Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Siatkarski mecz w kolorze niebieskim

Coraz więcej klubów i imprez sportowych daje szanse na poznanie społecznych problemów. Także na Pomorzu. Jednym z nich jest siatkarski Trefl Gdańsk, który zorganizuje niedzielny mecz z Projektem Warszawa na...niebiesko.
Siatkarski mecz w kolorze niebieskim
Przedstawiciele siatkarskiego Trefla podczas wizyty w gdańskim ośrodku 

Autor: Fot. Materiały prasowe Trefla Gdańsk

To kolor symbolizujący Światowy Dzień Autyzmu, który przypada na 2.04, czyli meczową, siatkarską niedzielę w Ergo Arenie. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Obchody tego dnia to także okazja do społecznego zaangażowania w tej dziedzinie. W Gdańsku przy tej okazji odbywają się zazwyczaj różne wydarzenia kulturalne i kampanie, a także już tradycyjnie na niebiesko podświetlane są różne miejskie obiekty. W ubiegłym roku iluminacja pojawiła się m.in. na Fontannie Neptuna. Pomysł wywodzi się od organizacji „Autism Speaks”, która swoją edukacyjną akcją „Light It Up Blue” zachęcała ludzi do noszenia niebieskich elementów garderoby. Barwa ta daje spokój i nadzieję w opozycji do głośnego, pędzącego świata, który bywa niezrozumiały dla osób ze spektrum autyzmu.

W tym roku 2 kwietnia, który co roku jest punktem kulminacyjnym szerzenia świadomości autyzmu, w Ergo Arenie o punkty w PlusLidze zmierzą się Trefl Gdańsk i Projekt Warszawa. Przy okazji tego sportowego święta kolor niebieski będzie dominował. Właśnie w tej barwie przeprowadzona będzie prezentacja meczowa drużyn, której towarzyszy świetlne show. Z informacji, które otrzymaliśmy z klubu wiemy, że w przerwie po drugim secie odbędzie się licytacja obrazów, które „gdańskie lwy” otrzymały w grudniu podczas wizyty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Nowym Porcie.

Jeszcze przed „Mikołajkami” Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy odwiedziły cztery „gdańskie lwy”: Lukas Kampa, Karol Urbanowicz, Janusz Gałązka i trener przygotowania fizycznego Wojciech Bańbuła. Dla podopiecznych gdańskiego ośrodka była to niezapomniana wizyta. Siatkarze przeprowadzili dla dzieci zajęcia sportowe, a następnie wcielili się w rolę Świętych Mikołajów i rozdali podopiecznym ośrodka puzzle Trefla. Na koniec spotkania to dzieci zaskoczyły przedstawicieli klubu, wręczając dwa obrazy namalowane przez siebie, a także puzzle ułożone przez jednego z chłopców i oprawione w ramę. Jak czytamy na ich podpisie układał je Jakub. Puzzle składają się z 500 elementów, a ich ułożenie zajęło mu 5 godzin. Obrazy mają natomiast wymiary 100x70 cm oraz 50x40 cm. Większy to artystyczne dzieło przedstawiające rozkwitające drzewo i żyjące na nim ptaki. Mniejszy natomiast, tworzony przez młodszego ucznia, nawiązuje do Kubusia Puchatka i jego przyjaciela Prosiaczka. Teraz wszystkie trzy prace, które od grudnia zdobią biuro Trefla Gdańsk w Ergo Arenie, trafią na licytacje. Na tyłach obrazów już podpisali się siatkarze Trefla Gdańsk, a aukcja odbędzie się w przerwie po drugim secie meczu Trefla Gdańsk z Projektem Warszawa. Wszystkie osoby, które będą chciały licytować prace, będą mogły pod koniec drugiego seta meczu podejść do spikera meczu. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany właśnie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Nowym Porcie. Jest to placówka oświatowa szkolnictwa specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, czyli polegającymi na występowaniu co najmniej dwóch rodzajów niepełnosprawności.

- Spotkania z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie zawsze są wyjątkowe i na długo zapadają w pamięci – mówi Justyna Gdowska, rzecznik prasowy Trefla Gdańsk. Kształcenie dzieci wymaga z kolei wykwalifikowanej kadry i specjalistycznych sprzętów, ułatwiających porozumiewanie się, więc naszą pierwszą myślą po otrzymaniu od dzieci wyjątkowych obrazów było pokazanie ich światu i wykorzystanie do wsparcia ośrodka – dodaje Justyna Gdowska. - Gdy otrzymaliśmy terminarz meczowy i okazało się, że z Projektem Warszawa gramy 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, bardzo się ucieszyliśmy, że możemy ponownie przeprowadzić licytację w przerwie meczu, tym razem na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.

Podczas meczu Trefla z Projektem w Ergo Arenie będzie gościć również część kadry dydaktycznej gdańskiego ośrodka, a także kilkunastu jego podopiecznych. Pierwszy gwizdek spotkania gdańskiego Trefla z warszawskim Projektem zaplanowano na niedzielę 2 kwietnia, na godz. 18.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama