Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Hałas i brud przy S6? Wicemarszałek Sejmu pisze do ministra

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Konfederacja) pisze do ministra infrastruktyry w sprawie hałasu i zanieczyszczeń emitowanych z drogi S6 w powiatach wejherowskim i kartuskim.
otwarcie Trasy Kaszubskiej

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Jak podkreśla w swoim piśmie Tyszka, z informacji, które uzyskał od sołtysów i mieszkańców Bojana, Chwaszczyna, Koleczkowa, Dobrzewina, Szemudu i Kielna, wynika, że "przebiegający tam odcinek drogi ekspresowej S6 powoduje znaczne uciążliwości w życiu okolicznych mieszkańców, wpływając wysoce niekorzystnie na ich stan psychofizyczny oraz naruszając ich prawo do zdrowia".

- Z jednej strony mieszkańcy narzekają na hałas, z drugiej problemem jest zanieczyszczenie środowiska. Zdaniem mieszkańców ich osiedla nie zostały należycie zabezpieczone przed hałasem i spalinami samochodowymi – brakuje ekranów akustycznych oraz nasadzeń drzew - czytamy w piśmie. 

 

Dowodem na powyższy opis sytuacji ma być liczba skarg i petycji skierowanych do GDDKiA, WIOŚ oraz RDOŚ.

Ich liczba przekroczyła według stanu na dziś po 800 skarg do każdej z tych instytucji z osobna. Kolejne skargi napływają w sposób sukcesywny. Opisany problem został również zgłoszony w gminie Szemud, ale spotkał się z brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony lokalnego wójta i urzędu gminy

Stanisław Tyszka / wicemarszałek Sejmu

Dalej informuje, że w związku z powyższym, "z inicjatywy i z udziałem Pani Sołtys Bojana, doszło w dniu 10 lutego 2023 do spotkania zainteresowanych stron w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Spotkanie to zostało jednak przeprowadzone bez udziału przedstawiciela gminy Szemud. Postawa zaprezentowana na tym spotkaniu przez reprezentanta GDDKiA nie daje jednak nadziei czy perspektyw na realizację uzasadnionych żądań mieszkańców". 

Pismo podsumowuje trzema pytaniami. Ich treść poniżej. 

  1. Czy Ministerstwo Infrastruktury zleci do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub do Wojewódzkiego  Inspektoratu Ochrony Środowiska badania hałasu i zanieczyszczenia środowiska na odcinku trasy S6 w powiecie wejherowskim i kartuskim województwa pomorskiego?
  2. Czy w razie przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu i/lub zanieczyszczenia środowiska Ministerstwo podejmie decyzję o wybudowaniu ekranów akustycznych i nasadzeniu drzew? Do takich działań zobowiązują Ministerstwo przepisy prawa ochrony środowiska.
  3. Jaka jest przyczyna tego, że odcinek drogi S6 został poprowadzony w obszarze zurbanizowanym bez zabezpieczenia komfortu okolicznych mieszkańców?

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama