Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Debata z okazji 20-lecia Konsulatu Hiszpanii w Gdańsku

Rozwój stosunków bilateralnych pomiędzy Polską a Hiszpanią, a także współpraca gospodarcza na poziomie regionalnym były głównymi tematami panelu dyskusyjnego, zorganizowanego z udziałem ambasadora Hiszpanii w Polsce w Europejskim Centrum Solidarności. Przyczynkiem do rozmów jest 20-lecie Konsulatu Hiszpanii w Gdańsku.
Debata z okazji 20-lecia Konsulatu Hiszpanii w Gdańsku

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Remiro Fernandez Bachiller mówił w Gdańsku o wzorowych relacjach pomiędzy oboma krajami. Przypominał o współpracy w zakresie kultury, edukacji, w tym 250 tys. studentów z Hiszpanii kontynuujących naukę w Polsce, a szczególnie o wspólnym głosie w sprawie rosyjskiej agresji oraz solidarnym wspieraniu Ukrainy. W odniesieniu do stosunków gospodarczych, które były głównym tematem piątkowej (26.05.) debaty, ambasador mówił o hiszpańskich firmach ubiegających się o kontrakty na realizację dużych inwestycji w Polsce, ale także, o tysiącach turystów z Polski, którzy corocznie odwiedzają Półwysep Iberyjski, w tym jej zielone wyspy.

Panel dyskusyjny zorganizowany w roku 20-lecia działalności Konsulatu Hiszpanii w Gdańsku, był okazją omówienia płaszczyzn potencjalnej współpracy, ale również pokazania pozytywnych przykładów dotychczasowych relacji biznesowych. W debacie wzięła udział Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, od kilkunastu lat rozwijająca swoją działalność w branży nieruchomości. Założycielka Agnes Inversiones opowiadała o specyfice pracy w Hiszpanii oraz o tym, jak wybuch wojny wpłynął na wzrost zainteresowania nieruchomościami na Półwyspie Iberyjskim.

O swoich hiszpańskich doświadczeniach mówił też Zenon Ziaja.

- W ciągu ostatnich lat Hiszpania stała się dla nas najlepszym rynkiem eksportowym – mówił założyciel spółki Ziaja. – Jesteśmy w większości tamtejszych sieci handlowych. Współpracujemy z instytucjami społecznymi, kulturalnymi, z blogerkami, wspomagamy tamtejsze szpitale. Mam nadzieję, że będziemy skutecznie rozwijać się na tym rynku.

Z kolei Grzegorz Landowski, dyrektor ds. komunikacji Remontowa Holding przypomniał o współpracy z Bankiem Santander, który pomagał polskiej spółce m.in. przy ukończeniu i przekazaniu dwóch statków do operacji offshore w rejonach arktycznych.

O współpracy obu krajów w przemyśle offshore przypominał wicemarszałek Leszek Bonna. W 2020 r. z inicjatywy samorządu powołano Pomorską Platformę Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku, obecnie skupiającą ponad 150 sygnatariuszy. Jej celem jest zwiększenie udziału pomorskich i polskich firm w procesie budowy morskich farm wiatrowych oraz przygotowanie wykwalifikowanych kadr. Funkcjonowanie platformy zaowocowało zbliżeniem interesów rodzimego biznesu z Baskijskim Klastrem Energii.

- Nawiązała się nić sympatii i zostaliśmy zaproszeni do realizacji wspólnego projektu międzynarodowego, w zakresie promowania energetyki wiatrowej. Wielcy inwestorzy w offshore, dostrzegają potrzebę ochrony środowiska oraz potrzebę innowacji, co jest dla nas bardzo ważne. 28 czerwca spodziewamy się wizyty naszych koleżanek i kolegów z Kraju Basków – mówił Leszek Bonna. Wicemarszałek wspomniał też, że Agencja Rozwoju Przemysłu, Baltic Towers oraz hiszpańska spółka GRI Renewable Industries, S.L. podpisały umowę w sprawie budowy fabryki wież wiatrowych, która ma stanąć w Gdańsku i dać zatrudnienie 450 osobom.

- Hiszpania to kraj, z którym Polska będzie w najbliższym czasie rozwijać swoja współpracę - mówi Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej Business Centre Club. - Znaczna część turbin wiatrowych, które zamierza zakupić Polska, będzie pochodzić z Hiszpanii. Prowadzimy współpracę w zakresie przemysłu petrochemicznego, nowych inicjatyw gazowych oraz systemów wodorowych, w oparciu o technologie hiszpańskie. Z drugiej strony, Hiszpania implementuje polską myśl inżynierską. Nasze zastosowania są wykorzystywane w hiszpańskich firmach, również w przemyśle petrochemicznym czy gazowym. Jestem przekonany, że bilans współpracy pomiędzy oboma krajami wzrośnie w najbliższych latach znacząco..

Organizatorami debaty były Loża Gdańska Business Centre Club oraz Konsulat Hiszpanii w Gdańsku, przy współpracy Europejskiego Centrum Solidarności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka