Gdański dworzec najpiękniejszy! Tak zdecydowali pasażerowie

Zmodernizowany budynek dworca Gdańsk Główny znalazł uznanie w oczach pasażerów oraz miłośników kolejnictwa. W tegorocznej edycji konkursu Dworzec Roku, organizowanego przez Fundację ProKolej, przebudowany obiekt zdobył Nagrodę Publiczności, gromadząc największą liczbę głosów. Nagrodę Główną przyznano dworcom doliny Popradu.
Karol
Uliczny
28.11.2023 / 12:28

Dworzec w Gdańsku w finale konkursu na Dworzec Roku 2023

Do szóstej edycji konkursu zgłoszono 104 obiekty ze wszystkich województw w kraju. W wielkim finale o tytuł „Dworca Roku 2023” walczyło osiem budynków, w tym Gdańsk Główny. Jury, w którego składzie znaleźli się m.in. Joanna Lech, dyrektor Unijnych Projektów Transportowych oraz Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich, przyznało Nagrodę Główną zespołowi dworców Doliny Popradu. Modernizację 12 obiektów, położonych wzdłuż linii kolejowej nr 96, zakończono w 2023 r.

ZOBACZ TEŻ: Dworzec Gdańsk Główny już otwarty! Historia połączyła się z nowoczesnością

- Małopolska została nagrodzona w prestiżowym konkursie „Dworzec Roku” za realizację inwestycji kolejowych w Dolinie Popradu. Ten kompleksowy projekt został zrealizowany dzięki wsparciu z funduszy europejskich i jest to kolejny krok w stronę zmniejszenia wykluczenia komunikacyjnego w naszym regionie – komentował wyróżnienie wicemarszałek województwa Łukasz Smółka.

Gdański dworzec z Nagrodą Publiczności

Niemniej powodów do dumy mogą czuć mieszkańcy Gdańska. Zabytkowy dworzec położony w centrum miasta, zdobył uznanie pasażerów, gromadząc najwięcej głosów w plebiscycie przeprowadzonym w październiku 2023 r.. W lipcu br., po czterech latach przedłużającej się przebudowy, obiekt oddano do użytkowania. Efekt końcowy spełnił oczekiwania większości mieszkańców i turystów. Dworzec dostosowano do współczesnych wymogów, z jednoczesnym poszanowaniem jego historycznego wykończenia, które odnowiono bądź zrekonstruowano.

- Przeprowadzenie odnowy było dużym wyzwaniem. Gdańsk Główny to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych dworców kolejowych w Polsce i od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że będziemy pod obserwacją mieszkańców czy mediów – mówił podczas uroczystości podsumowującej konkurs „Dworca Roku 2023”, Piotr Turowski z Biura Inwestycji PKP S.A., koordynator projektu rewitalizacji. - Cieszy mnie teraz gdy po zakończeniu prac gdański obiekt znów żyje swoim życiem. To dla wykonawcy najważniejsze, że stworzył coś co służy ludziom i są z tego czegoś zadowoleni. Ważne jest także to, że jest taki plebiscyt. Dzięki niemu promowane są udane inwestycje kolejowe nie tylko w naszej branży ale głownie wśród zwykłych mieszkańców i pasażerów.

dworzec PKP Gdańsk Główny

W finale, oprócz gdańskiego dworca, o nagrody rywalizowały: Centrum Przesiadkowe Gogolin, Węzeł Przesiadkowy Rokietnica, Węgliniec, Wieliczka Park, Wisła Uzdrowisko, Zajezierze koło Dęblina oraz zespół dworców doliny Popradu, czyli Barcice, Łomnica, Młodów, Piwniczna, Rytro, Stary Sącz, Wierchomla Wielka oraz Żegiestów. Organizatorem corocznego konkursu jest warszawska Fundacja ProKolej.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze