Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przychodnie zaczynają wykonywać testy combo. Trzy badania w jednym

Od poniedziałku, 9 stycznia lekarze POZ mogą szybko diagnozować pacjentów z infekcjami. Dzięki testom combo dowiemy się, czy zostaliśmy zakażeni wirusem grypy (typu A lub B) , koronawirusem czy też wirusem RSV. Ma to pomóc w ograniczeniu zbędnego leczenia antybiotykami, które wirusów nie zwalczają.
lekarz

Autor: Pexels.com | Zdjęcie ilustracyjne

W miniony  czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski wydał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo są świadczeniami gwarantowanymi w podstawowej opiece zdrowotnej. Oznacza to, że będą one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Odpowiednie rozporządzenie wydał już także prezes NFZ - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału funduszu. - Płacimy za każdy test antygenowy combo i jego wykonanie  33,98 zł. Jest to świadczenie gwarantowane, którego koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Będzie to świadczenie płatne dodatkowo poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym czynnikiem wpływającym  na wynagrodzenie lekarza rodzinnego. Pozwoli to w łatwiejszym i szybszym diagnozowaniu chorych oraz prowadzeniu terapii.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że w  związku ze znacznym wzrostem zakażeń dróg oddechowych konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej zalecają, zwłaszcza u dzieci, stosowanie szybkich testów antygenowych umożliwiających różnicowanie zakażeń wywołanych wirusami grypy A+B, SARS-CoV-2 i RSV. Testy umożliwią nie tylko określenie rodzaju infekcji wraz z określeniem patogenu wywołującego chorobę i będą pomocne przy ustalaniu terapii, ale także powinny ograniczyć nadmiarowe stosowanie leczenia  antybiotykami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama