Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Oszustwo na „analityka danych w NATO”. Gdańszczanka straciła kilkaset tysięcy złotych

Miał być urlop z ukochanym, pozostało konto w banku szczuplejsze o kilkaset tysięcy złotych! Tak zakończyła się miłosna historia gdańszczanki, która zaufała mężczyźnie przedstawiającemu się jako analityk danych w NATO. Kobieta wpadła w sieć jego kłamstw i została oszukana. Policja apeluje o rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.
randka online

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Oszustwo na „analityka danych w NATO”. Gdańszczanka straciła kilkaset tysięcy złotych

Zaczęło się od przypadkowej znajomości na portalu randkowym. 48-letnia gdańszczanka poznała tam mężczyznę, który podawał się za obywatela Kanady. Twierdził, że jest analitykiem danych w NATO i stacjonuje w siedzibie wojskowej w Łasku.

– Pokrzywdzona przez osiem miesięcy prowadziła korespondencję z tym mężczyzną, który w pewnym momencie zaczął prosić ją o pomoc. Dave Brian Garrison, bo tak się przedstawiał pracownik NATO, chciał przyjechać do kobiety. Sprawca poprosił pokrzywą o pieniądze, które jak twierdził, miały być przeznaczone na to, by dowództwo udzieliło mu urlopu. Kobieta zgodziła się pomóc rozmówcy i wykonała kilka przelewów w euro na wskazane konto – opisuje sposób działania mężczyzny podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejne oszustwo na „amerykańskiego lekarza”. Mieszkanka powiatu starogardzkiego straciła 40 tys. zł

W pewnym momencie kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. We wtorek, 4 lipca postanowiła poinformować o sprawie policjantów z Gdańska.

– 48-latka straciła kilkaset tysięcy złotych. Policjanci pracują nad ustaleniem tożsamości sprawcy, jego zatrzymaniem i przestrzegają przed oszustami – dodaje podinsp. Magdalena Ciska.

Nowe znajomości w Internecie. Na co zwrócić uwagę?

Policjanci przypominają, że przy zawieraniu nowych znajomości, szczególnie za pośrednictwem portali społecznościowych i komunikatorów, należy być bardzo ostrożnym.

  • Podejrzenia powinny wzbudzić zwłaszcza prośby o pomoc finansową.
  • Pamiętajmy, że dla przestępczego procederu oszuści przedstawiają zmyślone historie, aby zdobyć zaufanie swojej ofiary. Ich celem jest zmanipulowanie jej w taki sposób, aby dobrowolnie przekazywała pieniądze na cele związane, np., z przyjazdem znajomego do naszego kraju czy jego kosztownym leczeniem.
  • Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Oszustwo „na Ope'ner”. Straciła 900 złotych!

– Tylko ostrożność, czujność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustów – apelują policjanci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka