Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zima wróciła na Pomorze. Prognoza pogody na weekend 3-5 lutego

Zima wróciła na Pomorze. W piątek, 3 lutego i w sobotę, 4 lutego utrzyma się jeszcze zróżnicowana aura z intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Nocami i rano w wielu miejscach wystąpi oblodzenie nawierzchni dróg i chodników, więc będzie ślisko. Od soboty, 4 lutego stopniowa poprawa pogody od północy kraju, zanik opadów i więcej słońca.
wypadek w Trzcińsku
Kolizja w Trzcińsku

Autor: Twitter | KP PSP Starogard Gdański

Aktualizacja

godz. 21:05

Stan nawierzchni dróg: czarne, mokre, miejscami błoto pośniegowe.

Warunki atmosferyczne:

  • temperatura: od -2 ˚C do 1 ˚C,
  • wiatr: od 8 km/h do 23 km/h, wschodni, skręcający na północny,
  • widzialność: dobra,
  • zachmurzenie: duże z większymi przejaśnieniami.

Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków jazdy!

Wcześniej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy, w najbliższych dniach, w związku z przemieszczaniem się frontów, prognozowane są silne porywy wiatru z kierunków zachodnich oraz północnych. Taki typ aury będzie miał wpływ na stany wody na Wybrzeżu oraz na rzekach Przymorza.

Mieszane opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem w najbliższych dniach powodować będą niewielkie wzrosty, zwłaszcza na mniejszych rzekach, w aktualnych strefach stanów.

Istotna przebudowa pola ciśnienia z wyżem zbudowanym w zimnym powietrzu nad wychłodzonym podłożem północnej Skandynawii nastąpi w sobotę, 4 lutego. Po jego wschodniej, chłodnej stronie rozpocznie się spływ zimnego powietrza na południe, obejmując nasz kraj, a zwłaszcza jego wschodnie rejony. Od soboty zacznie się rozwój zjawisk lodowych w dorzeczu Wisły.

W przyszłym tygodniu w Polsce dominować będą wyżowa aura oraz słabe opady śniegu, możliwe tylko na południu kraju. W wielu miejscach pojawi się dużo słońca, ale będzie mroźno również w dzień.

Jaka pogoda będzie na Pomorzu? Prognoza pogody

Przyjrzyjmy się, jakie temperatury przewiduje prognoza IMGW. 

Pogoda na piątek, 3 lutego

Temperatura maksymalna od -1°C na Kaszubach do 7°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, stopniowo wzmagający się do dość silnego, w porywach do 75 km/h. Nad morzem okresami silny, do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, południowy, od zachodu skręcający na północno-zachodni. Silny wiatr okresami powodować może zawieje śnieżne.

Pogoda na sobotę, 4 lutego

Przewidywane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C na wschodzie do 3°C na Wybrzeżu. Dla Gdańska to 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych.

Pogoda na niedzielę, 5 lutego

– Zachmurzenie duże i całkowite, z większymi przejaśnieniami na wschodzie regionu. Na zachodzie okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do, nad morzem miejscami 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie województwa okresami dość silny, wschodni i południowo-wschodni – podaje IMGW.

Opady śniegu na Pomorzu. Jak długo będzie padać?

– W piątek przez południową część Półwyspu Skandynawskiego, Południowy Bałtyk oraz dalej Polskę przetoczy się wtórny, nurkujący ośrodek niżowy, przynosząc opady śniegu w przeważającej części Pomorza – mówi Bartek Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego. – Około południa strefa opadów wielkoskalowych powinna objąć swoim zasięgiem niemal całe województwo. Najintensywniejsze opady śniegu wystąpią zapewne w okolicach Bytowa, Kościerzyny, Kartuz, Żukowa czy Lęborka, a więc w przeważającej części Kaszub. Tam też do godzin wieczornych pokrywa śnieżna może przekroczyć 10, a skrajnie 15 cm. Mniej śniegu powinno spaść na wschód od linii Wisły, gdzie przyrosty pokrywy powinny sięgnąć kilku cm. Na Wybrzeżu Słowińskim, mierzejach Helskiej, Wiślanej oraz w dolnych partiach Trójmiasta, podobnie jak za linią Wisły, pokrywa będzie mogła również wynieść maksymalnie kilka cm.

– Wyjątkiem będzie zachodnia część województwa, gdzie, w związku z nasuwaniem się cieplejszej masy powietrza, opady śniegu będą z czasem przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Nie ma pewności, jak „głęboko” deszcz wsunie się nad województwo pomorskie, jednak może to mieć z czasem miejsce w rejonie Słupska, Miastka oraz Człuchowa – dodaje Bartek Zastawny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Pomorze wróci zima? Prognoza pogody na weekend

Jak prognozuje Pomorski Alarm Pogodowy, po przejściu niżu w godzinach wieczornych śnieg będzie ustępować. Przepływ powietrza zacznie się wówczas zmieniać na północny, co, z dużym prawdopodobieństwem, będzie skutkowało rozwojem efektu morza na północy kraju. Taka sytuacja może zaowocować kolejną dawką opadów śniegu, tym razem w postaci rozproszonych komórek, wędrujących znad Bałtyku i Zatoki Gdańskiej na południe, w kierunku lądu.

– Komórki będą przynosić opady śniegu o umiarkowanym, a punktowo dużym natężeniu – zauważa Bartek Zastawny. – Jednakże, podkreślamy, będą one rozproszone i lokalne. Trzeba też podkreślić, że efekt morza jest zjawiskiem naprawdę trudnym do prognozowania w tzw. mezoskali.

PRZECZYTAJ TEŻ: Duża zmiana pogody w połowie tygodnia, zrobi się mroźno i spadnie śnieg

W piątkowy poranek (3 lutego) Pomorski Alarm Pogodowy zamieścił na swoim profilu korektę prognozy. Dotyczy ona obszaru, gdzie w piątek spodziewane są największe opady śniegu. Ostatnie prognozy zakładają, że:

„Śnieg spadnie niemal w całym województwie, jednak poza obszarem żółtym (powiaty: bytowski, chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, starogardzki, wejherowski, część lęborskiego), opady będą najpewniej mniej intensywne. Miejscami, zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych, mogą być znikome. Wyjątkiem jest zachód województwa pomorskiego, czyli okolice Człuchowa, Miastka oraz Słupska. Pomimo występujących opadów śniegu, które mogą być intensywne, te mogą z czasem przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz, stąd nie ma pewności, jaki będzie realny przyrost pokrywy i nadal nie jest pewne, jak głęboko strefa opadów deszczu „wsunie się” w województwo pomorskie. W związku z tym, prognoza dla zachodnich powiatów województwa jest obarczona większym błędem”.

Pomorski Alarm Pogodowy apeluje, aby przygotować się na liczne utrudnienia na drogach. Piątkowe opady śniegu obejmą przeważającą część województwa i przypadną, niestety, także na popołudniowe godziny szczytu.

– Drogowcy, z pewnością, będą działać, jednak opady będą miały charakter ciągły, stąd nie jest możliwe, aby drogi były na bieżąco odśnieżone – zauważają fachowcy z Pomorskiego Alarmu Pogodowego. – Ponadto natężenie ruchu będzie bardzo duże, a pamiętajmy, że pługopiaskarki nie są pojazdami uprzywilejowanymi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama