Dom Zdrojowy w Gdańsku Brzeźnie

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Dom Zdrojowy w Brzeźnie oficjalnie otwarty. Zachwycające widowisko z iluminacją

Brzeźnieński Dom Zdrojowy wraca na mapę atrakcji dzielnicy i Gdańska w pełnym wymiarze. Z jednej strony neoklasycystyczna, z drugiej drewniana, lekka bryła zachwyca odwiedzających plażę graniczącą z Parkiem Brzeźnieńskim od kilku miesięcy. Od soboty, chętni mogą zwiedzać także wnętrza obiektu. Weekendowej inauguracji towarzyszyły liczne atrakcje, z iluminacją budynku połączoną z widowiskiem teatralnym, na czele.
Karol
Uliczny
18.12.2021 / 12:13

Długo wyczekiwany remont Domu Zdrojowego rozpoczął się w lipcu 2019 r., jednak licząc razem z pozostałymi pracami (choćby projektowymi i uzgodnieniami) początki przedsięwzięcia sięgają jeszcze dwa lata wstecz. Ostatni lokator funkcjonujących tu od 1959 r. mieszkań komunalnych, wyprowadził się w 2017 r.

Przed wojną, w powstałym w 1893 r. budynku mieściło się 40 pokoi gościnnych. Otoczony był ogrodem, oddzielonym metalowym ogrodzeniem od pozostałej części brzeźnieńskiego parku.

Teraz, gdy dawny Kurhaus stał się nadmorską filią Hevelianum, której działalność oscylować będzie przede wszystkim wokół szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Ogrodowi przywrócono świetność. W plenerowej sali lekcyjnej, pod starymi drzewami, odbywać się będą letnie zajęcia. Gości zaprasza też dwupoziomowa Restauracja Zdrojowa, która zainauguruje swoją działalność w sobotę, podobnie jak Hotel Dom Zdrojowy oferujący noclegi w 21 pokojach.

Co wyremontowano w Domu Zdrojowym?

 • w budynku zamontowano stalową konstrukcję nośną,
 • w bocznych skrzydłach obiektu trzeba było wymienić wszystkie belki stropowe ze względu na ich zły stan techniczny spowodowany korozją biologiczną.
 • zrekonstruowano betonową formę balustrady tarasu i sam taras przed główny wejściem, a także detale ozdobne reprezentacyjnej fasady. 
 • część elementów oryginalnej stolarki okiennej udało się zachować, podobnie jak fragmenty drewnianych elementów elewacji werandowych skrzydeł na poziomie 1. piętra.
 • w reprezentacyjnym skrzydle wejściowym zamontowano windę.

   

  Część edukacyjna ma w sumie cztery duże sale warsztatowe z werandami. Wyposażenie jednej z sal, pełnej roślinności, zafundowała IKEA. Naprzeciwko niej mieści się sala pod hasłem Czyste Miasto Gdańsk z tematyczną wystawą dla najmłodszych.

  Programowa działalność w Domu Zdrojowym rozpocznie się w styczniu 2022 r. i zostanie zorganizowana według miesięcy tematycznych, np. styczeń będzie miesiącem bez plastiku, marzec - miesiącem Morza Bałtyckiego, a październik - miesiącem zwierząt. Dom Zdrojowy udostępniany będzie również lokalnej społeczności, jako miejsce organizacji spotkań, debat, wystaw czasowych.

  W weekend w parku okalającym zabytek będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną ukazującą mieszkańców i miłośników Brzeźna. Z jej bohaterami i bohaterkami będzie można porozmawiać o ich miłości do Brzeźna, Domu Zdrojowego i posłuchać osobistej opowieści o tym miejscu. Uzupełnieniem tych relacji będzie film retrospektywny o historii Domu Zdrojowego, od jego powstania do czasów współczesnych, przeplatany wypowiedziami historyków, budowniczych i samych mieszkańców.

  NIEDZIELA, 19 grudnia 2021

  • 10:00–16:00 - Warsztaty ekologiczne przygotowane we współpracy z partnerami Hevelianum, obowiązuje rezerwacja miejsc,
  • 10:00–10:45 - Hop do wody! Morsowanie dla każdego na plaży przy Domu Zdrojowym, pod opieką specjalistów z Gdańskiego Ośrodka Sportu, wstęp wolny,
  • 11:00–12:15 - Morsowanie. Fakty i mity. Rozmawiają: Piotr Biankowski, Adrian Hoffman, Monika Kwiatkowska, Paweł Strychalski i dyrektor Hevelianum Paweł Golak (moderator), transmisja online i na telebimie przed Domem Zdrojowym,
  • 13:00–14:00 - Kupuj i jedz odpowiedzialnie. Rozmawiają: prof. dr hab. Małgorzata Wiśniewska, dr Barbara Kijewska, Łukasz Jaroń, Alicja Żarkiewicz, Katarzyna Banaś i dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Sylwia Mrozowska (moderatorka), transmisja online i na telebimie przed Domem Zdrojowym,
  • 15:00–16:00 - Dom Zdrojowy – serce Brzeźna. Historia kąpielisk nadmorskich. Rozmawiają: dr Jan Daniluk, dr Janusz Dargacz, Dagny Kurdwanowska (moderatorka), transmisja online i na telebimie przed Domem Zdrojowym,
  • 10:00–16:00 - Stoisko z pamiątkami Hevelianum.

  Wesprzyj nas,

  aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
  BEZ PROPAGANDY

  Zawsze Pomorze Logo

   

  ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

  Zaprenumeruj

  Komentarze