korki po węgiel na trasach dojazdowych do Portu Gdańsk

Pył węglowy w Gdańsku. Kolejne spotkanie władz miasta z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk

Kolejne spotkanie przedstawicieli miasta Gdańska z Zarządem Portu Gdańsk miało na celu wypracowanie rozwiązań minimalizujących problemy związane z pyłem węglowym, unoszącym się nad sąsiadującymi z portem dzielnicami. Czy podjęte dodatkowe działania spełnią pokładane w nich nadzieje, zwłaszcza mieszkańców Nowego Portu? Czas pokaże.
Krystyna
Paszkowska
3.05.2023 / 13:03

Pył węglowy w Gdańsku. Kolejne spotkanie władz miasta i portu

Pod koniec kwietnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zwróciła się w liście do premiera i prezesa Portu Gdańsk nie tylko o zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców miasta, ale także o skuteczną komunikację z nimi.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Zapylenie w Nowym Porcie. Premierze, niech pan coś zrobi – apeluje Aleksandra Dulkiewicz

Pokłosiem tych działań było spotkanie, do którego doszło we wtorek, 2 maja. Ze strony miasta wzięli w nim udział: Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. Port Gdańsk reprezentowali: Łukasz Malinowski, nowy prezes zarządu i Kamil Tarczewski, wiceprezes zarządu ds. infrastruktury. W spotkaniu uczestniczył także Kamil Rychlak, przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port. 

Pył węglowy w Gdańsku. Co dotychczas zrobiono?

Co dotychczas zrobiono, aby zminimalizować uciążliwe skutki rozprzestrzeniania się pyłu węglowego dla mieszkańców dzielnic w pobliżu portu?

  • Powstały strefy buforowe dla transportu przewożącego węgiel.
  • Specjalne pojazdy myją ulice portu, a ciężarówki przewożące surowiec są zakrywane.
  • Aby ograniczyć pylenie, węgiel polewany jest specjalną mieszanką. 

Władze gdańskiego portu zapewniały, że wymienione działania są realizowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Prezydent Piotr Grzelak podniósł kwestię dopuszczenia kontroli społecznej tych działań. Z uwagi na wzrastający poziom uciążliwości, władze Gdańska zwróciły uwagę na konieczność rozszerzenia działań.

Pył węglowy w Gdańsku. Nowe zalecenia

Wśród nowych zaleceń wymieniono: 

  • mycie ulic nie tylko na terenie portu, ale także na terenie dzielnic sąsiadujących, 
  • bieżące raportowanie działań poprawiających warunki na terenie, gdzie znajdują się hałdy surowca, 
  • rozszerzenie przez port urządzeń do monitorowania (PM10) o urządzenia PM40 z wyższą skutecznością monitorowania niektórych rodzajów pyłów,
  • reagowanie na zgłaszany przez mieszkańców problem pojawiających się w dzielnicy insektów. 

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. jest świadomy z jakimi uciążliwościami muszą mierzyć się teraz mieszkańcy Nowego Portu czy innych sąsiednich dzielnic Gdańska, i z pewnością ich nie bagatelizuje – na co wskazują niektórzy oponenci – czytamy w oficjalnym stanowisku Zarządu Portu Gdańsk. – Ponownie wychodzi z inicjatywą sfinansowania czyszczenia ulic i chodników oraz infrastruktury z tym związanej, w tym znaków drogowych i barierek prowadzących do terminali portowych. Na początku maja rozpocznie się drugi etap porządkowania infrastruktury drogowej. Potrwa do 15 lipca. Czyszczone będą ulice:

  • Ku Ujściu,
  • Trasa Sucharskiego,
  • Przetoczna,
  • tunel pod Martwą Wisłą,
  • początek ul. Płażyńskiego.

– W sumie to ponad 151 tys. m kw. powierzchni – podaje ZMPG.

korki po węgiel na trasach dojazdowych do Portu Gdańsk

Także podczas spotkania władze portu zapewniły, że hałdy węgla polewane są wodą oraz specjalnym płynem, który ma zmniejszać uciążliwości związane z pyleniem, ale dostrzegają, że ten problem nadal jest i wspólnie z operatorami będzie szukał kolejnych rozwiązań.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pył węglowy z rozładunków w Porcie Gdańsk. Są pomysły, jak z nim walczyć

Prezesi portu natomiast szukają rozwiązania w kwestii monitorowania pyłów i planują instalację czujnika PM 40. Chce go także wdrożyć miasto.

Prezes Łukasz Malinowski poinformował również, że tematem insektów pojawiających się w dzielnicy zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska

Gdzie sprawdzić jakość powietrza w Porcie Gdańsk i okolicach?

Warto przypomnieć, że na terenie portu rozlokowanych jest 7 czujników monitorujących stężenie pyłów. Sieć YetiSense, z której korzysta ZMPG, monitoruje cząsteczki PM10, PM2.5, a wyniki pomiarów publikuje na swojej stronie. Osoby zainteresowane jakością powietrza w Porcie Gdańsk i jego okolicach mogą ją na bieżąco monitorować. Informacje o stężeniach pyłów są udostępniane na stronie Portu Gdańsk.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze