Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zawsze Historia

Z każdą wojenną historią związani są ludzie, a za nimi stoją ich rodziny
Z każdą wojenną historią związani są ludzie, a za nimi stoją ich rodziny

W szkolnych programach powinno być więcej miejsca na poznawanie historii lokalnych – mówi Piotr Urban, pasjonat historii, nauczyciel techniki w Szkole Podstawowej nr 43 w Gdańsku

01.09.2024 14:15
Chojnice: „To tu o godz. 4.23 wybuchła II wojna światowa”
Chojnice: „To tu o godz. 4.23 wybuchła II wojna światowa”

W Chojnicach coraz śmielej podkreślają, że pierwsze strzały II wojny światowej padły na peronie II dworca kolejowego w Chojnicach. 1 września 1939 roku już o godz. 4.23 Niemcy napadli tu na kolejarzy i cywilów, a dopiero później zaatakowali most w Tczewie, Wieluń i ruszyli na Westerplatte. W 85. rocznicę wybuchu wojny odsłonięto pamiątkową tablicę na wyremontowanym chojnickim dworcu, złożono kwiaty przy pomniku pomordowanych kolejarzy oraz odsłonięto wyjątkowy mural.

01.09.2024 06:34    2
Pogranicze i wojna. Trzy historie mojej rodziny, z których jedna kończy się źle
Pogranicze i wojna. Trzy historie mojej rodziny, z których jedna kończy się źle

Będzie to opowieść o moim dziadku Bernardzie Chamier-Gliszczyńskim, moich pradziadkach - Antoninie i Leonie Chamier-Gliszczyńskich i bracie pradziadka, Augustynie. Rodzinie z pogranicza polsko-niemieckiego i ich wojennych losach. Będzie i tragicznie i optymistycznie. Jak w życiu.

01.09.2024 05:00    1
Reklama
Andrzej Duda, Gdańsk, Solidarność, sala BHP
„Solidarność" świętowała rocznicę w Sali BHP z prezydentem Andrzejem Dudą

W 44. rocznicę powstania „Solidarności” w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej spotkali się członkowie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W spotkaniu uczestniczył także prezydent Polski Andrzej Duda.

31.08.2024 16:38
Rocznica Porozumień Sierpniowych. Niech Brama nr 2 znów połączy Polaków
Rocznica Porozumień Sierpniowych. Niech Brama nr 2 znów połączy Polaków

Na pamiątkę wydarzeń z 31 sierpnia 1980 roku po raz kolejny symbolicznie została otwarta historyczna stoczniowa Brama nr 2. - Mam nadzieję, że na 45. rocznicę będzie nas tu więcej, bo marzy mi się, aby ta druga strona była tu razem z nami – powiedziała była pierwsza dama i uczestniczka rewolucji Solidarności Danuta Wałęsa.

31.08.2024 16:19
Westerplatte, Gdańsk, Aleksandra Dulkiewicz
Westerplatte to miejsce, w którym mamy prawo wołać do całego świata – nigdy więcej wojny

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska: Dla mnie Westerplatte jest jednym z najbardziej wymownych symboli walki o polskość. O polskość Gdańska także, ale nie tylko. Kiedy jeszcze jako rodzina nie mieliśmy tutaj swoich rodzinnych grobów, przez kilka lat jeździłam jako dziewczynka 1 listopada z rodzicami pod pomnik, żeby zapalić znicz i pochylić głowę.

31.08.2024 15:00
Reklama
Pomnik Lecha Bądkowskiego
Lech Bądkowski „zasiadł" blisko swojego domu i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

W sobotę, 31 sierpnia, u zbiegu ulic Minogi i Świętojańskiej w Gdańsku, oficjalnie odsłonięto pomnik Lecha Bądkowskiego – pisarza, publicysty i działacza społecznego oraz jednego z założycieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Data i miejsce odsłonięcia pomnika nie były przypadkowe. W uroczystości udział wziął premier Donald Tusk.

31.08.2024 14:29
Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni. Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej
Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni. Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej

„LAS - Schronienie Ofiar, Kryjówka Zbrodni” to nowa forma opowiadania historii. Wywołuje nowe skojarzenia. Prowokuje do wspomnień. Porusza wrażliwość.

31.08.2024 10:12
Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności w sali BHP w Gdańsku
Wolna Polska to też ich zasługa. Działacze opozycji odebrali Krzyże Wolności i Solidarności

Osiemnaście Krzyży Wolności i Solidarności, z czego pięć pośmiertnie, wręczono działaczom opozycji z lat 1956 – 1989 podczas uroczystości w historycznej sali BHP w Gdańsku. Data i miejsce nie były przypadkowe – w tej właśnie sali dokładnie 44 lata temu rodziła się Solidarność i wolna Polska, o którą odznaczeni musieli też walczyć.

31.08.2024 09:10
Reklama
Strajki i dziennikarze. Kiedy solidarność rodziła się w ludziach
Strajki i dziennikarze. Kiedy solidarność rodziła się w ludziach

Najpierw było ich kilku, głównie z miejscowych gazet. Potem w stoczni pojawili się dziennikarze z Warszawy i ekipy zagraniczne. - Żyliśmy, jak wielu w tych dniach, w stanie euforii, wręcz ekstazy, ze wzrastającą świadomością, że jesteśmy świadkami niezwykłego momentu historycznego - wspomina Edmund Szczesiak, jeden z dziennikarzy, relacjonujących strajki na Wybrzeżu.

30.08.2024 13:50    1
Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej. Kontrast przyrody z miejscem ludobójstw
Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej. Kontrast przyrody z miejscem ludobójstw

Historia nieustannie domaga się nowych form opowieści. Rozmowa z Moniką Krzencessą i Agnieszką Bacławską-Kornacką, kuratorkami wystawy „LAS - Schronienie Ofiar, Kryjówka Zbrodni” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wernisaż 30 sierpnia o godz. 17

30.08.2024 12:44
Badania w dolinie śmierci w Chojnicach
Szczątki kilkuset ofiar zbrodni hitlerowskich spoczną na cmentarzu w Chojnicach

2 września w Chojnicach odbędzie się państwowy pogrzeb około 600–700 ofiar zbrodni hitlerowskich dokonanych w czasie II wojny światowej w Dolinie Śmierci w Lasku Miejskim. Po mszy świętej w bazylice przez centrum miasta przejdzie kondukt z ponad 150 trumnami. Zostaną one złożone w piętrowym grobowcu na środku Cmentarza Ofiar Zbrodni Hitlerowskiej, którego nazwę na szybko chciał zmienić... IPN.

30.08.2024 12:03
Reklama