwie walki o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Ale chciałbym też, by ten Krzyż dowodził także zwycięstwa dobra nad złem, dobra Solidarności, dobra wolności nad złem systemu komunistycznego – dodał.

–  Wierzyliśmy, że komuna musi upaść. Występowaliśmy przeciwko niej, nie dla poklasku i dla odznaczeń, choć dziś za nie dziękujemy – mówił w imieniu odznaczonych Marian Sarnowski.

Odznaczenia odebrali: Ireneusz Julian Grabczak. Marek Andrzej Iwanowski, Zbigniew Łasek,  Krzysztof Tomasz Neubert, Piotr Bożydar Niczyperowicz, Andrzej Noga, ks. Daniel Mieczysław Nowak, Stanisław Oleszczuk, Elżbieta Pałubicka, Zbigniew Ponceleusz, Janina Reliszko, Henryk Rozberg, Marian Jan Sarnowski, Marian Ryszard Siwy, Aleksandra Maria Śnieg, Janusz Jerzy Witczak oraz Zenon Adam Zbucki.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama