Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Finał zbiórki podpisów pod projektem ustawy o in vitro

Prawie 33000 podpisów zebrali do tej pory - tylko na Pomorzu - organizatorzy obywatelskiego projektu ustawy "TAK dla Invitro". W poniedziałek, 13 marca, z udziałem członków komitetu inicjatywy, parlamentarzystów, samorządowców, społeczników i aktywistów podsumowano trwającą kilka miesięcy akcję.
Finał zbiórki podpisów pod projektem ustawy o in vitro
Prawie 33000 podpisów zebrali do tej pory - tylko na Pomorzu - organizatorzy obywatelskiego projektu ustawy "TAK dla Invitro"

Autor: fot. screen FB Agnieszka Pomaska

- Mimo trudnych, zimowych warunków atmosferycznych, z temperaturą często poniżej zera, na Pomorzu zebraliśmy ponad 30000 podpisów i one jeszcze cały czas do nas spływają. Za każdy podpis serdecznie dziękuję, również wszystkim zaangażowanym i wolontariuszom – mówiła podczas konferencji podsumowującej zbieranie podpisów przewodnicząca komitetu „TAK dla Invitro" posłanka Agnieszka Pomaska z Koalicji Obywatelskiej. Jak przyznała, ten ogromny wysiłek i motywacja do zbierania w zimie podpisów nie wzięły się z niczego.

- Mamy w Polsce do czynienia z zapaścią demograficzną. Nigdy nie urodziło się w naszym kraju tak mało dzieci. Mamy więc nadzieję, że ten obywatelski projekt będzie nas w kolejnej kadencji Sejmu łączył, że razem będziemy mogli zbudować coś dobrego i żaden z podpisów nie zostanie zmarnowany, a dzięki przywróceniu programu in vitro w Polsce będą rodziły się kolejne dzieci i wszyscy będziemy mieli z tego ogromną radość i satysfakcję – mówiła Agnieszka Pomaska.


Pod koniec marca wniosek z projektem ustawy, by in vitro było finansowane z budżetu państwa, zostanie przekazany na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek. - Mamy nadzieję, że ten bardzo silny głos obywateli nie zostanie zlekceważony i będzie potraktowany poważnie – dodała posłanka Agnieszka Pomaska.

Podczas konferencji prasowej posłanka Barbara Nowacka przypomniała, że tak naprawdę podpisy były zbierane nie tylko na Pomorzu, ale i w całym kraju, łącznie z Nowym Sączem czy Zakopanem. - In vitro to ludzie, ludzie, dla których ważna jest refundacja i dostęp do in vitro, ale ważne dla nich jest też prawo do szczęścia i posiadania dzieci, gdy z przyczyn medycznych tego dziecka mieć nie mogą. To wielkie zaangażowanie pokazało nam, jak ten projekt był i jest ważny oraz potrzebny – mówiła posłanka Nowacka z Koalicji Obywatelskiej, która również podkreślała, że liczy, iż projekt ten będzie debatowany w ciągu trzech miesięcy od złożenia go w Sejmie.


- Jeżeli PiS nie zdecyduje się go procedować i wdrożyć, to refundacja in vitro będzie jedną z pierwszych rzeczy, którą Koalicja Obywatelska wprowadzi po wygranych jesienią wyborach. Każdy w Polsce ma prawo do miłości, bo miłość jest prawem, a nie towarem jak uważa PiS – dodała Nowacka.

Podczas konferencji głos zabrali także inni parlamentarzyści, samorządowcy oraz wolontariusze,którzy wspomagali akcję zbierania podpisów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka