Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Podsumowanie roku 2022 na Kaszubach i w języku kaszubskim

Kaszubi dobrze oceniają mijający 2022 rok w wymiarze kulturowym i społecznym. Mimo wychodzenia z pandemii, kryzysu i skutków wojny w Ukrainie, zrealizowali szereg wydarzeń promujących swoją małą ojczyznę i wzmacniających kaszubską tożsamość.
XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach
XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki, w rozmowie przeprowadzonej w języku kaszubskim przez Mariusza Szmidkę, redaktora naczelnego „Zawsze Pomorze”, podkreśla że ta organizacja od ponad 66 lat stara się zawsze stać twarzą ku przyszłości, jak pisał Lech Bądkowski, założyciel Zrzeszenia. I myśleć o tym, co będzie w kolejnych latach, a nie tylko koncentrować się na tym, co było.

Udało się zorganizować szereg ważnych wydarzeń społeczno-kulturalnych, jak choćby:

  • Zjazd Kaszubów w Brusach,
  • Mecz Kaszubski w Ergo Arenie,
  • Dyktando Kaszubskie w Miastku,
  • Konkurs Recytatorski Rodnô Mòwa w Chmielnie,
  • Gdańskie Dni Kaszubskie,

i wydać ponad 28 książek o tematyce kaszubskiej.

– Tych wydarzeń i inicjatyw było naprawdę dużo. Widać to na stronie Zrzeszenia i w sprawozdaniu z działalności. Ale muszę powiedzieć, że mnie najbardziej spodobał się Mecz Kaszubski w Ergo Arenie – stwierdził Łukasz Grzędzicki. – Na trybunach zasiadło kilka tysięcy dzieci, które uczą się kaszubskiego w swoich szkołach na Kaszubach. I ta atmosfera, jaką ci mali Kaszubi tam stworzyli, była niezwykła i dała powody do optymizmu. Bo oni z autentyczną radością uczestniczyli w tym wydarzeniu. To, że mogli pojechać na Mecz Kaszubski i współtworzyć taką dobrą, nowoczesną atmosferę, było dla nich nagrodą.

WIĘCEJ O MECZU KASZUBSKIM PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Trefl Gdańsk wygrywa w Meczu Kaszubskim 3:0

Łukasz Grzędzicki zapowiedział też, że Gdańskie Dni Kaszubskie staną się wydarzeniem cyklicznym.

– W Gdańsku zawsze byli Kaszubi. Trzeba o tym przypominać. Nawet tym Kaszubom, którzy mieszkają poza Gdańskiem. Gdańskie Dni Kaszubskie nawiązują do tego, że w 1912 roku w Gdańsku, w stołecznym mieście Kaszubów, odbył się zjazd Towarzystwa Młodokaszubów – podkreślił Łukasz Grzędzicki.

WIĘCEJ O GDAŃSKICH DNIACH KASZUBSKICH PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Kaszubi opanowali gdańską Ołowiankę

Gdańskie Dni Kaszubskie

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie działa już od ponad 66 lat. Liczy ponad 6600 członków, zrzeszonych w 71 oddziałach. Dzięki temu, że Zrzeszenie istnieje i działa, 25 lat temu udało się zjednoczyć Kaszubów w granicach jednego województwa. Wprowadzono język kaszubski do szkół, doprowadzono do tego, że kaszubszczyzna została uznana za jedyny regionalny język w Polsce.

– Gdyby nie było Zrzeszenia, to Kaszubom nie udałoby się tego osiągnąć – uważa wiceprezes ZKP.

Łukasz Grzędzicki, Mariusz Szmidka
Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZKP i Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”

Od ponad 66 lat zakochani w naszym regionie działacze kaszubscy są budzicielami tożsamości i silnej identyfikacji z regionem. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest kontynuatorem Zrzeszenia Kaszubskiego, powstałego w 1956 roku, oraz Zrzeszenia Kociewskiego, założonego w 1957 roku. A obecną nazwę nosi od roku 1964, kiedy doszło do połączenia obu tych organizacji. Dzisiaj jest w nim miejsce dla społeczników, którzy w sercu mają miłość do „tatczëzny”, chcą podtrzymywać tradycje kaszubskie, chronić i rozwijać język kaszubski – jedyny regionalny język w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama