Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Kobylnica nie otrzyma 1 stycznia praw miejskich, m.in. przez brak... rynku

1 stycznia Kobylnica nie stanie się miastem. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymano bowiem negatywną opinię wydaną przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha.
Kobylnica nie otrzyma 1 stycznia praw miejskich, m.in. przez brak... rynku

Autor: fot. prezentacja multimedialna gminy Kobylnica

31 marca 2023 władze Kobylnicy złożyły na ręce wojewody wniosek o nadanie Kobylnicy praw miejskich. Stało się to m.in. po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, w trakcie których prawie 91 proc. mieszkańców gminy (frekwencja 20,5 %) i nieco ponad 88 proc. mieszkańców Kobylnicy (frekwencja blisko 14 %), wyraziło swoją pozytywną opinię w sprawie tego zamiaru zmiany statusu Kobylnicy na miasto. I mimo że Kobylnica teoretycznie spełnia wymogi dotyczące nabycia praw miejskich, to po analizie dokumentów zarówno wojewoda, jak i niedawno premier (na podstawie również negatywnej decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji), wydali decyzję negatywną.
 

Czym ją argumentowano?
– Na chwilę obecną w Kobylnicy nie występuje typowo miejska zabudowa pierzejowa, wyznaczająca granice przestrzeni publicznych, zwłaszcza najważniejszej w postaci rynku. Układ osadniczy oraz przemysłowy związany jest z bezpośrednim sąsiedztwem Kobylnicy z miastem Słupsk i zdaje się stanowić jego uzupełnienie. Świadczy o tym choćby umiejscowienie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych przy granicy z miastem. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że miejscowość nigdy wcześniej nie posiadała praw miejskich, natomiast geograficznie i historycznie związana była z miastem na prawach powiatu. Podsumowując, pomimo, że rozwój miejscowości Kobylnica ukierunkowany jest na miejską zabudowę, ograniczający rozwój terenów rolniczych i zagrodowych, na dzień dzisiejszy w mojej ocenie wniosek złożony przez gminę nie zasługuje na uwzględnienie. Historycznie miejscowość nigdy nie posiadała praw miejskich, a na chwile obecną nie posiada w pełni rozwiniętej tkanki miejskiej, posiłkując się bezpośrednim sąsiedztwem miasta Słupsk – argumentuje swoją negatywną opinię wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a powtórzyło je również MSWiA.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tragedia w Kobylnicy! Mąż znalazł ciała żony i 8-letniego syna

Wójt gminy Kobylnica Leszek Kukliński jednak nie składa broni.
– Powodem tych negatywnych decyzji jest fakt, iż Kobylnica nie posiada instytucji ponadregionalnych. Wskazano również, iż co prawda jesteśmy tkanką miejską, ale uzupełniamy zakres działalności miasta Słupska i w tym momencie ten status jest nienależny. Będę jeszcze spotykał się w tej sprawie i próbował argumentować m.in. podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, której stanowisko nie jest jednoznaczne – mówił podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Kobylnicy wójt.
 

Staramy się o ponowną analizę oraz uwzględnienie wniosku rady gminy dotyczącą zmiany statusu. Kobylnica spełnia wszystkie wymagania, aby zostać miastem.

Leszek Kukliński / Wójt gminy Kobylnica

I faktycznie, podczas zebrania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu w Warszawie wójt ponownie apelował o nadanie praw miejskich i argumentował, że Kobylnica jest największą miejscowością na terenie gminy pod względem ludności. Całą gminę zamieszkuje ponad 13 tysięcy osób, a w samej Kobylnicy mieszka blisko 4500 tysiąca osób. Zabudowa miejscowości wynosi w sumie 2348 obiektów, z czego budynki mieszkalne to 1587, transportu i łączności 124, a handlowo-usługowe - 80. Dochody budżetowe gminy Kobylnica za rok 2022 wyniosły 125 mln zł.

Samorządowcy z tej komisji poparli wniosek wójta o nadanie praw miejskich, ale te wszystkie argumenty, na ten moment, nie przyniosły jednak oczekiwanych przez samorząd Kobylnicy rezultatów.

– Staramy się o ponowną analizę oraz uwzględnienie wniosku rady gminy dotyczącą zmiany statusu. Kobylnica spełnia wszystkie wymagania, aby zostać miastem. Dlatego działamy dalej – zapowiada wójt Leszek Kukliński. I dodaje, że to nie mury i ulice tworzą miasto, a przede wszystkim ludzie, mieszkańcy i społeczność zintegrowana wokół wspólnego wysiłku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama