Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tydzień dla Serca. Przychodnie zapraszają [nl] na bezpłatne badania

To choroby układu krążenia najczęściej zabijają Polaków, odpowiadając za niespełna połowę zgonów. Z okazji Tygodnia dla Serca wszystkie przychodnie zapraszają na badania profilaktyczne szczególnie narażone na ryzyko zachorowania osoby w wieku 35-65 lat. Jakie warunki trzeba jeszcze spełnić?
Tydzień dla Serca. Przychodnie zapraszają [nl] na bezpłatne badania

Autor: Fot. Pixabay

Od 18 do 24 kwietnia obchodzony jest w Polsce Tydzień dla Serca. Specjaliści przypominają, że mimo coraz lepszej diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie.Aby uchronić nasze serca niezbędna jest nie tylko profilaktyka, czyli zdrowe odżywianie, ruch, unikanie odżywek. Konieczne są także regularne badania, pozwalające wychwycić chorobę we wczesnym stadium i wdrożenie leczenia.

Z okazji Tygodnia dla Serca osoby w wieku od 35 do 65 lat szczególnie narażone na choroby układu krążenia mogą skorzystać z programu profilaktyki. Na badania zapraszani są pacjenci, u których wcześniej  nie rozpoznano choroby układu krążenia, cukrzycy, przewlekłej choroby nerek i rodzinnej chipercholesterolemii oraz ci, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat nie korzystali ze świadczeń objętych programem profilaktyki chorób układu krążenia.

– Program profilaktyki ChUK realizują wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej – informuje Monika Kierat, rzeczniczka pomorskiego oddziału NFZ. – By z niego skorzystać wystarczy zgłosić chęć udziału w swojej przychodni, a ta sprawdzi, czy pacjent kwalifikuje się do przystąpienia do programu. Badania w ramach programu wykonywać mogą lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

Pacjent skorzysta z dwóch porad. Procedury medyczne objęte programem profilaktyki ChUK obejmują m.in.:

  • wykonanie badań biochemicznych krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDLcholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu glukozy), dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI) oraz wpisanie wyników do dokumentacji medycznej pacjenta;
  • badanie przedmiotowe pacjenta oraz ocenę czynników ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia;
  • ewentualną kwalifikację pacjenta do grupy ryzyka oraz ustalenie planu dalszego postępowania (skierowanie do dalszej diagnostyki lub leczenia);
  • edukację zdrowotną pacjenta.

– Do tej pory na Pomorzu w realizacji programu profilaktyki chorób układu krążenia prym wiedzie trójmiejska aglomeracja oraz powiat człuchowski – dodaje Monika Kierat. – W pozostałych powiatach jest zdecydowanie słabiej, dlatego zachęcamy do skorzystania z programu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama