Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Reda już podłączona do sieci gdyńskiej sieci ciepłowniczej

Gdyńsko-rumska sieć ciepłownicza OPEC została połączona z siecią w Redzie. - Jej mieszkańcy od teraz mogą liczyć na stabilniejszy i tańszy dostęp do sieciowego ciepła, szczególnie ważny w okresie energetycznego kryzysu i drożejących paliw - przekonują włodarze.
Reda już podłączona do sieci gdyńskiej sieci ciepłowniczej

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W czwartek, 16 lutego przy nowym obiekcie technicznym na granicy Rumi i Redy trzej samorządowcy, prezydent Gdyni oraz burmistrzowie Rumi i Redy, symbolicznie uruchomili połączenie dwóch systemów ciepłowniczych: gdyńsko-rumskiej sieci, którą zarządza spółka OPEC Gdynia i redzkiej sieci, za którą odpowiada lokalne MPCK Koksik.

- Dzięki porozumieniu między naszymi miastami, usprawniamy działanie infrastruktury ciepłowniczej, czyli jednej z najważniejszych usług docierających do naszych domów, z której korzysta coraz więcej mieszkańców – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To niezwykle ważne, szczególnie w tak trudnym gospodarczo czasie, gdy przez sytuację międzynarodową ceny paliw i opału są niestabilne, a jednocześnie wymogi dotyczące emisji dwutlenku węgla i wpływu infrastruktury na środowisko stają się coraz bardziej wyśrubowane.

OPEC i MPCK Koksik będą współpracować na podstawie postanowień z listu intencyjnego. Założenia są proste: sprzedaż ciepła o mocy 8 MW i jednocześnie świadczenie usługi przesyłowej przez OPEC na rzecz Koksika. Redzka ciepłownia będzie z kolei odpowiadać za dalszy przesył, dystrybucję i sprzedaż ciepła mieszkańcom Redy. W efekcie ma być mniej potencjalnych problemów z dostawami, a przede wszystkim wysokich podwyżek, które mogłyby wystąpić w krótkim czasie.

- Połączenie systemów ciepłowniczych jest wyrazem integracji gmin: Gdyni i okolic, a także dbałości o czystość atmosfery i ograniczanie emisji CO2 na szerszym obszarze - podkreślał Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. - Docelowo oznacza to ograniczenie zużycia 11 tys. ton węgla oraz 23 tys. ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

To niezwykle ważne, szczególnie w tak trudnym gospodarczo czasie, gdy przez sytuację międzynarodową ceny paliw i opału są niestabilne, a jednocześnie wymogi dotyczące emisji dwutlenku węgla i wpływu infrastruktury na środowisko stają się coraz bardziej wyśrubowane.

Wojciech Szczurek / prezydent Gdyni

- Naszym celem było ustabilizowanie i ograniczenie kosztów ciepła oraz osiągnięcie wymiernych korzyści ekologicznych w postaci ograniczenia emisji substancji szkodliwych powstających w wyniku spalania węgla w ciepłowni miejskiej w Redzie - dodawał Jarosław Kubera, prezes MPCK Koksik. - Dodatkowym aspektem połączenia są również kwestie bezpieczeństwa dostawy ciepła zarówno dla mieszkańców Redy jak i Rumi oraz, szczególnie w okresie letnim, również dla części odbiorców Gdyni. Podłączenie drugiego źródła ciepła do systemu gdyńskiego podniesie pewność dostawy ciepła dla naszych odbiorców.

Połączenie systemów ciepłowniczych to jeden z ważnych elementów szerszej strategii spółki OPEC na lata 2022-2040.

- Nasze sieci zostały połączone fizycznie w zautomatyzowanej komorze technicznej na granicy Redy i Rumi i włączone w jeden system dozoru OPEC. Ciepłociągi zostały już zasilone gdyńskim ciepłem i po przeprowadzeniu testów technicznych, w celu ustabilizowania różnic temperaturowych i ciśnieniowych, ciepło OPEC zasili bezpiecznie i stabilnie system Koksika, gwarantując mieszkańcom Redy czyste i atrakcyjne cenowo ciepło – mówi Wojciech Folejewski, prezes spółki OPEC.

Infrastruktura, o której mowa, znalazł się dokładnie na granicy dwóch miast, przy ul. Morskiej po stronie Redy oraz ul. Kosynierów po stronie Rumi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama