Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zawsze Historia

komandor Roman Rakowski, 100. urodziny, Gdańsk 2024
Gdańsk: Komandor Roman Rakowski obchodził 100. urodziny

Od Szarych Szeregów po wojskowy stopień komandora, poprzez areszty NKWD i SB, z Orderem Virtuti Militari oraz długą listą odznaczeń. Trudno krótko streścić dotychczasową drogę życiową komandora Romana Rakowskiego, którego 100. urodziny świętowano w sobotę, 16 marca w gdańskim Dworze Artusa.

16.03.2024 11:24
Siedem minut podróży w czasie do Gdańska sprzed 90 lat
Siedem minut podróży w czasie do Gdańska sprzed 90 lat

Ten film pokazuje jak dużo utraciliśmy po wojnie i ile tego miasta nie zostało odbudowane. A zarazem gdzie jest potencjał na regenerację tkanki urbanistycznej – mówi Paweł Mrozek, autor wizualizacji Zachodniego Frontu Śródmieścia Gdańska z lat 30. ub. wieku.

14.03.2024 22:43    2    2
Wystawa „Wartownia nr 5”otwarta na Westerplatte
Wystawa „Wartownia nr 5”otwarta na Westerplatte

Obchody 100-lecia uzyskania przez Polskę praw do półwyspu Westerplatte, gdzie powstała Wojskowa Składnica Tranzytowa, zainaugurowano otwarciem wystawy "Wartownia nr 5". Ekspozycję przygotowano staraniem Muzeum II Wojny Światowej. Wartownia nr 5 to miejsce szczególne - w trakcie walk we wrześniu 1939 roku została bezpośrednio trafiona dwiema bombami lotniczymi. Budynek został całkowicie zniszczony z dużymi stratami w ludziach. Z obsady ocalało tylko dwóch rannych żołnierzy. Obchody jubileuszu trwać będą również w piątek i sobotę.

14.03.2024 19:00
Reklama
Dawna rozdzielnia prądu płynącego do ogrodzenia obozu koncentracyjnego Stutthof
Pamiątki po obozie koncentracyjnym Stutthof trafiły do muzeum

Zbiory Muzeum Stutthof w Sztutowie wzbogaciły się o kilkadziesiąt artefaktów odnalezionych na terenie zajmowanym niegdyś przez niemiecki obóz koncentracyjny. To cenne przedmioty, poszerzające wiedzę nt. bytowania więźniów osadzonych w obozie przez nazistów. Poszukiwania mają być tam nadal prowadzone.

10.03.2024 10:11
Ruszył remont zabytkowego ratusza w Malborku
Ruszył remont zabytkowego ratusza w Malborku

Rozpoczął się remont zabytkowego Ratusza na Starym Mieście w Malborku. Charakterystyczny budynek otoczyło ogrodzenie, przy murach pojawiły się rusztowania. Prace mają potrwać przez pół roku.

06.03.2024 16:46
Narodowy Dzień Pamięci Żołnerzy Wyklętych 2024, Gdańsk
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024. Uroczystości na Pomorzu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzono w piątek, 1 marca w całym kraju, także na Pomorzu. To państwowe święto, ustanowione w roku 2011, ma honorować żołnierzy i bojowników niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. Przez dziesiątki lat pamięć o tych ludziach trwała jedynie w umysłach Polaków. Oficjalne źródła nie wspominały o żołnierzach wyklętych bądź określały ich jako bandytów. Nieznane były nawet miejsca pochówku ich ciał. W dzień Żołnierzy Niezłomnych kwiaty złożono w wielu miejscach, także na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

01.03.2024 20:02
Reklama
W miejscu pomnika żołnierzy Armii Czerwonej odsłonięto pomnik ofiar totalitaryzmów
W miejscu pomnika żołnierzy Armii Czerwonej odsłonięto pomnik ofiar totalitaryzmów

Pomnik upamiętniający ofiary zbrodniczych totalitaryzmów - niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu odsłonięto w Malborku. Na niewielkim skwerze przy ulicy noszącej dziś nazwę Generała Władysława Sikorskiego przez wiele lat znajdował się zupełnie inny pomnik, poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej. W ubiegłym roku został zdemontowany, zapadła wówczas decyzja budowy nowego monumentu.

22.02.2024 20:00
Panoramy, wywoływacze i Gdańsk na mapie bieguna. Kolekcja Gunnara Heinsohna [nl] w Domu Uphagena
Panoramy, wywoływacze i Gdańsk na mapie bieguna. Kolekcja Gunnara Heinsohna [nl] w Domu Uphagena

Do 2 czerwca w gdańskim Domu Uphagena oglądać można historyczne mapy, grafiki i panoramy ze zbiorów prof. Gunnara Heinsohna. Większość prezentowanych obiektów związana jest z Gdańskiem i Rzecząpospolitą.

22.02.2024 18:54
82. rocznica utworzenia Armii Krajowej, uroczystości w Gdyni
82. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Za nami trójmiejskie uroczystości

82 lata temu, 14 lutego 1942 r., powstała Armia Krajowa. Każdego roku trójmiejscy kombatanci, samorządowcy oraz uczniowie oddają hołd żołnierzom AK i przypominają ich bohaterskie czyny.

14.02.2024 17:47
Reklama
Naziści przerabiali ludzi na mydło? Mit, w który uwierzyliśmy
Naziści przerabiali ludzi na mydło? Mit, w który uwierzyliśmy

Fragmenty ciał wypreparowane przez profesora Spannera zostały pochowane w miejscu, gdzie dziś jest plac zabaw przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej – mówi Tomasz Bonek, autor książki „Ludzie na mydło. Mit, w który uwierzyliśmy”

02.02.2024 05:00