Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pierwszy na świecie zdalny chrzest wirtualnej jednostki. Wyszkoli personel morskich farm wiatrowych

W Gdyni we wtorek, 31 stycznia odbył się pierwszy na świecie zdalny chrzest wirtualnej jednostki typu Crew Transfer Vessel. To statek służący do transferu ludzi na morskie farmy wiatrowe. Wirtualna jednostka otrzymała imię Centrum Nowych Kompetencji, jak gdyńska firma odpowiedzialna za opracowanie tego symulatora. To na nim będzie szkolić się personel morskich farm wiatrowych.
pierwszy na świecie wirtualny chrzest statku

Autor: Centrum Nowych Kompetencji

Morskie farmy wiatrowe już wkrótce rozpoczną pracę w polskim obszarze Morza Bałtyckiego. Aby działały właściwie, niezbędny jest odpowiednio wyszkolony personel. Z odpowiedzią na te potrzeby przyszło Centrum Nowych Kompetencji z Gdyni, które stworzyło wirtualny symulator statku typu Crew Transfer Vessel, służącego do transferu ludzi na morskie farmy wiatrowe. To jedyne takie urządzenie na świecie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Statek z gdyńskiej stoczni pomoże zbudować podmorski tunel między Niemcami a Danią

– Przy okazji grantu na badania i rozwój, jaki otrzymaliśmy na badanie modelu zachowań skipperów podpływających do turbin wiatrowych w czasie ich budowy, obsługi i serwisowania, zbudowaliśmy cały program. W rezultacie, w sposób skuteczny, tani i ekologiczny przetrenujemy osoby już w jakimś stopniu związane z gospodarką morską. W warunkach wirtualnej rzeczywistości będą one mogły przećwiczyć niebezpieczne sytuacje, które mogą wystąpić w ich codziennym życiu – powiedział Tomasz Lisiecki, prezes Centrum Nowych Kompetencji w Gdyni.

Matką chrzestną wirtualnej jednostki została Małgorzata Bartosik, wiceszefowa WindEurope – organizacji zrzeszającej firmy odpowiedzialne za morskie farmy wiatrowe w całej Europie. Wirtualny szampan został „wyrzucony” z Brukseli, a statek otrzymał imię Centrum Nowych Komepetencji.

Projekt wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do prowadzenia szkoleń załóg statków typu Crew Transfer Vessel (CTV). Mam ogromną przyjemność być matką chrzestną tego wspaniałego projektu – powiedziała Małgorzata Bartosik, wiceszefowa WindEurope.

Dzięki symulatorowi będzie można przećwiczyć sytuacje podwyższonego ryzyka, które na otwartym morzu zdarzają się bardzo często. To m.in. pływanie w trudnych warunkach pogodowych, w nocy lub przy ograniczonej widoczności. Z wirtualnego szkolenia będą mogli skorzystać skipperzy, serwisanci, ekipy ratunkowe czy inne osoby związane z gospodarką morską.

Symulator składa się z fotela skippera z pulpitem oraz lekkiej i stylowej obudowy, wykonanej z trwałej sklejki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Politechnice Gdańskiej zaprojektują statek zbierający odpady

– Jestem przekonana, że będzie to miało szersze znaczenie dla gospodarki morskiej, bo przecież dzisiaj w każdej branży, a w szczególności tych, które są wysoko specjalistyczne, mierzymy się przede wszystkim z niedoborem rąk do pracy, z niedoborem rąk dobrze wyszkolonych. Jeśli zatem powstaje nowe narzędzie, które jest nie tylko innowacyjne, ale też małe, zgrabne, lekkie, łatwe do zastosowania, przez to ogranicza czas i koszty szkolenia, możemy liczyć na to, że zwiększy się kadra, którą można zatrudniać. A dzisiaj, przy rozwoju tego wszystkiego, co dzieje się na morzu, przy rozwoju energetyki wiatrowej, różnego rodzaju innych biznesów, to jedna z podstawowych potrzeb – powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Centrum Nowych Kompetencji na co dzień szkoli osoby związane z gospodarką morską. Wykorzystuje do tego najnowsze technologie, w tym symulatory wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości VR+AR.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama