Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Flaga Unii Europejskiej nad Gdańskiem i „Oda do radości” z mobilnego carillonu

Tak 1 maja Gdańsk uczcił 19. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Flaga Unii Europejskiej nad Gdańskiem i „Oda do radości” z mobilnego carillonu

Autor: Dominik Paszliński | www.gdansk.pl

W poniedziałek, 1 maja, o godz. 10.00, w dziewiętnastą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, odbyło się uroczyste podniesienie flagi UE na najwyższy w Gdańsku maszt, który znajduje się na Górze Gradowej. W uroczystości wziął udział m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydent miasta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, który na FB napisał tak: Od 19 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej! To fantastyczny czas rozwoju naszej ojczyzny ale również najlepszy okres dla naszego Miasto Gdańsk! Pamiętajmy jednak, że UE to nie tylko fundusze, brak granic czy tanie rozmowy w roamingu ale przede wszystkim wspólne wartości europejskiej rodziny! Dziś na najwyższym maszcie w naszym mieście dumnie powiewa flaga Unii Europejskiej!.

Innym akcentem, który uświetnił tę rocznicę było wykonanie na Górze Gradowej „Ody do radości z mobilnego carillonu. To finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena, która jest oficjalnym hymnem Europy od 1972 roku (potem przyjętym przez Radę Europy i Unię Europejską).

Utwór na mobilnym carillonie wykonała Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. Akompaniował jej znany jazzowy trębacz Emil Miszk.

O godz. 12.30 na Targu Węglowym w pobliżu Katowni na mieszkańcom rozdano 500 flag państwowych RP, europejskich i gdańskich. We wtorek, 2 maja na Gradowej Górze będzie można odebrać flagi państwowe RP.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama