Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Marszałek rusofilem? Struk odpowiada Płażyńskiemu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński nazwał niedawno marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka z PO „rusofilem”. Ten przypomina mu teraz, że współpracę z Obwodem Kaliningradzkim zapoczątkowały w 1992 roku władze ówczesnego województwa Gdańskiego z wojewodą Maciejem Płażyńskim na czele, prywatnie zmarłym ojcem posła PiS. Dodał też, że ataki posła na niego ocenia jako próbę zdyskredytowania go i samorządu województwa w oczach opinii publicznej.
Marszałek rusofilem? Struk odpowiada Płażyńskiemu

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Poseł PiS Kacper Płażyński zwołał kilka dni temu konferencje prasową (CZYTAJ WIĘCEJ) pod hasłem „Rusofil Marszałek Struk”. Podczas niej zarzucił marszałkowi Strukowi, że m.in. do 2015 roku wpisywał się w politykę Platformy Obywatelskiej „zbliżania się do Federacji Rosyjskiej”. Dowodem na to miała być m.in. akcja pod patronatem honorowym marszałka Struka „Pomorskie Russian Friendly”, mająca m.in. polegać na zapraszaniu turystów z obwodu Kaliningradzkiego na Pomorze i mobilizowaniu firm do wywieszania rosyjskich flag w lokalach, umieszczania matrioszek i zapewniania personelu rosyjskojęzycznego. Zdaniem posła Płażyńskiego to budziło i budzi wątpliwości co do postawy Mieczysława Struka wobec Rosji...

Marszałek Mieczysław Struk przyznaje, że publiczne ataki posła Kacpra Płażyńskiego śledzi z zażenowaniem i uważa, że mają one na celu zdyskredytowanie go i samorządu Województwa Pomorskiego w oczach opinii publicznej oraz noszą znamiona mowy nienawiści, na którą wszyscy na Pomorzu są wrażliwi. Zdaniem marszałka używanie określeń „rusofil” i „krwawe ruble” oraz wystąpienia o napastliwym charakterze posła Płażyńskiego nie tylko podważają jego dobre imię i narażają go na utratę potrzebnego do pełnienia funkcji publicznych zaufania, ale również powodują hejt w mediach społecznościowych.

Marszałek Struk, w piśmie do posła Płażyńskiego przypomniał, że współpracę z Obwodem Kaliningradzkim zapoczątkowały w 1992 roku władze ówczesnego województwa Gdańskiego z wojewodą Maciejem Płażyńskim na czele. Prywatnie ojcem posła PiS, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Wtedy już właśnie strony porozumienia uznały współpracę w dziedzinie gospodarki, handlu, kultury i nauki za ważny element kontaktów polsko-rosyjskich.

- Wówczas, tak jak inni samorządowcy w regionie, włączyłem się w te działania zapoczątkowane przez wojewodę Macieja Płażyńskiego. Dziś ich naturalnym spadkobiercą jest Samorząd Województwa Pomorskiego, którego celem było i nadal jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego w ramach wspólnoty europejskiej – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

Jednocześnie Struk, odpowiadając posłowi Płażyńskiemu na stawiane przez niego publicznie pytania wyjaśnia, że Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego nie zerwał współpracy z podmiotami rosyjskimi i władzami Rosji w 2014 roku, gdyż do takiej współpracy wielokrotnie zachęcał samorząd rząd Polski. Jako przykłady marszałek wymienia chociażby Program Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja realizowany w latach 2014-2020 czy Polską-Rosyjską radę. ds. współpracy regionów Polski z Obwodem Kaliningradzkim.

- Po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku stanowczo dawaliśmy wyraz naszego sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji. W maju 2014 roku żaden z radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego nie wziął udziału w Forum Parlamentów Południowego Bałtyku w Kaliningradzie i nasz sejmik był jedynym, który zdecydował się na zbojkotowanie tego spotkania. Nie możemy jednak, jako przedstawiciele władzy samorządowej, tworzyć własnej polityki zagranicznej i jesteśmy wykonawcą polityki rządu, który zarówno w latach ubiegłych, jak i obecnie, nie zerwał współpracy z Federacją Rosyjską, a co więcej, licznymi działaniami pokazuje, że nadal chętnie tę współpracę realizuje – tłumaczy Mieczysław Struk, który odsyła posła z pytaniami w sprawie „Russian Friendly” do jego partyjnych kolegów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka