Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

PGE: „Zielone ciepło” dla Gdańska stało się faktem

Rok temu w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku oddana została do eksploatacji nowa kotłownia o mocy 130 MW z pierwszymi w Polsce kotłami elektrodowymi zasilanymi energią elektryczną. Ich zastosowanie do produkcji ciepła jest nowatorskim rozwiązaniem w Polsce. Technologia „power to heat” wpłynęła tej zimy na zmniejszenie zużycia węgla i emisji CO2 w gdańskiej elektrociepłowni.
Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku

Autor: PGE Energia Ciepła

Gdańska elektrociepłownia zużyła mniej węgla i produkuje „zielone ciepło”

Kotły elektrodowe, pracując na potrzeby bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego, w grudniu 2022 r. oraz w styczniu, lutym i marcu 2023 r. wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska niemalże 8500 GJ „zielonego ciepła”. Dzięki temu rozwiązaniu uniknięto spalenia 440 ton węgla i ograniczono emisję CO2 do atmosfery o ponad 920 ton. Taki efekt redukcji CO2 osiąga w ciągu roku las wraz z roślinnością, rosnący na powierzchni ponad 50 hektarów – poinformowano podczas wtorkowej (21.03.) konferencji prasowej w Elektrociepłowni Gdańskiej przy ul. Wiślnej.

– Prowadzona przez nas transformacja zakłada neutralność klimatyczną Grupy do 2050 r. – mówił Jarosław Owsicki, dyrektor pionu produkcji PGE Energia Ciepła. – W 2022 r. energia elektryczna produkowana przez PGE ze źródeł odnawialnych osiągnęła rekordowy poziom 1 931 GWh, co pozwala na pokrycie rocznego zapotrzebowania 860 tys. gospodarstw domowych. Zastosowana technologia „power to heat” będzie szczególnie istotna, gdy w systemie energetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla i emisji CO2 w gdańskiej elektrociepłowni.


Kotły elektrodowe pełnią w elektrociepłowni dwie funkcje:

  • rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach oraz
  • umożliwiającą dodatkową produkcję zielonej energii poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na „zielone ciepło”.


Ciepło systemowe w Gdańsku i Sopocie to nie tylko „zielone” wytwarzanie, ale i przesył do budynków. Dostawy realizowane są przez jeden z najbardziej złożonych systemów ciepłowniczych w Polsce:

  • ponad 750 km sieci, w większości preizolowanej,
  • 8 stacji podnoszenia ciśnień,
  • ponad 2 tys. komór ciepłowniczych
  • i prawie 8,5 tys. węzłów.

– Stopniowa dekarbonizacja wytwarzania, a także coraz bardziej efektywne energetycznie przesył ciepła i zużycie u klientów, to kierunki transformacji, które leżą w interesie nas wszystkich – firm energetycznych, decydentów, mieszkańców. W dobie kryzysu energetycznego i rosnących kosztów, jeszcze ważniejsze stają się dobra współpraca oraz determinacja w transformacji energetycznej – wyjaśniał Marcin Lewandowski, prezes zarządu GPEC.


PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni, które w tych miastach są jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, a także największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 13 190 TJ ciepła i 1413 GWh energii elektrycznej (2021 r.), zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi, Redzie i gminie Kosakowo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama