Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

KO apeluje do prezydent [nl] o punkt profilaktyki intymnej

Koalicja Obywatelska apeluje do władz Gdańska o utworzenie na terenie miasta dostępnego 24 godziny na dobę punktu profilaktyki intymnej. Pomocy mieliby udzielać w nim lekarze bez klauzuli sumienia.
KO apeluje do prezydent [nl] o punkt profilaktyki intymnej

Autor: materiał organizatora

Samorządowcy i parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej przygotowali rezolucję z apelem o utworzenie na terenie Gdańska miejsca zapewniającego łatwy i szybki dostępu do usług medycznych z zakresu ochrony zdrowia dotyczącego intymnych stref życia. Podczas konferencji prasowej w biurze pomorskiego PO mówiono o „pogorszeniu standardów ochrony zdrowia w kraju” oraz „obsesyjnym podejściu rządu do tematu ciąży i antykoncepcji”, co ma przekładać się na decyzje lekarzy oraz obawy pacjentów. Gdańską odpowiedzią ma być działający 24 godz. na dobę punkt profilaktyki intymnej na wzór podobnych miejsc, które działają w Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Krakowie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Niepokojące jest, gdy wskutek medycznych podchodów ciąża staje się własnością państwa

- Służba zdrowia jest niewydolna i stała się dla władzy narzędziem walki politycznej. I myślę, że jest to dzisiaj jej największa bolączka – mówiła posłanka Agnieszka Pomaska. - Program profilaktyki intymnej dla Gdańska jest o tyle cenny, że jest dla wszystkich, również dla tych, którzy nie mają środków finansowych, aby iść prywatnie do lekarza.

 Żyjemy w trudnych czasach, gdy kobiety - umawiając się do ginekologa - nie mają pewności, czy na miejscu nie zastaną policjanta lub prokuratora

Mateusz Skarbek / wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska

W piątek KO przedstawiło pomysł tzw. „Bezpiecznej przystani”. Celem zespołu zatrudnionego w punkcie byłoby udzielanie mieszkankom i mieszkańcom konsultacji i porad lekarskich dotyczących chorób, higieny intymnej czy antykoncepcji - zarówno farmakologicznej, jak i naturalnej. Nie byłoby w nim możliwości przeprowadzania zabiegów medycznych. Mógłby z kolei oferować szeroki wachlarz badań np. USG, mammografię czy PSA.

- Żyjemy w trudnych czasach, gdy kobiety umawiając się do ginekologa, nie mają pewności, czy na miejscu nie zastaną policjanta lub prokuratora – mówił Mateusz Skarbek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska. – Jako radni oraz posłowie nie możemy stać obok tego obojętnie, tak jak nie staliśmy obojętnie wtedy, gdy rząd zamykał finansowanie in vitro. Wówczas stanęliśmy w obliczu trudnej decyzji i zdecydowaliśmy, że ten program będzie dofinansowany dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Podobnie musimy zrobić dzisiaj.

- Nie mówimy o miejscu, w którym będą wykonywane zabiegi medyczne. Natomiast gdańszczanki oraz gdańszczanie muszą mieć zapewnione bezpiecznej miejsce, w którym otrzymają poradę medyczną, w którym lekarz nie będzie zasłaniać się klauzulą sumienia i nie będzie wykorzystywać jej do realizacji własnego światopoglądu – dodawała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Pacjenci muszą mieć pewność, że wady płodu nie będą ukrywane, że dostaną poradę medyczną zgodną z aktualnym stanem nauki oraz same będą mogły podejmować decyzje dotyczące ich zdrowia oraz życia.

Rezolucja Koalicji Obywatelskiej w sprawie utworzenia punktu zostanie skierowana do prezydent Gdańska.

Takie punkty profilaktyki intymnej działają już w innych dużych miastach. W styczniu tego roku poznański magistrat poinformował, że w 2022 r. z punktu profilaktyki intymnej, działającego w siedzibie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM), skorzystało niemal 3 tys. osób. W tym czasie zrealizowano m.in. 480 mammografii i wykonano 150 badań USG piersi, a także ponad 250 profilaktycznych cytologii. 20 mężczyzn skorzystało z badania urologa, tylu samo wykonało badanie PSA.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama