Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

ORP Sokół z nową... misją. Będzie atrakcją muzealną w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni szykuje prawdziwą atrakcję. Jeszcze w tym roku na terenie plenerowej ekspozycji muzeum ma stanąć okręt podwodny ORP Sokół. Będzie go można oglądać nie tylko z zewnątrz, ale też od środka.
ORP Sokół

Autor: Aleksander Gosk | MMW

ORP Sokół, wycofany ze służby w Marynarce Wojennej, nie kończy swojego żywota. Teraz będzie służyć inaczej, jako eksponat muzealny i atrakcja turystyczna. To będzie jego nowa misja.

ORP Sokół zyska nowe życie. Będzie go można zwiedzać w Muzeum Marynarki Wojennej

Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni mówi, że przygotowanie okrętu do roli muzealnego eksponatu to skomplikowana operacja. Długo trwały zabiegi o to, żeby go pozyskać, a jeszcze dłużej, żeby go przystosować do nowej formuły.

PRZECZYTAJ TEŻ: ORP Orzeł przechodzi remont. Marynarka Wojenna została bez okrętów podwodnych

ORP Sokół znajduje się jeszcze w PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu. I to tam jest przygotowywany do nowej funkcji muzealnej. W okręcie trzeba było wyciąć otwory, przez które zwiedzający będą mogli wejść i wyjść. Był konserwowany, malowany. Teraz trwają prace finalne nad jego wnętrzem.

Muzeum bowiem chce, żeby okręt obrazował warunki życia załogi. Normalnie, kiedy okręt odchodzi ze służby, wszystko się w nim demontuje. Teraz, dzięki pozwoleniom i uprzejmości Marynarki Wojennej, większość elementów w środku wraca na miejsce.

Gdzie jest ORP Sokół i jak trafi do muzeum?

Aleksander Gosk przyznaje, że największą operacją, jaka przed nimi stoi, to posadowienie okrętu w miejscu docelowym. Będzie on zwieńczał okolice Muzeum Marynarki Wojennej od strony bulwaru Nadmorskiego. Najtrudniejszy technicznie będzie, oczywiście, transport. Okręt trzeba będzie dostarczyć z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, gdzie obecnie stoi przy nabrzeżu. „Sokół” najpierw przepłynie na pontonie z Oksywia w rejon mola południowego (mniej więcej w okolicach „Błyskawicy”), a potem zostanie przetransportowany lądem już na docelowe miejsce.

ORP Sokół nie był okrętem, który bohatersko walczył w jakiejkolwiek wojnie. Ale jest elementem historii Paktu Północnoatlantyckiego, bo był, podobnie jak inne okręty, w tym celu kupiony, najpierw przez Norwegów, a potem trafił do Polski.

ORP Sokół 8 czerwca 2018 roku po raz ostatni opuścił banderę wojenną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka