Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Otwarcie wystawy o JP II w Gdańsku. „KO to Judasze naszych czasów”

Przed budynkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” we wtorek, 21 marca stanęła wystawa upamiętniająca relacje związkowców ze św. Janem Pawłem II. Razem z banerem, który w ubiegłym tygodniu pojawił się na obiekcie, mają być odpowiedzią „S” na reportaż TVN24 poruszający kwestię wiedzy biskupa Karola Wojtyły o przypadkach pedofilii w Kościele. Przewodniczący związku Piotr Duda nazwał materiał paszkwilem, a przy okazji Koalicję Obywatelską – „Judaszami naszych czasów”.
Piotr Duda, wystawa o Janie Pawle II w Gdańsku

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

„Solidarność” otworzyła w Gdańsku wystawę o JP II

„Solidarność” będzie bronić imienia św. Jana Pawła II z całych sił i wszystkimi dostępnymi środkami – taki przekaz popłynął z wtorkowej konferencji z udziałem przewodniczącego „S”, zorganizowanej pod gdańską siedzibą Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Oprócz wyjazdu Piotra Dudy na Biały Marsz Papieski do Krakowa, który odbędzie się 2 kwietnia, elementami wsparcia mają być przyjęte wcześniej stanowisko „S” w obronie papieża, a także baner oraz wystawa, które oficjalnie zaprezentowano 21 marca. Nie jest ona jednak nowa. Była już pokazywana podczas 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do kraju.

– Dla nas, ludzi „Solidarności”, jest to kolejna odsłona ataku na katolików oraz Kościół katolicki. W tej chwili zaatakowano przywódcę Kościoła oraz duchowego przywódcę „Solidarności”. Ojciec Święty sam bronić się już nie może. Dlatego my, jako ludzie „Solidarności”, będziemy dawać świadectwo – mówił przed budynkiem „S” Piotr Duda.

Przewodniczący przekonywał, że baner nie narusza zapisów gdańskiej Uchwały Krajobrazowej i będzie wisieć na obiekcie, niezależnie od stanowiska miasta w tej sprawie. Przypomnijmy, że przed dwoma laty urząd ukarał związek za wywieszenie dwóch banerów pt. „Nie ma wolności bez Solidarności”. Ostatecznie zdecydowano się je ściągnąć.

Przy okazji otwarcia wystawy, przewodniczący skrytykował prezydent Gdańska oraz dyrektora ECS za to, że nie zabrali głosu w sprawie reportażu TVN24 oraz sugestii dotyczących tuszowania pedofilii. Posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu uchwały w sprawie obrony dobrego imienia papieża, nazwał „Judaszami naszych czasów”, natomiast Lewicę – „dziećmi komunistycznych oprawców”.

– Nie pozwolimy szargać dobrego imienia papieża. Dla nas autorytetami, które mogą wypowiadać się w tej sprawie, są historycy IPN. Jeżeli ci pseudodziennikarze bazowali na dokumentach esbeckich, jest to sytuacja nie do zaakceptowania – mówił Piotr Duda.


Wystawa „Ojciec Święty z Solidarnością – Solidarność z Ojcem Świętym” przypomina spotkania przedstawicieli „S” z Janem Pawłem II. Opatrzona jest opisami, cytatami z Ojca Świętego z pielgrzymek do Polski, a także zdjęciami związkowców z wyjazdów do Watykanu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama