Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nie żyje Alfons Jabłoński, najstarszy starogardzki piłkarz

Nie żyje Alfons Jabłoński, najstarszy starogardzki piłkarz, weteran II wojny światowej, odznaczony przez prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka medalem za zasługi z okazji 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego. Miał 98 lat.
Alfons Jabłoński w 2021 roku został odznaczony medalem za zasługi z okazji 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego (Fot. materiały miasta Starogard Gdański)

Alfons Jabłoński urodził się 9 grudnia 1923 r. Od zawsze związany był ze Starogardem Gdańskim, chociaż wiele lat spędził poza nim. Służył w wojsku w New Castle. To właśnie na tamten okres przypadała jego największa aktywność sportowa.

Był weteranem II wojny światowej, uczestnikiem walk Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, służył w II Warszawskiej Dywizji Pancernej we Włoszech. Został odznaczony przez Siły Zbrojne we Włoszech Gwiazdą Italii za odwagę i bojowość w walce, The War Medal 1939-1945, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Młode lata poświęcił walce o wolną i niepodległą Polskę, o wolne Królewskie Miasto Starogard. Po powrocie do kraju, włączył się w walkę i pracę nad odbudową Starogardu Gdańskiego.

Za wszystkie lata pracy na rzecz miasta i wybitne osiągnięcia w pracy społecznej, jako członek Związku Solidarności Polskich Kombatantów i Osób Represjonowanych, został mianowany w 1999 r. na pierwszy stopień oficerski. Za działalność na rzecz członków związku i mieszkańców miasta był odznaczony w 2007 r. medalem Pro Memoria, w roku 2012 – medalem Pro Patria oraz Medalem za zasługi dla Starogardu Gdańskiego, w roku 2016 – Krzyżem Pamiątkowym Semper Fidelis.

(Fot. materiały miasta Starogard Gdański)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama