Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Park Miejski w Tczewie przejdzie rewitalizację. Na przetarg wpłynęło sześć ofert

Sześć ofert od firm z całej Polski wpłynęło na przetarg dotyczący wykonania dokumentacji budowlano-wykonawczej, związanej z rewitalizacją Parku Miejskiego w Tczewie, wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Rozstrzał cenowy był spory: oferty opiewają na kwoty od 193 tys. zł do 936 tys. zł, trzy z nich mieszczą się w zaplanowanym budżecie. Obecnie trwa ich analiza.
Park Miejski w Tczewie

Autor: Bogdana Wachowska I Zawsze Pomorze

Park Miejski w Tczewie przejdzie rewitalizację. Co się zmieni?

Tczewski park zyska nowe oblicze, a dokładniej ma zostać przywrócona jego pierwotna funkcjonalność. Zlecona przez miasto dokumentacja powstanie w oparciu o istniejącą koncepcję rewitalizacji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Coraz bliżej do rewaloryzacji Parku Miejskiego w Tczewie

– W koncepcji starano się przywrócić układ komunikacji w parku na podstawie dawnych map, zdjęć i śladów w terenie – mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. – Wszystkie alejki staną się ciągami pieszymi, zaś ruch rowerowy będzie się odbywał poza granicami parku. W południowo-zachodniej części parku planuje się, po przeniesieniu w inne miejsce elementów zegara słonecznego, stworzenie polany piknikowej z leżakami, altaną piknikową, kawiarenką i placami zabaw dla dzieci. Projektantka zaproponowała, aby w miejscu dotychczasowego amfiteatru powstała letnia, niewielka scena dla kameralnych koncertów, zaś amifiteatralna polana, po usunięciu obecnych siedzisk, wyposażona została w drewniane ławki i leżaki, sprzyjające wypoczynkowi i uczestniczeniu w ewentualnych występach. Zniknie ogrodzenie wydzielające teren amfiteatru – dodaje rzeczniczka. 

Sercem tczewskiego parku jest oczko wodne, to jedna z najchętniej odwiedzanych części Parku Miejskiego. Otrzyma ono naturalne dno, które umożliwi posadzenie na brzegu roślin wodnych, bagiennych i nadbrzeżnych. Przy półkolistych ławkach po obu stronach zbiornika przywrócone zostaną nasadzenia wierzb płaczących. Figurki żab będą umiejscowione przy brzegu zbiornika, wśród roślinności wodnej.

– W budynku mieszkalnym przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji, w pobliżu zbiornika, mogłaby powstać restauracja – dodała Małgorzata Mykowska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowy gospodarz Przystani nad Wisłą w Tczewie. Podpisano umowę

Jak wynika z koncepcji, w południowej, najmłodszej, nieco zacienionej części parku powstanie ścieżka przyrodnicza. Tam także umieszczono „plac zabaw dla młodzieży”, m.in. ze znacznych rozmiarów piramidą wspinaczkową. 

– Przy dawnej ścieżce rowerowej znajdą się elementy ścieżki zdrowia, zaś nieco dalej na północ zaprojektowano siłownię na wolnym powietrzu oraz jaszcze jeden plac zabaw dla dzieci – dodaje Małgorzata Mykowska. – We wschodniej części parku, dawniej należącej do sąsiadującej z nim szkoły, powstanie płytki zbiornik wodny, który, dzięki systemowi niewysokich fontann, będzie wodnym placem zabaw dla dzieci. Tu również znajdzie się labirynt z niewysokich krzewów.

Park Miejski w Tczewie. Ile będzie kosztowała rewitalizacja?

Zakres prac w ramach rewitalizacji jest szeroki, co wiąże się z wysokimi kosztami ich realizacji. Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa, zapytany o szacunkową wartość planowanych inwestycji, określił ją w granicach od 10 mln zł do 15 mln zł.

– Wykonawca będzie miał na opracowanie dokumentacji 180 dni kalendarzowych od podpisania umowy – mówi rzeczniczka tczewskiego magistratu. – Może uda się jeszcze w tym roku przeprowadzić jakieś prace.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bitwa o Tczew rodem z 1807 roku rozgorzeje na starówce

– Ten projekt jest tak przygotowywany, żebyśmy mogli równolegle składać wnioski o wsparcie tej inwestycji środkami unijnymi czy też z innych zewnętrznych źródeł – wyjaśnił Adam Burczyk. – Jeżeli uda się pozyskać dodatkowe środki, to rewitalizacja parku będzie szybciej przebiegała.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama