Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zielone światło dla kolejnej części Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej

GDDKiA otrzymała od wojewody pomorskiego tzw. decyzję ZRID na rozbudowę węzła Gdańsk Południe na styku przyszłej Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej z istniejącymi trasami ekspresowymi: Obwodnicą Trójmiasta, czyli S6, oraz Południową Obwodnicą Gdańska – S7. To oznacza, że wkrótce będą mogły się tu rozpocząć prace budowlane.
węzeł Gdańsk Południe

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Będzie rozbudowa węzła Gdańsk Południe

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla rozbudowy węzła Gdańsk Południe ma rygor natychmiastowej wykonalności. To pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych na najbardziej newralgicznym odcinku przyszłej Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, na którym przez cały czas będzie odbywał się ruch pojazdów. Obecnie wykonawca uzgadnia projekty tymczasowej organizacji ruchu, które umożliwią wejście z robotami na węzeł.

– Niezależnie od tego, kontynuowane jest procedowanie wniosku o wydanie decyzji ZRID na pozostałą część inwestycji, obejmującą odcinek od węzła Gdańsk Południe do węzła Żukowo. Spodziewamy się otrzymać ją w I kwartale tego roku – informuje biuro prasowe GDDKiA.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Co powstanie?

W ramach przyszłej inwestycji:

  • powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 16 km, o dwóch pasach ruchu i z pasem awaryjnym w każdym kierunku, między węzłami Żukowo i Gdańsk Południe, wybudowane zostaną węzły Żukowo i Lublewo,
  • rozbudowany zostanie także węzeł Gdańsk Południe na styku istniejących Obwodnicy Trójmiasta oraz Południowej Obwodnicy Gdańska,
  • przewidziano również budowę Miejsca Obsługi Podróżnych w Widlinie.
budowa dróg na Pomorzu

Będzie obwodnica Żukowa

Wraz z budową tej części OMT, powstanie obwodnica Żukowa o długości ok. 7 km. Połączy się ona z drogą krajową nr 7 w miejscowości Lniska i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Glincz.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Koszt robót budowlano-montażowych wynosi ok. 777 mln zł, a całość inwestycji to 1,17 mld zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ruszyła budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta

– W województwie pomorskim inwestycje prowadzone są na historyczną skalę. Dzisiaj rozpoczynamy projekt, który ma kluczowe znaczenie dla całej sieci dróg ekspresowych. Wyprowadzi ruch z aglomeracji i przyniesie ogromne korzyści dla użytkowników dróg oraz środowiska – mówił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski podczas piątkowej (27.01.) konferencji prasowej.

Jakie inwestycje drogowe są realizowane na Pomorzu?

W budowie są już:

  • odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej między węzłami Chwaszczyno a Żukowo
  • oraz odcinek S6 między Leśnicami k. Lęborka a Bożepolem Wielkim.

Na wydanie decyzji ZRID czekają jeszcze cztery odcinki między Słupskiem a Leśnicami k. Lęborka.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kierowcy mogą wreszcie korzystać z Trasy Kaszubskiej

Pod koniec minionego roku oddano do użytkowania trzy odcinki drogi ekspresowej S6 między Bożepolem Wielkim a Gdynią, czyli tzw. Trasy Kaszubskiej, o długości ok. 42 km.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama