Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Publiczne 55 mln zł z agencji rządowej dla gdańskiej firmy byłego 26-letniego barmana? Sprawdziliśmy

Rekomendację dofinansowania w kwocie niemal 55 milionów złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jednoosobowa gdańska firma założona przez 26-latka otrzymała już po ogłoszeniu konkursu. W dodatku zgłosiła się po pieniądze po upływie pierwotnego terminu naboru wniosków. Instytucja wydała oświadczenie, a po rewelacjach ogłoszonych w Faktach TVN przez posłów Koalicji Obywatelskiej w mediach zawrzało. My dokładniej przyjrzeliśmy się zwycięskiej tajemniczej spółce o kapitale zakładowym w wysokości... zaledwie 5 tys. zł.
biurowiec Organika w Gdańsku
Biurowiec Organika w Gdańsku

Autor: Zawsze Pomorze

Wątpliwości ws. konkursu NCBR. Gdański wątek w sprawie dofinansowania

– Czy ten 26-latek jest „słupem”? Naszym zdaniem tak – mówił na konferencji prasowej, odnosząc się do wyników kontroli przeprowadzonej wspólnie z posłem Michałem Szczerbą, poseł Dariusz Joński (obaj z Koalicji Obywatelskiej).

Fakty TVN parlamentarzyści poinformowali, że gdańska firma młodego mężczyzny wniosek o dofinansowanie do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju złożyła 4 listopada 2022 r. o godzinie 23.22, podczas gdy wskazany, początkowo jako ostateczny, termin naboru w konkursie upływał tego dnia o godz. 16., a więc ponad 7 godzin wcześniej. W dodatku spółka, rekomendowana do dofinansowania w kwocie prawie 55 milionów złotych, przez młodego mężczyznę została zarejestrowana 5 dni po ogłoszeniu konkursu, a – według relacji parlamentarzystów – jej pomysł na innowację jest z powodzeniem stosowany już od lat.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdański wątek konkursu w NCBR. 55 mln zł dla wirtualnej firmy byłego barmana

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydało oświadczenie, w którym zaznacza, że nie podpisało jeszcze umowy z firmą 26-latka i nie wypłaciło jej pieniędzy, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej „przeprowadza kontrolę prawidłowości przeprowadzenia konkursu Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”, w którym firma otrzymała rekomendację dofinansowania w wysokości niemal 55 mln zł. Instytucja zapewnia też, że każdorazowo „przeprowadzana jest analiza ryzyka możliwości wystąpienia nieprawidłowości dotyczących merytorycznej lub finansowej realizacji projektu”, a wydłużenie o 8 godzin terminu składania wniosków wynikało ze spowolnienia działania służącej do tego platformy internetowej.

Wątpliwości ws. konkursu NCBR. Sprawdziliśmy gdańską firmę 26-latka

Zweryfikowaliśmy fakty. O rozstrzygnięciu konkursu Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe Narodowe Centrum Badań i Rozwoju publicznie poinformowało w drugiej połowie grudnia 2022 roku. Relacja NCBiR wskazywała, że do 20 grudnia do dofinansowania na łączną kwotę ponad 800 mln złotych wybranych zostało 117 projektów. Jednym z nich jest „Rozwiązanie IOT do śledzenia towarów w łańcuchu dostaw i monitorowania parametrów ich transportu”, które doczekało się rekomendacji na całą wnioskowaną kwotę: niemal 55 milionów złotych.

Autorem wskazanego projektu jest gdańska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, do Rejestru Przedsiębiorców wpisana 24 października 2022 roku (a więc na 5 dni po ogłoszeniu konkursu), przy czym w sądowej dokumentacji wskazano, że jej „pierwszy rok obrotowy kończy się w dniu 31 grudnia 2023 roku”.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Willa plus” to są takie luksusowe szalupy ratunkowe partii, która czuje, że już przegrywa

Jak się dowiedzieliśmy, wszystkie 100 udziałów składających się na kapitał zakładowy firmy – w łącznej kwocie 5 tysięcy złotych – posiada mężczyzna, który w drugiej połowie marca skończy 27 lat. Choć, według Krajowego Rejestru Sądowego, organami spółki są Zarząd i Zgromadzenie wspólników, to faktycznie jedynym wspólnikiem pozostaje tam dzisiejszy 26-latek, pełniący zarazem funkcję prezesa zarządu w ramach 5-letniej kadencji.

Jako adres doręczeń w sądowych aktach figuruje 2-piętrowy domek w niewielkim, liczącym ok. 2 tysięcy mieszkańców, miasteczku we wschodniej części województwa mazowieckiego – bliżej Bielska Podlaskiego niż Warszawy. W tym samym niepozornym budynku mieścić mają się ponadto dwa przedsiębiorstwa handlowo-usługowe zajmujące się instalacjami elektrycznymi, o zbliżonych do siebie nazwach, zarejestrowane na kobietę i mężczyznę noszących to samo nazwisko, co 26-latek. Z oboma PHU w środę, 15 lutego 2023 r. bezskutecznie usiłowaliśmy skontaktować się telefonicznie, licząc, że w ten sposób uda nam się uzyskać kontakt do młodego mężczyzny.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Nie dla lewaków i komunistów – mówi minister Czarnek, po czym odmawia dotacji gdańskiej Caritas i salezjanom

Odwiedziliśmy również oficjalnie wskazaną w sądowej dokumentacji siedzibę zwycięskiej spółki, którą okazało się jedno z tzw. wirtualnych biur, mieszczących się w biurowcu Organika Trade w centrum Gdańska. W oferującym, m.in., kompleksową obsługę korespondencji biurze usłyszeliśmy, że jedyna możliwa forma kontaktu ze spółką to złożenie oficjalnego pisma, po którym firma... „może” się skontaktuje.

Warto wspomnieć, że wirtualne biura obsługują dziesiątki, a czasem setki podmiotów z różnych branż.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka