Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Girls Do Engineering. Amazon zachęca kobiety do pracy w IT

Trzecia, a zarazem ostatnia edycja programu Girls Do Engineering dobiegła końca. W gdańskiej siedzibie Amazon odbyła się gala finałowa programu, który miał m.in. zachęcać kobiety do pracy w sektorze IT.
Girls Do Engineering. Amazon zachęca kobiety do pracy w IT

Autor: Dominik Paszliński | gdansk.pl

Girls do Engineering, to program, który skierowany był do uczennic szkół średnich z Trójmiasta oraz pochodzących ze środowisk zagrożonych wykluczeniem. Projekt miał na celu wsparcie grupy młodzieży poprzez pokazanie nowych możliwości kształcenia się, pomoc w wyborze drogi zawodowej oraz zachęcenie dziewcząt do pracy w sektorze IT. Przez trzy miesiące dziewczęta pracowały pod kierunkiem ekspertów, wzięły udział w warsztatach, konsultacjach i spotkaniach indywidualnych.

Trójmiejskie licealistki udowadniają, że doskonale radzą sobie w branży ICT. Podczas finału 3. edycji programu Girls Do Engineering, 24 uczennice trójmiejskich szkół średnich przedstawiły prototypy rozwiązań, aplikacji i stron internetowych, które projektowały w ramach programu mentoringowego z ekspertami Amazon oraz Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Wśród finałowych prac znalazły się projekty smacznych i jadalnych sztućców oraz aplikacje, które pomagają bezpiecznie wrócić do domu, segregować śmieci, zaplanować podróż, znaleźć idealny prezent, a nawet sprawdzić pracę z języka polskiego.

- Sens realizacji inicjatyw takich jak Girls Do Engineering, czyli skierowanych tylko do dziewcząt, uwidocznił się już na etapie rekrutacji do programu - powiedziała Anna Jędryczko, trenerka kompetencji cyfrowych w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog. - W poszukiwaniu chętnych zorganizowaliśmy kilka warsztatów promocyjnych w szkołach średnich. Dziewczęta w grupach mieszanych, z chłopcami, były wycofane i zdecydowanie mniej zaangażowane niż ich koledzy. Zupełnie inaczej praca wyglądała w grupach żeńskich – dziewczyny udzielały się znacznie śmielej, widać było, że nie czują się niczym ograniczone.

Coś więcej niż technologia

Uczestniczki Girls Do Engineering nie tylko ćwiczyły kompetencje twarde i miękkie, ale także wzmocniły poczucie własnej wartości oraz rozwinęły wewnętrzną motywację do rozwoju. Wstępem do jednego ze spotkań było śniadanie z inżynierkami Amazon, podczas którego dziewczyny miały szansę uzyskać szczegółowe informacje o pracy kobiet w IT – i to z pierwszej ręki. W ramach kolejnych warsztatów zorganizowano spotkanie z Martą Młyńską, trenerką działającą w obszarze edukacji i rozwoju osobistego.

- Inżynieria jest interesująca, stymuluje intelektualnie, daje poczucie mocy, którego dziewczynom potrzeba - powiedziała Ewa Kolczyk, Senior Software Development Manager w Amazon Development Center Poland. - Co więcej, w inżynierii najlepiej sprawdzają się zespoły różnorodne. Amazon wierzy w potencjał kobiet, dlatego nieustannie zachęca je do zawodowego rozwoju w branży IT. Program Girls Do Engineering jest idealnym przykładem tego typu działań.

Dziewczyny miały również okazję odwiedzić showroom Alexy (wirtualny asystent, z którego korzysta cały świat - przyp. red.) w towarzystwie jednego z Amazończyków. Dzięki temu spotkaniu miały możliwość przetestowania funkcjonalności i możliwości popularnego asystenta głosowego w praktyce.

Program Girls Do Engineering jest objęty patronatami honorowymi prezydentów Sopotu, Gdyni, Gdańska oraz GovTech.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama